Olisinpa saanut elää 30-luvun Saksassa

Anonyymi

Saksa vuosina 1930-1940 olisi ollut unelma paikka asua. Työllisyys nousi huippuunsa, maassa oli vahva johtaja josta lähes kaikki pitivät, ei ollut ongelmia maahanmuutosta, ei islamisteja

Uljaat samanhenkiset ja oloiset ihmiset nauttivat toisistaan. Välillä katseltiin upeita marsseja, joita valtiovalta oli järjestänyt kansan iloksi.

Kristallejakin kilisteltiin sekä päivisin, että öisin.

9

65

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi ollut hienoa nähdä Berliinin olympialaiset paikan päällä 1936, kaikkien aikojen parhaat kisat.

      • Anonyymi

        V. 1972 poikkesin Berliinin vanhalla olympiastadionilla katsomassa paikkaa, missä suomalaiset niittivät kultaan ja kunniaa. 10.000 metrillä tuli kolmoisvoitto, kaksoisvoitot tulivat 5000 metrillä ja 3000 metrin estejuoksussa.
        Kaikkien kultaa stadionilla voittaneiden nimet olivat suurilla kultaisilla kirjaimilla marmoritaulussa. Kolme oli suomalaista nimeä, Salminen, Höcgert ja Iso-Hollo.


      • Olen harmitellut, kun ei tullut Aulis Reinikalta tuossa Kurikassa eläessään kysyttyä, minkälaista siellä Berliinin kisoissa oli kentällä, muita juteltiin..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        V. 1972 poikkesin Berliinin vanhalla olympiastadionilla katsomassa paikkaa, missä suomalaiset niittivät kultaan ja kunniaa. 10.000 metrillä tuli kolmoisvoitto, kaksoisvoitot tulivat 5000 metrillä ja 3000 metrin estejuoksussa.
        Kaikkien kultaa stadionilla voittaneiden nimet olivat suurilla kultaisilla kirjaimilla marmoritaulussa. Kolme oli suomalaista nimeä, Salminen, Höcgert ja Iso-Hollo.

        Suomalaiset saavuttivat kyseisellä stadionilla yhteensä 10 mitalia. Edellä mainittujen lisäksi mitalit tulivat kuulantyönnössä ja tietysti, keihäänheitossa.
        Suomi oli USA:n jälkeen maailman toiseksi paras maa. Nyt jo yksi mitali kisoista voi jäädä haaveeksi.


    • Anonyymi

      Olisi se ollut juhlaa, ensin hyökätä useisiin valtioihin ja sitten ottaa pommimattoa niskaan ja lopulta iivanan pistimestä keuhkoon.

    • Anonyymi

      Hienoa olisi ollut myös lastata perheitä, lapsia, naisia, vanhuksia ja miehiä härkävaunuihin ja saada hienot lukaalit ja tavarat ihan vain varastamalla pyssy kädessä.

    • Anonyymi

      Olisipa mahtavaa. Minä nauttisin kun tietäisin minua odottavan vastuullinen työ leirin suurten uunien lämmittäjänä. Ehkä arvostettu ja viisas Mestarimme vielä joku kaunis päivä voi toiveeni toteuttaa!

    • Anonyymi

      Suomalaiset musikat olisivat todennäköisesti päätyneet siellä keskitysleirille.

      • Anonyymi

        Olisiko kukaan menettänyt oikeasti mitään,tuskimpa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      90
      2258
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe