Saksa vuosina 1930-1940 olisi ollut unelma paikka asua. Työllisyys nousi huippuunsa, maassa oli vahva johtaja josta lähes kaikki pitivät, ei ollut ongelmia maahanmuutosta, ei islamisteja
Uljaat samanhenkiset ja oloiset ihmiset nauttivat toisistaan. Välillä katseltiin upeita marsseja, joita valtiovalta oli järjestänyt kansan iloksi.
Kristallejakin kilisteltiin sekä päivisin, että öisin.
Olisinpa saanut elää 30-luvun Saksassa
9
75
Vastaukset
- Anonyymi
Olisi ollut hienoa nähdä Berliinin olympialaiset paikan päällä 1936, kaikkien aikojen parhaat kisat.
- Anonyymi
V. 1972 poikkesin Berliinin vanhalla olympiastadionilla katsomassa paikkaa, missä suomalaiset niittivät kultaan ja kunniaa. 10.000 metrillä tuli kolmoisvoitto, kaksoisvoitot tulivat 5000 metrillä ja 3000 metrin estejuoksussa.
Kaikkien kultaa stadionilla voittaneiden nimet olivat suurilla kultaisilla kirjaimilla marmoritaulussa. Kolme oli suomalaista nimeä, Salminen, Höcgert ja Iso-Hollo. Olen harmitellut, kun ei tullut Aulis Reinikalta tuossa Kurikassa eläessään kysyttyä, minkälaista siellä Berliinin kisoissa oli kentällä, muita juteltiin..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
V. 1972 poikkesin Berliinin vanhalla olympiastadionilla katsomassa paikkaa, missä suomalaiset niittivät kultaan ja kunniaa. 10.000 metrillä tuli kolmoisvoitto, kaksoisvoitot tulivat 5000 metrillä ja 3000 metrin estejuoksussa.
Kaikkien kultaa stadionilla voittaneiden nimet olivat suurilla kultaisilla kirjaimilla marmoritaulussa. Kolme oli suomalaista nimeä, Salminen, Höcgert ja Iso-Hollo.Suomalaiset saavuttivat kyseisellä stadionilla yhteensä 10 mitalia. Edellä mainittujen lisäksi mitalit tulivat kuulantyönnössä ja tietysti, keihäänheitossa.
Suomi oli USA:n jälkeen maailman toiseksi paras maa. Nyt jo yksi mitali kisoista voi jäädä haaveeksi.
- Anonyymi
Olisi se ollut juhlaa, ensin hyökätä useisiin valtioihin ja sitten ottaa pommimattoa niskaan ja lopulta iivanan pistimestä keuhkoon.
- Anonyymi
Hienoa olisi ollut myös lastata perheitä, lapsia, naisia, vanhuksia ja miehiä härkävaunuihin ja saada hienot lukaalit ja tavarat ihan vain varastamalla pyssy kädessä.
- Anonyymi
Olisipa mahtavaa. Minä nauttisin kun tietäisin minua odottavan vastuullinen työ leirin suurten uunien lämmittäjänä. Ehkä arvostettu ja viisas Mestarimme vielä joku kaunis päivä voi toiveeni toteuttaa!
- Anonyymi
Suomalaiset musikat olisivat todennäköisesti päätyneet siellä keskitysleirille.
- Anonyymi
Olisiko kukaan menettänyt oikeasti mitään,tuskimpa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464