Mandatum Nova lisäeläke

Onko kokemuksia työnantajan ottamasta Mandatum lisäeläkeestä? jos työsuhde päättyy ennen eläkeikää, saako siinä tapauksessa lisäeläkettä?

3

4304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      yleensä on, voi kuitenkin olla eri työssäoloaika vaatimuksia. esim 5 vuotta. etua kutsutaan vapaakirjaksi. kysy työnantajalta tai valuutusyhtiöstä.

    • Anonyymi

      Mandatumin rupee soittelee heti kun olet saamassa eka erää, ei tartte huolehtia siitä, milloin maksussa. Haluavat maksaa koko potin kerralla pois! Eläkeikä kun tulee täyteen. Älä suostu kertasuoritukseen, vaan nauti elämäsi ajan joka kk eläkemaksuja.

      Toisaalta voi olla sellaisia sopimuksia jotka voimassa tietyt vuodet esim. Alin eläkeikä ja kahdeksan vuotta. Lask e tarkoinotatko kerta summan, kun silloin verottaja vie suuren osan summasta.

    • Anonyymi

      Nova - S eläke pitää itse anoa
      saa puoli vuotta takautuvasti eli ellei ymmärrä heti hakea, menettää osan. Ei soiteltu mitään, sillä mistä ne voi tietää, että jää vaikka työkyvyttömyyseläkkeelle, jos ei ole enää edes kyseisen etuuttaa keränneen firman palveluksessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6600
    2. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      70
      5601
    3. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      103
      4908
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      27
      3635
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      205
      3201
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      3025
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      24
      2944
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2829
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1661
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      346
      1610
    Aihe