Oliko Jorma Valtonen yhtä hyvä molari

kuin Vladislav Tretjak? Onko arvioita?
15198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Eihän kukaan ollut parempi kuin Tretjak!

Äänestä
  • Hieno homma -KIITOS tästä!

    Äänestä

Ei ole Urpo Ylösen voittanutta

Äänestä
  • No, onhan kuitenkin.

    Äänestä

Tretjak sekä Valtonen olivat molemmat hyviä.
Muistan kun fanitettiin maalivahteja.Heillä oli badass cool Maskit, joten pitihän meidän poikien saada samanlaiset.Niitä rakenneltiin iltaisin lennokkikerhossa ja puupajoilla lasikuidusta kuten muitakin vehkeitä.

Ne maalattiin pelottaviksi.Sitten pelattiin katulätkää ja kaukalolätkää, osasta lapsista pääsi sitten kaupungin joukkueeseen ja jopa ammattilaisiksi.Varusteet ja mailat maksoivat paljon joten niitä kierrätettiin ja rakenneltiin (niitäkin) itse.
Yleisesti ottaen kaikki oli coolimpaa 70 luvulla.

Äänestä


  • Silloinhan oli muovinen "lämärilapa", jonka sai ympättyä katkenneeseen mailanvarteen. Köyhän kodin vesa pärjäsi talven, vaikka maila olisi katkennut.

    Äänestä

1971 ottelu:

"Erätauolla Neuvostoliitto teki vielä yhden kokoonpanomuutoksen. Haparoiden torjunut Konovalenko sai väistyä maalin suulta, ja tilalle luisteli nuori, lupaava Vladislav Tretjak."
....
"Hurjasta painostuksesta huolimatta Neuvostoliitto sai kuitenkin tehtyä vain kaksi kavennusosumaa. Ensin Vikulov teki ylivoimalla 3-1:een ajassa 27.36, ja juuri ennen erätaukoa sama mies jatkoi Firsovin syötön maaliin yhdellä kädellä mailasta kiinni pitäen.
Lopusta piti huolen Valtonen. Hän torjui ottelussa 42 laukausta, yli kaksi kertaa niin monta kuin Tretjak ja Konovalenko yhteensä. Monet torjunnoista olivat vieläpä niin sanottuja haamupelastuksia, jotka estivät jo melkein varmalta näyttäneen maalin."

Hieno artikkeli tuokin ,kannattaa lukaista.

https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/vuonna-1971-kun-leijonat-voitti-neuvostoliiton-punakoneen/

Äänestä

Saman niminen Jorma Valtonen oli myöskin hyvä pituushyppääjä 1950-luvun alussa!

Äänestä

Vaikea sanoa,pelasivat eri joukkueissa.

Äänestä

Upi ja Valtsu olivat aina kiekkosateessa. Tretjak pääsi helpommalla, kun oli CCCP:n tasoinen sakki edessä.

Äänestä

Allstar maalivahti mm 1972

Äänestä

Zurilla on paras !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kuin Vladislav Tretjak? Onko arvioita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu