https://yle.fi/uutiset/3-11918695
Ylellä on täysin kritiikitön mainosartikkeli Joonas Berghällin dokumenttielokuvista ja hänen punkkiodysseiastaan. Mies on kuluttanut 85 000 euroa borrelioosihoitoihin ja napsinut 1650 pilleriä kuukaudessa.
Berghällilla on pakkomielle kroonisesta borrelioosista ja hän pommittaa WHO:ta vaatimuksillaan.
"Dokumentti etsii vastausta, miksi maailmanlaajuista punkkitautiepidemiaa ei pysäytetä ennen kuin siitä tulee pandemia ja miksi sen todellinen vakavuus kielletään.
Berghäll soittaa Maailmanterveysjärjestö WHO:hon (siirryt toiseen palveluun)yli 50 puhelua ja lähettää saman määrän sähköposteja saadakseen vastauksen. WHO ei anna haastattelua."
Mies löysi avun Saksasta, jossa on borrelioosiklinikoita.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Chronic_Lyme_disease
Englanninkielinen Wikipedia on kuitenkin tyly tuomiossaan: kroonista borrelioosia ei ole olemassa. Eivätkä pitkät antibioottikuurit tehoa plaseboa paremmin, vaan voivat olla jopa haitaksi.
Kyseessä lienee useimmiten väärin diagnosoitu krooninen väsymysoireyhtymä tai fibromyalgia. Ihmiset kuitenkin haluavat borrelioosidiagnoosin sosiaalisen identiteteetin vuoksi ja saadakseen tukea järjestöiltä.
Lääketieteen ammattilaiset sanovat, ettei kroonisesta borrelioosista ole todisteita. Ja kyseessä on terveyshuijaus, jonka varjolla potilaille voidaan myydä ylihintaisia ja jopa haitallisia hoitoja.
https://www.germanlymeclinic.com/
Tässä yksi saksalainen klinikka. Sivuston ulkoasu tuo mieleen kauneushoitolat ja plastiikkakirurgiaklinikat. Joilla markkinoidaan erilaisia hoitoja ja mukavaa kokemusta.
Klinikan hoitoihin kuuluu:
Antibiootit
Ravinnetiputus
Happiterapia
Fotoniterapia
Magneettiterapia
Ravintoneuvonta
Diagnostiikka
Valoterapia
Korkeataajuushoito
Infrapuna
Jalkakylvyt, detox
Lisäravinteet
Laboratoriotestaus
Monet noista kuulostavat täysin huuhaalta. Kela ei siis korvaa näitä hoitoja.
https://borrelioosi.wordpress.com/2012/08/17/tukea-luonnonlaakkeista-ja-ravintolisista/
Tässä erään hoitoja saaneen blogi. Esiteltynä luontaislääkkeitä. Näyttää siltä, että tuohon on vain kerätty kaikki aineet, mitä löytyy.
https://suomi.bemergroup.com/fi
Myös elektromagneettisia hoitolaitteita on tarjolla. Joiden markkinoijaksi voi myös ryhtyä. Tarjous ei houkuttele.
Krooninen borrelioosi huuhaata
12
86
Vastaukset
- Anonyymi
Fibrokin on viheliäinen vaiva. Itse olen kärsinyt siitä jo vuosia.
- Anonyymi
Lisäys edelliseen eli voimia kaikille kroonisesta kivusta kärsiville.
- Anonyymi
suomalaiset lääkärit ovat leegopalikkatasolla
fibron ja borrelioosin hoidoissa.
Vakava asennevamma.
Suomessa valmistuneiden ja toimivien lääkäreiden tavoite on raha, rahan ansainta,
ei parantaminen, ei diagnostiikka.- Anonyymi
Ruotsissa fibro kuulunut tautiluokitukseen jo aikoja sitten mutta ei Suomessa.
- Anonyymi
Ei ole huuhaata,tiedän paikan mistä saat halutessasi borrelian,kokemuksesta varoitan välttämään kyseistä tautia
T:
h
i
i
h
t
ä
j
ä 47 härmästä - Anonyymi
Borrelioosi on aivan todellinen ongelma. Lääketiede on hyvin perillä siitä, miksi juuri tämä bakteeri on niin vaikea häätää antibiooteilla. Pitkäaikainen borrelioosi paranee kiusallisen hitaasti, jos paranee.
Borrelioosin kehittymistä ja hoitovastetta voidaan mitata verikokeilla.
Parantunutkin borrelioosi voi oireilla vielä vuosien jälkeen bakteerin poistumisesta. Silloin borreliatesti onneksi kertoo, että kyseessä ei ole uusi tartunta, vaan haamuoireet, jotka kyllä lopulta katoavat, vaikka tuntuvat aivan samoilta, kun aiemmatkin oireet. - Anonyymi
Tuollaiset borreliaoosit ovat pelkkää huuhaata ja humpuukkia. Itse olen kulkenut kaiket kesät heinikoissa shortsit jalassa jo 65 vuotta ilman mitään punkkiongelmia.
- Anonyymi
Samaa ikäluokkaa edustavana muistan hyvin, kun tauti alkoi tulla Suomeen. Luonto muuttuu jatkuvasti. Yhdessä vaiheessa borreliabakteeri alkoi levitä puutiaisten mukana. Borrelian leviämiseen vaikutti mm se, että paikoin jotkut puutiaisen isäntäeläimet lisääntyivät, koska niitä ei metsästetty tarpeeksi. Nykyään puutiainen saattaa kantaa borreliabakteeria lähes missä tahansa Suomessa. Borrelian lisäksi liikkeellä on myös muita vaarallisia taudinaiheuttajia, kuten TBE.
1960-luvulla moni asia oli toisin. Ei tarvinnut pelätä borreliaa. - Anonyymi
Typerys
- Anonyymi
Borrelioosin vuoksi pyörätuoliin joutuneet ovat eri mieltä.
- Anonyymi
Borrelioosi on bioase, tai taudinaiheuttaja pikemminkin.
https://yle.fi/uutiset/3-10881984
Itse veikkaan, että koronaviruksen jälkeen tulee jokin uusi bugi, paljon vaarallisempi. - Anonyymi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/borrelioosi-musersi-kolmen-suomalaisen-terveyden-kritiikkia-laakareille-moni-on-saanut-diagnoosin-etta-paassa-on-vikaa/7390038#gs.087vz4
Maailman paras terveydenhuolto narsistisilla ja sadistisilla lääkäreillä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733664Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91991Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261323- 1341210
- 1001073
- 1091055
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701010- 60974
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6965- 35876