Lähimmäisen rakkaus ja toisista välittäminen kantavat ja tekevät onnelliseksi

Anonyymi

Mitä mieltä olet puolueiden omien jäsenien pomottamisesta ja toisten eri puoluetta olevien haukkumisesta? Onko se mielestäsi lähimmäisen rakkautta? Onko lähimmäisen rakkautta asettaa oman puolueen jäsen edelle toista ihmistä, joka on pätevämpi virkaan tai lautakuntapaikkaan?

Onko lähimmäisen rakkautta juntata peruskoulun käynyt oman puolueen trukin kuljettaja lautakunnan lautakuntaan yliopistokoulutuksen saaneen yhteiskuntatieteiden maisterin sijaan, joka on toisesta puolueesta tai jolla on eri ihonväri tai sen äidinkieli on toinen? Eikö se ole itsekkyyttä? Eikö olisi todellista lähimmäisen rakkautta kumartaa syvään ja sanoa, mene sinä ensin ovesta, olet siihen oikeutettu? Hyötyisikö siitä koko Hanko?

Lähimmäisen rakkaus ja toisista välittäminen kantavat ja tekevät onnelliseksi.

6

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      se on kaikki politiikkaa..tämmöinen toiminta on tuttua demareiden mahorkan hajuisista kabineteista ja rkp:llä vallitseva tuoksu piireissä on yhtä viettelevä surströmming
      T:Turtapalli

    • Anonyymi

      Kerropa, miten kalastaja sopisi kabinetteihin.

      • Anonyymi

        Ei tarvita kabinetteja. Ei tarvita puolueita. Vain maalaisjärkeä ja omantunnon mukaista äänestämistä. Parhaat tulokset syntyvät, kun ihmiset päättävät yhdessä kaikkien hankolaisten parhaaksi.


    • Anonyymi

      "Kun johdetaan ja päätetään asiat edellä, niin silloin toteutuu myös perustuslaillinen demokratia, sananvapaus ja ajatus, että jokainen valtuutettu edustaa kaikkia kuntalaisia. Valtuutettu ei edusta puoluettaan, vaan saa valtakirjansa kaikilta hankolaisilta.

      Hyvässä kuntajohtamisessa ei siis tarvita puolueita, vain tervettä maalaisjärkeä ja yhteen hiileen puhaltamista. Kaupunginjohtajalla on merkittävä rooli. Hänen pitää myös edustaa kaikkia hankolaisia. Hankolaiset maksavat jokaisen kaupungin palveluksessa olevan palkan. Kaupungin palveluksessa olevat ovat palveluammatissa!"

      https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000007958988.html

    • Anonyymi

      Päättäjien ja kuntalaisten arviot kunnan päätöksentekoilmapiiristä ovat samansuuntaisia. Myönteinen päätöksentekoilmapiiriin vaikuttavat etenkin avoimuus ja vaikutusmahdollisuudet.

      Avoimuutta ei ole salaiset sopimukset ja yhden tai kahden puolueen lehmänkaupat ja junttaus. Jos tehdään ryhmäpäätöksiä ja ryhmän jäsenet pakotetaan noudattamaan päätöstä, niin se vähentää yksilön vaikutusmahdollisuuksia ja sananvapautta ja asian käsittelyn avoimuutta. Yksilöiden mielipiteet eivät tule esiin. Ulospäin näyttää, että kaikki kannattavat asiaa, vaikka todellisuudessa vain 55% kannattaa ja 45% eivät kannata. Se voi johtaa tilanteeseen, että koko valtuuston osalta vähemmistön mielipide voittaa. Tällaiset käytännöt heikentävät päätöksenteon ilmapiiriä. Se näkyy kuntakyselyissä ja mm. siinä, kuinka paljon asioista valitetaan.

      Valitukset ovat vain osoitus huonosta päätöksenteon ilmapiiristä, avoimmuuden ja vaikutusmahdollisuuksien puutteesta. Päätöksenteon huono ilmapiiri voi näkyä myös muuttona paikkakunnalta.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      132
      1614
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      39
      1516
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      61
      1279
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1265
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      202
      1046
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      265
      1036
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1034
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      870
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      858
    Aihe