Venäläinen kattojärjestö syyttää Suomea ja Viroa ylemmyydentuntoisesta suhtautumisesta suomalais-ugrilaisiin, eikä aio osallistua Tartossa järjestettävään maailmankogressiin.
Se on yllättävää, koska siellä laaditaan suuntaviivat seuraavalle neljälle vuodelle, ja kaikki kansat ovat tasa-arvoisia, ja huolia saa esittää. Jokaisella kansalla on yksi ääni, ja päätökset perustuvat konsensukseen.
Halutaanko tällä eristää vähemmistökansallisuuksien yhteistoimintaa rajojen ulkopuolelle, ja pistää heitä tiukempaan syyniin?
Sopii kyllä hyvin putinilaiseen politiikan kuvioon isossa kuvassa, jossa kaikkea yhteistyötä, ja ulkomaalaisuutta pelätään.
Venäjän valtio on tuonut jännitteitä sukulaiskansojen tapaamisiin.
5
128
Vastaukset
- Anonyymi
Väärä palsta.
- Anonyymi
Tulee edullisemmat bileet kun ne pummit eivät tunge mukaan.
Stalinistilainen politiikka on must venäjällä niin pitkään kuin Putin-setä on vallan kahvassa. - Anonyymi
Monia kysymyksiä päätös herättää..
Edustaako se Venäjällä asuvien suomalais-ugrilaisten todellista kantaa?
Miksi kattojärjestöön ei saa yhteyttä kielteisen päätöksen jälkeen?
Edustaako kattojärjestö kansaa, vai viranomaisia?
Tarkempia syitä, miksi boikotoidaan, ei ole tuotu esimerkkeinä esiin.
Voiko Venäjältä kukaan osallistua kongressiin, vai tuleeko siitä seurauksia? - Anonyymi
Venäjä on Afrikan maa.
Ei sinne haluta yliälykkäitä suomalais-virolaisia ihmisiä mafiabisneksiä sotkemaan.- Anonyymi
Ja valitetaan ylemmedyyntunteesta...no voi voi jos osa vaatii parempaa kuin sitä mitä keskiverrolla ko. maassa on ja osaa ajatella itse
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4633188Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1472318- 1352152
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel321650Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71545Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2111375Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1721348- 81126
- 571106
- 71847