Koskas tulisi sellainen ruokaohjelma, missä oiekasti kerrottaisiin ja näytettäisiin miten oikeasti sitä ruokaa tehdään ravintoloissa ja suurkeittiöissä, miten reseptiikassa oikaistaan surutta ja mitä tehdään jos ei jotain ainesosaa löydy.
Ammattikokkina välillä ottaa nämä ruokaohjelmat pattiin, kun katsojat saavat sellaisen käsityksen että ohjelmassa laitetun ruuan valmistustapa on se ainoa oikea.
No ulkomaiset tv-kokit ovat kyllä siinä asiassa parepia, että ne sanovat että toisinkin voi tehdä, ainakin Jamie ja Floyd ja Rick Stain.
Oikea ruokaohjelma
8
432
Vastaukset
- Anonyymi
Ai, tuohan on vain sun käsitys ja näkemys telkkaohjelmista.
Sulla on ilmeisesti aika rajoittunut mielikuvitus jos sun henkinen kapasiteetti ei riitä ns. omatoimiseen soveltamiseen.
Mun mielestä ne keittävät safkoja omalla tavallaan ja minä teen omalla tavallani.
En esim. tykkää sipulista enkä esim. munakoisosta joten korvaan ne muilla aineilla jos niitä reseptissä on.
Enkä käytä koskaan voita, mutta silti voin tehdä kalaruokaa paistinpannulla jne. - Anonyymi
Siinä vaan voisi olla seurauksena se, että asiakkaat vähenisivät. Jos ja kun näkisivät toiminnan ja hygienian keittiöpuolella.
Nimimerkki töissä silläkin puolella ollut - Anonyymi
Ette sitten ymmärtäneet, mitä toi aloittaja tarkoitti.
- Anonyymi
Ei kunnon ruokaohjelmia ole tullut vuosikymmeniin.
Kun oli aikoinaan Asia on Pihvi ja Patakakkonen.
Ne olivat oikeita ruokaohjelmia.
Jaakko Kolmonen ja Veijo Vanamo.
Neuvoivat kuinka ruokaa tehdään ja mitä tarveaineita käytetään,
missäkin ruuassa.
Nykyajan sopansotkemiset ja taikinan vatkamiset ovat enimmäkseen kilpailuja.
Otetaan kellosta aikaa,yksi huutaa keittiön-nurkassa naama punaisena,
muut juoksee ympäri keittiötä,kun kevätkiimaiset pulloperse siat.
Siinähän teille ruokaohjelmaa,ihan riittävästi- Anonyymi
Just näin.
- Anonyymi
Aivan pimeitä ohjelmia. Eräskin huippukokki tuli ulkomailta kisaamaan kotimaisen kokin kanssa paremmuudesta. Yritti loimuttaa siikafilettä, joka putosi jatkuvasti hietikolle. Melkoista temuamista ruuan kanssa, jolla ei sovi leikkiä. Valmistetaan vain se ruoka, eikä sörssätä turhia, jonkun ruumis on kuitenkin käsittelyssä.
- Anonyymi
Teemu tekee tänään kansallismaisemassa luomu kuivattua velliä, lammesta suoraan kuutossilliä ja lähiruokaa myös riistana pehmeäjänistä.
Kutsuvieraat, olkaa hyvä.- Anonyymi
Tämäkin ohjelma sitten pilattiin turhilla julkkiksilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t655706Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset73681Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1093597Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573448Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti552865Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L932672SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral732538IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k142446Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi861977Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3411917