Muistattehan veljet ja toverit kuinka tämä ajatus oli vielä jokin aika sitten salaliitto- teoriaa ja sen esittäjää lätkittiin Venäjä- korteilla voimallisesti päähän..?
Nyt se on kaikkien myöntämä. Kansallisvaltiot pyritään yhdistämään yhteisen lipun ja hallinnon alle. Nyt voimaan tuleva yhteisrahoitus on lähtölaukaus myös yhteiselle verotukselle.
Tähän pyrkimykseen tarvitaan tietysti myös sotilaallinen vihollinen. Kiina on liian voimakas ja eikä sieltä enää voisi tilata hömppäkamaa jos sille ryhtyisimme vittuilemaan. Intia on aivan liian vieras ajatuksenakin, samoin vaikkapa Filippiinit.
Venäjä on mukavan vieressä ja ja ovathan ne pudottaneet myrkkyä Navalnyin kaljamukiinkin joten mikä ettei. Nyt sitten pitävät raasua vankilassa jonka olot voittavat kotimaisemme mennen tullen.
Mr. Trump ärähti aikoinaan että Euroopan pitäisi ryhtyä maksamaan jo vähän itsekin sotilasmenojaan. Tämä sai EU:n kommunistit kauhun valtaan että mitä saatanaa nyt tehdään jos Jenkkien rahantulo loppuu ja NATOsta tulee mummujen ompelukerho?
EU:n byrokraattien onneksi valta USA:ssa vaihtui ja rahoitus palautui ennalleen.
Voimme siis edelleenkin pitää Venäjää ykkösvihollisenamme, 1 myrkkytippa kaljamukiin voi aiheuttaa 3:n maailmansodan.
En nyt kuitenkaan lähtisi rummuttamaan selvää sotilaallista voittoa.
Jos NATO sodan voittaa niin mitä sieltä ryöstäisimme? Moskovan sipulikupolit ja Petroskoin mummut?
Kävin muutaman kerran silloisessa Leningradissa -90- luvulla. Kaupppojen hyllyt olivat tyhjät paitsi hyllykaupoissa joissa ei ollut niitäkään.
Nyt se on kaikkien myöntämä. Kansallisvaltiot pyritään yhdistämään yhteisen lipun ja hallinnon alle. Nyt voimaan tuleva yhteisrahoitus on lähtölaukaus myös yhteiselle verotukselle.
Tähän pyrkimykseen tarvitaan tietysti myös sotilaallinen vihollinen. Kiina on liian voimakas ja eikä sieltä enää voisi tilata hömppäkamaa jos sille ryhtyisimme vittuilemaan. Intia on aivan liian vieras ajatuksenakin, samoin vaikkapa Filippiinit.
Venäjä on mukavan vieressä ja ja ovathan ne pudottaneet myrkkyä Navalnyin kaljamukiinkin joten mikä ettei. Nyt sitten pitävät raasua vankilassa jonka olot voittavat kotimaisemme mennen tullen.
Mr. Trump ärähti aikoinaan että Euroopan pitäisi ryhtyä maksamaan jo vähän itsekin sotilasmenojaan. Tämä sai EU:n kommunistit kauhun valtaan että mitä saatanaa nyt tehdään jos Jenkkien rahantulo loppuu ja NATOsta tulee mummujen ompelukerho?
EU:n byrokraattien onneksi valta USA:ssa vaihtui ja rahoitus palautui ennalleen.
Voimme siis edelleenkin pitää Venäjää ykkösvihollisenamme, 1 myrkkytippa kaljamukiin voi aiheuttaa 3:n maailmansodan.
En nyt kuitenkaan lähtisi rummuttamaan selvää sotilaallista voittoa.
Jos NATO sodan voittaa niin mitä sieltä ryöstäisimme? Moskovan sipulikupolit ja Petroskoin mummut?
Kävin muutaman kerran silloisessa Leningradissa -90- luvulla. Kaupppojen hyllyt olivat tyhjät paitsi hyllykaupoissa joissa ei ollut niitäkään.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miten en vieläkään tiedä miten äänestyksessä on käynyt. Odotan klo 9 uutisia. Oliko aiemmissa uutislähetyksissä asiasta jotain kun täälläkään kukaan ei siitä kirjoita mitään. Voin vain kuvitella kuinka kyynisesti (mitä kyynisyys sitten tarkoittakaan) meille uutinen luetaan (vaikka samoin kuin auto ajoi ojaan Säynätsalossa - 3 kuoli) tai (bensiinin hinta nousee kolmella kymmenellä sentillä huomisesta lähtien).
Mitä enemmän ajattelen tuota EU:n oman armeijan perustamista ja velkarahalla rahoittamista niin sitä todennäköisemmältä se alkaa näyttämään. EU:n lakejahan rikottiin kun vedottiin koronaan ja seuraavan kerran voidaan vedota johkun toiseen katastrofiiin vaikka rajakahakkaan Baltiassa ja taas kinutaan rahaa yhteisen asian hyväksi. Eu ei voi enää luottaa Natoon kun se maksaa liikaa ja rahat menevät Usaan ja sen aseteollisuuteen.
Te varmaan olette jo nähneet uutisen kuinka äänestyksessä kävi ja kuinka uutis-ankkuri sen luki. Samalla monotonisella äänellä aivan kuin mikään ei muutu. Se on totta. Mikään ei heti muutukaan, mutta kohta muuttuu. EU on keksinyt kuinka se voi lypsää nettomaksajia loputtomiin keksimällä ja luomalla uusia katastrofeja mistä korona oli huippu. Seuraava on jokin aseellinen selkkaus Venäjän kanssa johon tarvitaan rahaa ja Suomi taas maksaa vaikka velaks.
Palataan asiaan. UUTISTEN JÄLKEEN ! vielä 21 minuuttia.
Olinpa minä tyhmä sillä uutiset olikin puoli yhdeksän ja nyt vasta kuulin kymmenen uutisista että persut tekevät viivytystaistelua. Todellisia Sven Dufvia (Sven Dufva).
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sven_Dufva
Tänään on tullut julki että velkarahaa kerätään EU:n oman armeijan perustamiseen, sillä markkinat olisivat ylikuumentuneet nyt kun on nousukausi korona laman jälkeen niin markkinoille ei olisi mahtunut uutta rahaa niin se raha olisi käytetty eurooppa armeijan perustamiseen, jonka käskytys olisi aika naurettava sillä miten sisilialainen alokas voisi ymmärtää savolaista mölliä, jollei siinä olisi tulkkia välissä. Ammu > spara ! Minä osaan
italiaa mutta en enää jaksa lähteä sotimaan. Eurooppalainen yhtenäis armeija on tuhoon tuomittu jo alkkuunsakin. Käskytys on sekunneista kiinni niin Napoleon tai Hitler ei olisi voinut käskeä sotamiestä rintamalla. Kielitaitoiset upseerit on eri asia. He ovat kaksi tai useampi kielisiä. SOTA ON PERSIISTÄ > RAUHA EI!
Niin.
Sodathan perustuvat rikkaiden alueiden valloituksille ja sen alueiden ryöstöille oli ne sitten mitä tahansa.
Jos EU hyökkää Venäjän aroille ja sitä valloittaa muutaman sadan kilometrin linjaa pitkin niin mitä se sieltä luulee löytävänsä?
Mutaa, nälkää, pakkasta ja voivottelevia mummoja, kurjuutta ja hätää sekä perseisiin ampuvia desantteja.
Kun vuosi- pari on kulunut hyökkäyksestä niin Venäjä on koonnut sellaisen armeijan että se pyyhkii koko Euroopan huisin vittuun niin halutessaan.
jatkoa.....
USA ei tuohon suursotaan enää lähde eikä liioin Englanti.
Kuinka voimakas on Eurooppa ilman näitä? hähähähähäääääää.....
Nasu-Martta kiteyttää asian hyvin.
Miksi kukaan hyökkäisi Venäjälle kun siellä on vain paskaa.
Tämän takia Venäjä mm. hyökkäsi Krimille, ja suunnittelee Suomen ja muun Euroopan itsenäisten alueiden valloituksia koska kansa on kyllästunyt siihen paskaan mitä omassa maassa on.
Nasu-Martan sanoin, Venäjän hyökkäysvaara länteen on todellinen.
NATOon ja äkkiä.
No,+no,+Eihän+nyt+toki+ole+vain+p,+kaa.+Venäjä+on+luonnonrikkaudeltaan+ylivertainen.+
Venäjä+ei+tarvisisi+keneltäkäkään+mitään+apua.+Silti+sinne+ei+kannata+hyökätä+kenenkään+maan,+se+on+niin+iso+ja+asemahdiltaan+komea,+mitä+järkeä+siinä+olisi?
Kyllä+luonnonrikkauden+vuoksi+maata+voi+kyllä+kadehtia,+tässä+tietoa+siitä.
-+Venäjällä+on+maailman+laajin+maamassa
-+Venäjällä+on+maailman+suurimmat+maakaasureservit
-+Venäjällä+on+maailman+suurimmat+tai+toiseksi+suurimmat+öljyreservit
-+Venäjällä+on+maailman+toiseksi+suurimmat+kivihiilireservit.
-+Venäjän+arktisella+(kiistanalaisella)+alueella+olevat+öljyvarat+ovat+noin+100+miljardia+barrelia.
-+Venäjällä+on+maailman+5.+suurimmat+lyijyvarannot.
-+Suurin+osa+Venäjän+öljystä+on+Siperiassa,+mutta+myös+Volgan+ja+Uralin+välissä+olevaa+(eli+Siperian+länsipuolella+ja+Kazakstanin+pohjoispuolella)+olevaa+aluetta+on+kutsuttu+"Toiseksi+Bakuksi".
-+Venäjällä+on+eniten+järvivettä+maailmassa.
-+Venäjällä+on+maailman+laajimmat+timanttiesiintymät.
-+Venäjällä+on+maailman+laajimmat+kaliumesiintymät.
-+Venäjän+metsäreservit,+joita+kutsutaan+Taigaksi,+ovat+suuremmat+kuin+koko+Pohjois-Amerikan+manner+ja+ne+käsittävät+hieman+alle+30%+koko+maapallon+metsistä.+Ne+käsittävät+yli+kolmanneksen+maailman+puuraaka-aineesta,+ja+ne+sisältävät+runsaan+ja+monipuolisen+eläinkunnan,+kuten+karhuja,+hirviä,+susia,+peuroja,+kettuja,+siperiantiikereitä+jne.
-+Venäjän+rannikkovesissä+on+valtavat+kalareservit
-+Venäjällä+on+35-40%+koko+maapallon+makeasta+vedestä.+Yksin+Baikal-järvessä+on+noin+20%+maailman+makeasta+vedestä.
-+Venäjän+kultareservit+ovat+maailman+kolmen+suurimman+joukossa.
-+Muut+mineraalireservit:+uranium,+asbesti,+platina,+rodiumi,+palladiumi,+kupari,+tina,+bauksiitti,+vanadiini,+nikkeli,+sinkki,+sulfuuri,+volframi,+koboltti,+rautamalmi+ja+muut+arvometallit.+Siperiaa+on+sanottu+maapallon+mineraaliaitaksi+ja+se+on+ainoa+alue+maapallolla,+missä+esiintyvät+kaikki+jalometalleiksi+tai+arvomineraaleiksi+määritellyt+luonnonvarat.
-+Venäjällä+on+27%+maapallon+rauta-+ja+tinaesiintymistä.
-+Venäjällä+on+40%+maapallon+platinaesiintymistä.
-+Venäjällä+on+35%+maailman+nikkeliesiintymistä.
-+Venäjällä+on+enemmän+maanviljelyskelpoista+maata+kuin+missään+muualla,+mutta+siitä+yli+80%+on+käyttämätöntä+joutomaata.+Erityisesti+Etelä-Venäjän+alueella,+Donin+Rostovin,+Kuban+ja+Volgogradin+alueilla,+on+maailman+parhaiten+maanviljelykseen+soveltuvaa+maata.+Potentiaali+maanviljelyksen+harjoittamiselle+on+huikea.
Venäjällä+asuu+vain+140-150++miljoonaa+ihmistä,+eli+nämä+valtavat+luonnonvarat+on+jaettu+melko+pienen+joukon+kesken.+Mitä+luulette,+riittävätkö+Venäjän+luonnonvarat?
Venäjällä+ei+siis+ole+mitään+intressiä+hyökätä+mihinkään+ensin,+sillä+on+kaikkea,+mutta+se+on+jatkuvasti+varuillaan+kun+kokee+itseään+kohtaan+jatkuvaa+henkistä+painostusta+joka+suunnalta.+Venäjän+ja+Ukrainan+kanssa+oleva+kalistelu+ei+ole+niin+yksinkertainen+kuin+miten+se+esitetään+julkisuuteen.+Kysykääpä+asiasta+vaikka+siellä+päin+Donbassissa+asuvalta+Janus+Putkoselta.
Venäjällä oli eniten makeaa vettä, kunnes Neukut meni ja saastutti siitä suurimman osan.
Se on edelleen saastuneena; eikä kalat ole kovinkaan onnellisia tuollaisessa.
Sama vika rannikkovesissä.
Ja se viljelysmaa, se on "joutomaata" siksi koska Neukut pisti senkin paskaksi ja siitä suuri osa on saastunut; merkittävää osaa lopusta ei pystytä vesiongelmien takia kastelemaan, ja ilmastonmuutos on niitä alueita muuttamassa aavikoksi kiihtyvällä vauhdilla.
Ne öljyt ja kivihiilet ei paljoa lämmitä kun maailma vaihtaa energialähteitä, kukaan ei ole lähitulevaisuudessa kiinnostunut ostamaan. Kun kukaan ei osta, ei saa tuloja.
Ja hauska toi kehoitus kysyä CIA mies Janukselta Venäjän hyökkäämisistä kun mies sattuu olemaan laittomasti Venäjän valloittamalla naapurimaan alueella.
Janus toki sanoo mitä käsikirjoitus käskee jotta Putin ei tajua että hän on CIA:n palkkaama.
Ole mitä mieltä haluat mutta Putin tuskin tuntee koko Putkosta.
Putkosen kannalta tuo on toki hyvä asia, koska mikäli hän olisi tietoinen Januksen toimista olisi kohtalo sama kuin sillä toisella CIA miehellä.
Kaikki tiedämme mitä kävi Iljalle.
Poloniumia teessä tappaa hitaasti talossa ja puutarhassa.
Navalnyi vetelee leukoja vankilassaan ja länsimedia ruikuttaa kuinka kuinka tuo onneton kituu henkihieverissään raiskattuna ja nolattuna rääsyissään.
Niin ja heh heh..., kiitoksia kovin hra Anonyymille joka luetteli Venäjän mahtavasta omavaraisuudesta joka todellakin hakee vertaistaan.
Tuohon väitteessen että Venäjä olisi hyökännyt Krimille totean että siellä järjestettiin kansanäänestys jossa Krimi liitettiin Venäjään. Eivät halunneet sinne NATOn joukkoja koska siellä on jo purukumia saatavilla kioskeista.
Salaliitto teoria se on vieläkin.
Kaikki sellaiset ihmiset sen tajuaa jotka ovat heittäneet folio hatun roskiin.
Mä en oikein ymmärrä kuinka tota salaliitto sanaa viljellään kuin jotain kirosanaa. Perkele vittu saatana joka toinen sana kohta. Salaliitto salaliitto salaliitto. Mikä vitun salalliitto. Eikö salaliito ole sellainen kun määrätty porukka salailee jotain kuten vaikka Mars lentoa. Perse mönkijä on tietokoneella tehty huijaus ja täydestä menee. Nuo tietokone animaattorit ovat salaliitossa keskenään ja Nasan kanssa.
Sitten on tämä Estonia. Sinne saa kohta sukeltaa ja ottaa kuvia. Mutta ettei vaan ne kuvat ole tehty tietokoneella. Kannattaa olla tarkkana sillä meren pohjassa ei ole mitään hylkyä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007973741.html