Rippi on katolisessa kirkossa tärkeä asia

Anonyymi

Kun sydäntä painaa synti,valhe tai salaisuus joka ahdistaa ja myrkyttää mieltä niin sen asia kertominen ulos päivänvaloon on yksi tärkeimmistä ja parantavista voimista.
Katoliset tietävät mitä salaisuuksista seuraa ja
salaisuuksia on aina koska ihminen on vain ihminen.Salaisuudet voivat olla tappavia ja erittäin vaarallisia.Kun salaisuus ei paljastu se kasvaa suureksi tappavaksi pedoksi varjoissa ja joku ei halua sen paljastuvan.Sodissa nuori italialainen mies lääkäriksi opiskeleva joutuu rintamalla sotavangiksi.Hänen veljensä on itärintamalla.Hän on hyvä mies mutta näkee petoksen ja joutuu kaivamaan oman hautansa vaikeroivien potilaiden ympärillä ja vierellä katsoo häntä oma sukulainen mutta univormu on väärä.Toisessa tapauksessa kuollut sotilas on saanut osuman päähänsä.Hänet haudataan sankarina mutta oikeasti laukaus ei tullut edestä vaan takaa omien puolelta.Toisen sotilaan vaimo odottaa miestä kotona mutta vieras mies käyttää naista hyväksi ja nainen ei voi kirjoittaa miehelleen totuutta kirjeessä koska mies on rintamalla ja nainen on murtua tuskaan ja on tullut raskaaksi.Joku nuori puukotetaan kaupungin yössä kuoliaaksi mutta puukotusta on edeltänyt vuosia karmea salaisuus ja väkivalta jota kukaan ei voi käsittää.Nuori on ollut henkisesti kuolleena jo pitkään aikaan kunnes oikea kuolema niittää sadon.
Toisessa salaisuudessa iloinen perhe viettää Joulua mutta lapset eivät aavista että isä ei ole se isä mitä he ovat kuvitelleet isän olevan.Jos lapset vain saisivat tietää isän karmivan salaisuuden he kuolisisvat järkytyksestä.Elämä on tappavia ja karmeita salaisuuksia täynnä ja hautausmaat huutavat oikeutta ja verta ja kostavat kummitukset pyrkivät nousemaan haudoista ja kertomaan totuuden.Siksi meillä on Neiti Marple ja Sherlock Holmes jotka näkevät kauniin ulkokullatun kuoren sisältä ihmisen raadollisuuden ja varo.Sinullakin on salaisuuksia ja ne vahingoittavat rehellistä ja puhdasta elämää.Ne ovat myrkkyä koska ne pysäyttävät positiivisen kehityksen ihmisessä ja Rakkauden.Ne mädännyttävät ihmisen hitaasti ja varmasti kohti kuolemaa.Kun vanhemmat ovat hylänneet lapsensa ja pyrkivät elämään kuin mitään ei olisi tapahtunut niin silti pienet lapset kärsivät ja kaipaavat vanhempiaan.Jos sanot orvolle ja hylätylle lapselle että rakastat häntä niin tämä sanominen ei tavoita lasta kuin haluat.Lapsi aina haluaa odottaa että hänen Isä tai Äiti lausuu nämä sanat lapselle.Kyllä,lapsi odottaa vaikka koko elämänsä että Äiti tai Isä sanoo lapselle "Rakastan sinua" Mutta jos eivät sano niin lapsi ajelehtii koko elämänsä yksin ja kuolee yksin koska Rakkauden sanoja ei koskaan hänelle sanottu.Salaisuudet keräävät pahoja ihmisiä ympärille kuin hunaja ampiasia.Ehkä kirjoitan romaanin jonka nimeksi tulee "Ihmisen salaisuus".

4

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tärkeätä on olla läheisille ja rakkaille rehellinen,avoin ja rohkaiseva
      Olla läsnä ja rukoilla

    • Anonyymi

      Ripillä kerrotaan kaikki asiat.Opitaan rehellisyyteen ja avoimuuteen.Silloin jopa pienetkin tyhmät asiat vaivaavat sydäntä ja niistä tyhmistä asioista kasvetaan ulos raikkauteen ja rakkauteen.

    • Anonyymi

      Ja kuoripojan peppu on myös tärkeä papistolle.

      • Anonyymi

        Alin taso mitä pepulla pyrit viestimään on tietysti seksuaalisuus.Nuoret kauniit ruumiit kiehtoo mieltä ja mielikuvitusta.Toinen taso onkin vaativampi.siinä pitää löytää oma paikkanssa yhteiskunnassa.Kolmas taso on jo sellainen että alkaa miettiä minkä perinnön annat maailmalle ennenkuin kuolet.Minkä perinnön tai täplän jätät maailmaan.Tuskin se on peppu tai pieleen mennyt kuoroharjoitus pubin savuisessa hämärässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2398
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2074
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2027
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1772
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      31
      1761
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      181
      1431
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      207
      1369
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1215
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      1002
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      1001
    Aihe