Rippi on katolisessa kirkossa tärkeä asia

Anonyymi

Kun sydäntä painaa synti,valhe tai salaisuus joka ahdistaa ja myrkyttää mieltä niin sen asia kertominen ulos päivänvaloon on yksi tärkeimmistä ja parantavista voimista.
Katoliset tietävät mitä salaisuuksista seuraa ja
salaisuuksia on aina koska ihminen on vain ihminen.Salaisuudet voivat olla tappavia ja erittäin vaarallisia.Kun salaisuus ei paljastu se kasvaa suureksi tappavaksi pedoksi varjoissa ja joku ei halua sen paljastuvan.Sodissa nuori italialainen mies lääkäriksi opiskeleva joutuu rintamalla sotavangiksi.Hänen veljensä on itärintamalla.Hän on hyvä mies mutta näkee petoksen ja joutuu kaivamaan oman hautansa vaikeroivien potilaiden ympärillä ja vierellä katsoo häntä oma sukulainen mutta univormu on väärä.Toisessa tapauksessa kuollut sotilas on saanut osuman päähänsä.Hänet haudataan sankarina mutta oikeasti laukaus ei tullut edestä vaan takaa omien puolelta.Toisen sotilaan vaimo odottaa miestä kotona mutta vieras mies käyttää naista hyväksi ja nainen ei voi kirjoittaa miehelleen totuutta kirjeessä koska mies on rintamalla ja nainen on murtua tuskaan ja on tullut raskaaksi.Joku nuori puukotetaan kaupungin yössä kuoliaaksi mutta puukotusta on edeltänyt vuosia karmea salaisuus ja väkivalta jota kukaan ei voi käsittää.Nuori on ollut henkisesti kuolleena jo pitkään aikaan kunnes oikea kuolema niittää sadon.
Toisessa salaisuudessa iloinen perhe viettää Joulua mutta lapset eivät aavista että isä ei ole se isä mitä he ovat kuvitelleet isän olevan.Jos lapset vain saisivat tietää isän karmivan salaisuuden he kuolisisvat järkytyksestä.Elämä on tappavia ja karmeita salaisuuksia täynnä ja hautausmaat huutavat oikeutta ja verta ja kostavat kummitukset pyrkivät nousemaan haudoista ja kertomaan totuuden.Siksi meillä on Neiti Marple ja Sherlock Holmes jotka näkevät kauniin ulkokullatun kuoren sisältä ihmisen raadollisuuden ja varo.Sinullakin on salaisuuksia ja ne vahingoittavat rehellistä ja puhdasta elämää.Ne ovat myrkkyä koska ne pysäyttävät positiivisen kehityksen ihmisessä ja Rakkauden.Ne mädännyttävät ihmisen hitaasti ja varmasti kohti kuolemaa.Kun vanhemmat ovat hylänneet lapsensa ja pyrkivät elämään kuin mitään ei olisi tapahtunut niin silti pienet lapset kärsivät ja kaipaavat vanhempiaan.Jos sanot orvolle ja hylätylle lapselle että rakastat häntä niin tämä sanominen ei tavoita lasta kuin haluat.Lapsi aina haluaa odottaa että hänen Isä tai Äiti lausuu nämä sanat lapselle.Kyllä,lapsi odottaa vaikka koko elämänsä että Äiti tai Isä sanoo lapselle "Rakastan sinua" Mutta jos eivät sano niin lapsi ajelehtii koko elämänsä yksin ja kuolee yksin koska Rakkauden sanoja ei koskaan hänelle sanottu.Salaisuudet keräävät pahoja ihmisiä ympärille kuin hunaja ampiasia.Ehkä kirjoitan romaanin jonka nimeksi tulee "Ihmisen salaisuus".

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tärkeätä on olla läheisille ja rakkaille rehellinen,avoin ja rohkaiseva
      Olla läsnä ja rukoilla

    • Anonyymi

      Ripillä kerrotaan kaikki asiat.Opitaan rehellisyyteen ja avoimuuteen.Silloin jopa pienetkin tyhmät asiat vaivaavat sydäntä ja niistä tyhmistä asioista kasvetaan ulos raikkauteen ja rakkauteen.

    • Anonyymi

      Ja kuoripojan peppu on myös tärkeä papistolle.

      • Anonyymi

        Alin taso mitä pepulla pyrit viestimään on tietysti seksuaalisuus.Nuoret kauniit ruumiit kiehtoo mieltä ja mielikuvitusta.Toinen taso onkin vaativampi.siinä pitää löytää oma paikkanssa yhteiskunnassa.Kolmas taso on jo sellainen että alkaa miettiä minkä perinnön annat maailmalle ennenkuin kuolet.Minkä perinnön tai täplän jätät maailmaan.Tuskin se on peppu tai pieleen mennyt kuoroharjoitus pubin savuisessa hämärässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      227
      14861
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      21
      2227
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      147
      1288
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1260
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1138
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      859
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      735
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe