Minä suosittelen Persu edustajille tulevan yön puheaineistoksi Päätalon kirjojen lukemista eduskunnan täysitunnossa. Aamulla siellä luettiin punahilkka satua ja yhden virren säkeitä.
Mutta nämä loppuu jo iltayöstä. Mutta kun Päätalon kirjoituksia siteeraa ja lainaa niin kyllä siinä aamu alkaa jo valkeneen.
Mutta nämä loppuu jo iltayöstä. Mutta kun Päätalon kirjoituksia siteeraa ja lainaa niin kyllä siinä aamu alkaa jo valkeneen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Selvä on. Käskystä mein führer
PaavoVäyrynen kertoi lukeneensa koko Dostojevskin tuotannon viikossa muiden töiden ohella. Toimittaja Jukka Ukkola pani paremmaksi: hän luki koko Päätalon tuotannon mainoskatkojen aikana yhtenä viikonloppuna.
Kyllä ne lasten sadut, kuten Punahilkka, sopii persuille paremmin. Lyhyitä sanoja ja lauseita. Helpommin luettavia. Päätalo kirjoitti pitkiä sanoja ja lauseita. Menisi takelteluksi persun lukutaidolla. Muutama persu voisi käyttää tämän keskustelun hyödyksi ja opiksi ja kaivaa esiin Aapisen.
Suora hyppäys Punahilkasta Päätalon teoksiin on persuille mahdottomuus. Kyllä siinä välissä pitää lukea ainakin Väinö Riikkilän Pertsa ja Kilu -sarja sekä Anni Polvan Tiina -sarja.
Kuka vielä kannattaa tätä pelle porukkaa kun järki on lähtenyt muualle koko porukalla.