No niin tuli taas ajettua huhtikuussa taksia. Ansiot n.2015 euroa - verot. Tuntimäärä n.240 eli tuntipalkka n.8.5 euroa. Vieläkö voi huonommin hyvinvointi valtiossa tienata?
Kuukausi ansiot
19
589
Vastaukset
- Anonyymi
Sullahan meni ihan hyvin!
- Anonyymi
Samaa mietin minäkin että hyvinhän tuolla meni,
- Anonyymi
Samaa mietin minäkin että hyvinhän tuolla meni,
- Anonyymi
Se jolla on kuukausi ansiot hyvinvointi valtiossa, ei ansaitse parempaa tunti palkkaa.
- Anonyymi
Hienoa on ollut se, että sait yli 2000 rahaa kasaan ja se tietty merkkaa.... mutta onhan tää aivan pyllystä, että kouluttamaton lapsi saa mäkkärissä vähemmillä tunneilla enemmän fyrkkaa....
- Anonyymi
Onko taksikuskit koulutettuja? Ja se mäkissä työskentelevä lapsi tekee töitä 8 tuntua eikä seiso tolpalla toimettomana.
- Anonyymi
Mitääh? En usko että noin hyvin on mennyt, ite saanut ehkä puolet tosta tai 1/4 osan ja ajettelin ostaa köyttä.
- Anonyymi
Saakko ajaa Mersulla vai hynyllä?
- Anonyymi
Sain joulukuussa 2018 tippiä 5e! Vieläkin fiiliksissä@
- Anonyymi
Et kai kuvitellut, että hyvinvointivaltio tarkoittaa sitä, että ihmisillä menisi hyvin? Ei, ei se sitä tarkoita, vaan sitä, että valtiolla menee hyvin. Se saadaan aikaan vain sillä, että ihmisiä kurjistetaan järjettömällä verotuksella.
- Anonyymi
Taisit istua yli puolet ajasta tekemättä mitään? Oikeissa töissä laiskottelu johtaisi potkuihin mutta taksissa saa laiskotella.
- Anonyymi
Siinä takapuoli leviää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä takapuoli leviää.
Siis 8,5 euroa tunti kuljettajan palkka kuukaudessa 2000 euroa brutto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis 8,5 euroa tunti kuljettajan palkka kuukaudessa 2000 euroa brutto.
Niinhän tuossa alussa lukee 240 h kuukaudessa töitä 2000 euroa bruttoa mikä tekee 8.5 euroa tunti.
- Anonyymi
Väärin! Esimerkiksi bussi kuski saattaa pääte pysäkillä istuskella ihan tyhjän panttina. Monasti ei edes avaa ovia että asiakkaat pääsisivät sisään ennenkuin vasta hetki ennen lähtöä.
Silkkaa laiskottelua.
- Anonyymi
Keskipalkka Suomessa.
- Anonyymi
Keskipalkka ei kuvaa oikeastaan yhtään mitään. Mediaanipalkka ehkä jotakin. Keskipalkka Suomessa on yli 3500 €/kk . Mutta yleisin palkka Suomessa on noin 2600€/kk. Tarkoittaa siis sitä , että joku 10% kansalaisista tienaa monin kerroin sen kun mikä on yleisin palkka työtehtävistä on.
Mielenkiintoista on käsite "ei tee mitään" . Lentokoneessakin lentäjät istuu 90% työajasta ja automatiikka hoitaa lennon. Tai kuinka paljon työajasta valvomotyöntekijät "tekee jotakin". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskipalkka ei kuvaa oikeastaan yhtään mitään. Mediaanipalkka ehkä jotakin. Keskipalkka Suomessa on yli 3500 €/kk . Mutta yleisin palkka Suomessa on noin 2600€/kk. Tarkoittaa siis sitä , että joku 10% kansalaisista tienaa monin kerroin sen kun mikä on yleisin palkka työtehtävistä on.
Mielenkiintoista on käsite "ei tee mitään" . Lentokoneessakin lentäjät istuu 90% työajasta ja automatiikka hoitaa lennon. Tai kuinka paljon työajasta valvomotyöntekijät "tekee jotakin".Aivan kuten sairaanhoitajatkin. Työtä tehdään 5% työajasta. Työvuoron aikana jaetaan kaksi kertaa lääkkeet ja loput ajasta on torkutaan kahviossa tai selaillaan pornosivustoja ja facebookkia.
- Anonyymi
Mä sain kouluttamattomana 534€ viime kuussa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998