Miksi mormonien mielestä on syntiinlankeemus hyvä asia

Se että pahuus ja synti tuli maailmaan on mormonien mielestä hyvä asia. Kaikki olemme syntisiä jo ennen syntymää vain Jeesuksessa on meillä pelastus. Kukaan ei voi pelastua ilman Jeesusta. Kenelläkään ei ole pelastukseen oikotietä ei edes lapsilla vaikka mormonit väärin väittävät. Siksi pitää lapset kastaa välittömästi jo syntymän jälkeen. Ei saa viivytellä mihinkään 8 vuoden ikään, jos sitä ennen kuolee on lapsi helvetissä, kun ei ole kastettu. 8 vuotta on mormonien lisäys sitä ei ole Raamatussa. Raamatussa ei ole asetettu kasteelle ikää. Ja upotuskastetta ei ole Raamatussa.

9

301

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On sinulla tosi hirveä ja julma Jumala! Laittaa viattomat vauvat ikuiseen helvetin kidutukseen, jos heitä ei ehditä kastaa ennen kuolemaa tai jos vanhemmat eivät kastata lastaan ja tämä kuolee ennen kastetta.

      Luulisi että nykyaikana tuollaiset typerät taikauskot olisivat jo jääneet historiaan!

    • Olli loistaa poissa olollaan. Olisi mukava tietää mikä on Ollin mielestä pelastus automaatio eri ikäisillä ihmisillä.

      • Tiedämmehän me jo Ollin aiemmista kommenteista, että pienten lasten suhteen hän on inhimillisempi kuin sinä, mutta 8-vuotiaasta lähtien melkein yhtä julma kuin sinä. Valehteleepa Olli vielä, että 8-vuotias on vastuullinen ja mikäli ei valitse Smithin oppia, saa kärsiä seuraukset. Olli on sikäli inhimillisempi, että kun sinun guruihisi uskomattomat joutuvat helvetin tuleen (jopa pikkuvauvat, joita ei ole taikakäsitelty vedellä ja taikasanoilla), Ollin Jumala antaa Smithiin uskomattomille mutta muuten suunnilleen kelpoihmisille jonkinlaisen taivaspaikan, jossa tosin ihmisillä ei ole sukupuolielimiä, toisin kuin Smithiin uskovilla, jotka moninaiskentelevat taivaassakin. Ollin opissa vain Smithiä pilkanneet ja muut vakaviin rikkeisiin syyllistyneet joutuvat helvettiin.


    • OLLIII TULE ESIIN!!!

      Kuten olen jo monesti todennut sen etten lue en keskustele tuon tyhmän apinan kanssa. Ohitan sen kirjoitukset kun huomaan niiden olevan apinan kirjoituksia. En ole lukenut yhtään kirjoitusta mitä on esim. tässä keskustelussa en tiedä mitä apina on kirjoittanut. Kaipaan Ollia tulemaan keskusteluun.

      • Jos tarkoitat apinalla minua, luet kyllä viestini, mutta olen sinulle liian kova pala kuten Ollillekin.

        Apinoillehan me kumpikin olemme sukua, sinä luultavasti sukupuussa vähän lähempänä. Ja meidän sukulaisemme bonoboapinat harrastavat homoilua oikein olan takaa. Sillä on ollut evoluutiossa valintaetua, koska se lisää lauman keskinäistä sosiaalisuutta.


    • OLLLIIIII!!!!!

    • Anonyymi
      • Minä olen jo uudestisyntynyt kasteessa


      • Arto777 kirjoitti:

        Minä olen jo uudestisyntynyt kasteessa

        Todella raakaa opetusta, jos kastamattomat lapset joutuvat ikuiseen helvetintuleen. Jumalasi on täysi sadisti ja psykopaatti. Kannattaako sellaiseen hörhöön uskoa? Voisitko sinä todellakin olla onnellinen taivaassa, jos tietäisit, että kaikki kastamattomat, pikkulapsetkin kärsivät ikuisessa helvetissä? Jos voit, olet yhtä sairas kuin Jumalasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      74
      1175
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      78
      919
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      78
      880
    4. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      414
      878
    5. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      780
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      773
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      737
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      728
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      672
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      560
    Aihe