Viimeinen matka/polku

Anonyymi

Onko kellään tietoa tällaisesta vanhasta pakanallisesta tavasta, että ihminen vanhana vietäisiin viimeiselle polulle tai viimeiselle matkalle ja jollain nuijalla lopetetaan hänet. Eli eräänlainen eutanasia. Olen itse vain kuullut tästä, mutta en ole osannut etsiä oikeilla sanoilla tietoa. Osaatteko auttaa? Ja mikä on oikea termi tälle?

4

1506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eläs vaivaa pientä päätäs liijan vaikeilla aatoksillas

    • Anonyymi

      Varmaan ennen sivistyksen saapumista heikot , sairaat ja vanhukset vaan tapettiin tai jätettiin jälkeen. Kun ruokaa tarvittiin metsästäjien, naisten ja lasten ruokkimiseen.
      Ja kun ei muuhun kyetty.

    • Anonyymi

      Teeppäs aikamat menneisyyteen ja jätä nykyinen aika
      - elät siten aivan eri mailmassa ja teet työtä jokapäiväsen elantosi eteen

    • Anonyymi

      Sen jälkeen kun kuolema oli aikanaan noutanut omansa, kuollutta omaista surtiin ja juhlittiin. Siis vainajan muistolle juotiin olutta ja syötiin vasikka. Vainaja itse puettuina tämän parhaimpiin vaatteisiin ja asetettiin pyhässä lehdossa kalmistohautaan pää kohti kevätpäivän seisausta. Haudauttavan mukaan laitettiin tämän kalleimmat esineet kuten miekkoja, koruja, rahaa ja joskus myös lemmikkikissa. Sen jälkeen vainaja poltettiin ja polttohaudan päälle kasattiin röykkiö kiviä.

      Vainajan kunnioitus ja muistaminen ei loppunut tähän vaan kuolleiden ensi-vanhempien sielut kutsuttiin mukaan jokaiseen juhlaan ja peijaiseen, mutta erityisen tärkeä oli kekri jolloin pyhille hautaröykkiöille sytytettiin tulia ja uskottiin että vainajat ovat silloin 100% läsnä viettämässä kekriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      42
      2918
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      976
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      961
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      931
    Aihe