Onko kellään tietoa tällaisesta vanhasta pakanallisesta tavasta, että ihminen vanhana vietäisiin viimeiselle polulle tai viimeiselle matkalle ja jollain nuijalla lopetetaan hänet. Eli eräänlainen eutanasia. Olen itse vain kuullut tästä, mutta en ole osannut etsiä oikeilla sanoilla tietoa. Osaatteko auttaa? Ja mikä on oikea termi tälle?
Viimeinen matka/polku
4
1493
Vastaukset
- Anonyymi
Eläs vaivaa pientä päätäs liijan vaikeilla aatoksillas
- Anonyymi
Varmaan ennen sivistyksen saapumista heikot , sairaat ja vanhukset vaan tapettiin tai jätettiin jälkeen. Kun ruokaa tarvittiin metsästäjien, naisten ja lasten ruokkimiseen.
Ja kun ei muuhun kyetty. - Anonyymi
Teeppäs aikamat menneisyyteen ja jätä nykyinen aika
- elät siten aivan eri mailmassa ja teet työtä jokapäiväsen elantosi eteen - Anonyymi
Sen jälkeen kun kuolema oli aikanaan noutanut omansa, kuollutta omaista surtiin ja juhlittiin. Siis vainajan muistolle juotiin olutta ja syötiin vasikka. Vainaja itse puettuina tämän parhaimpiin vaatteisiin ja asetettiin pyhässä lehdossa kalmistohautaan pää kohti kevätpäivän seisausta. Haudauttavan mukaan laitettiin tämän kalleimmat esineet kuten miekkoja, koruja, rahaa ja joskus myös lemmikkikissa. Sen jälkeen vainaja poltettiin ja polttohaudan päälle kasattiin röykkiö kiviä.
Vainajan kunnioitus ja muistaminen ei loppunut tähän vaan kuolleiden ensi-vanhempien sielut kutsuttiin mukaan jokaiseen juhlaan ja peijaiseen, mutta erityisen tärkeä oli kekri jolloin pyhille hautaröykkiöille sytytettiin tulia ja uskottiin että vainajat ovat silloin 100% läsnä viettämässä kekriä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055721Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652562Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2401562- 941343
- 1241087
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8861- 66847
- 64843
- 71762
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17731