Pastori Juha Muukkosen pitämä saarna tuosta aihepiiristä.
http://www.taiwas.net/opetus/muukkonen/raamattua-julitettava.htm
http://www.taiwas.net/opetus/muukkonen/raamattua-julitettava.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
taas Muukkonen julistaa raamtunvastaisesti itseään.
Kyllä hänet pian kirkon virasta erotetaa. Ei tuollaista voi kukaan sallia pitkään. Täysin harhassa oleva ihminen, joka on itseään ja omaa lihallista viisauttaan täynnä, eikä ole kosketuksissa elävään Jumalaan.
Yksi sormesi osoittaa Muukkoseen, mutta neljä sormea omaan itseesi. Taidat tietää, mistä puhut. Yhteys on mahdollinen katumuksen ja uskon kautta Vapahtajaan.
Karseaa oman sairaan ns. "viisauden" julistusta.
Miten tällaiset eksyttäjät saataisiin luterilaisesta kirkosta ulos? Saatana luikertelee juuri noin valkeissa vaatteissa, jotta ihmiset eivät havaitsisi eksytyksen henkeä, joka vie pois Jeesuksesta.
Jossakin vaiheessa tällaiseen on kirkon puututtava.
Haluaisitko kertoa mikä saarnassa on Raamatun sanan ja luterilaisen tunnustuksen (tunnustuskirjat) vastaista?
Mikä tuossa tekstissä on eksytystä? Minusta synnistä kuuluu puhua syntinä, josta on tehtävä parannus. Hyvä saarna puhuu Raamatun totuutta, ohjaa oikeaan elämään eli katumukseen ja parannukseen. Jeesus kehottaa tekemään parannusta synneistä, ei elämään synnissä.
Entisenä luthersäätiöläisenä sanoisin, että siellä oleva uskonelämä on samanlaista kuin katolisuus. Ne sisällöt sillä uskonelämällä (opinkappaleet jne,) ovat vaan erilaisia kuin paavinuskoisilla, mutta muutoin täysin samanlaista omien tekojen kautta pelastumista, sokeaa uskoa harhaoppeihin, maailman alkeisvoimien pelkoa jne.
Sitä lainalaisuutta ja ihmisten kuvitelmaa olevansa välimiehiä Jumalan ja ihmisten välillä, tämänkin linkin sisältö on.
Kirjoitin tällaisen tuohon toiseen keskusteluun.
Kannattaa tutustua "Turhentuuko uskonpuhdistus"-kirjoihin (2 kpl).
Tässä on myös yksi luento, joka on pidetty Paastonajan kirkkopäivillä Joroisissa 19.3.2005 tähänkin aihepiiriin liittyen:
http://matti.vaisanen.sekl.fi/esitelm/yksiherra.htm
Mm.:
2.2.2. Kristuksen työstä kiistellään
f) Yhteinen julistus vanhurskauttamisesta (JD)
"Ne, jotka allekirjoittavat 'Yhteisen julistuksen vanhurskauttamisesta', kirjoittavat samalla itsenä ulos raamatullis-luterilaisesta vanhurskauttamisopista tai sitten he ovat tiedostaen tai tiedostamattaan epäjohdonmukaisia."
Liberaalithan ovat menossa roomaan päin.
Kirjoitit:
"Ne sisällöt sillä uskonelämällä (opinkappaleet jne,) ovat vaan erilaisia kuin paavinuskoisilla, mutta muutoin täysin samanlaista omien tekojen kautta pelastumista"
Millä tavoin he korostavat omien tekojen kautta pelastumista? Hehän tunnustavat luterilaisen tunnustuksen mukaisesti.
Kirjoitit:
"sokeaa uskoa harhaoppeihin"
Minkälaisiin harhaoppeihin Luther-säätiössä uskotaan?
Tarkoititko jatkossa kirjoittamaasi asiaa:
"Sitä ... ihmisten kuvitelmaa olevansa välimiehiä Jumalan ja ihmisten välillä" ?
Voitko selventää asiaa hieman enemmän?
Millä tavoin Luther-säätiössä toimitaan luterilaisen tunnustuksen tai Raamatun sanan vastaisesti? Millä tavoin Luther-säätiön ihmiset kuvittelevat olevansa välimiehiä?
Vain Jeesus on välimiehemme. Kristityillä on vain yksi ilmoituksen lähde: Raamattu.
Tuntuu siltä että olet enemmänkin vain parjaaja, joka on pitää omia Raamatun sanan vastaisia mielipiteitään Jumalan sanana. Eivätkö pikemminkin luopumusta edustavat kuvittele olevansa jotakin uuden ilmoituksen välimiehiä, koska tuovat uusia oppeja ja tunnustuksia kirkkoon ohi ja yli Raamatun sanan? Oletko sinäkin tuollainen uuden ilmoituksen välittäjä?
Milloin ja missä olet muuten käynyt Luther-säätiön tapahtumissa?
Oletko käynyt myös muissa herätysliikkeissä?
Esim. SLEY:ssä?
nimim. "raamatullista (luterilaista) tunnustusta kannattava"
"Ne sisällöt sillä uskonelämällä (opinkappaleet jne,) ovat vaan erilaisia kuin paavinuskoisilla, mutta muutoin täysin samanlaista omien tekojen kautta pelastumista"
Kannattaa tutustua myös Mannermaan koulukunnan edustamaan oppiin vanhurskauttamisesta. Tuo Mannermaan oppi on viemässä meitä roomaan.
e) Kristuksen asuminen ihmisessä vanhurskauttamisen ehtona
Viime aikoina on myös suomalaisessa Luther-tutkimuksessa esitetty käsitys, jonka mukaan Kristuksen todellinen olemuksellinen läsnäolo (reaalipreesens, unio) ihmisessä on edellytys hänen vanhurskaaksi lukemiselleen (imputaatio). Kyseisen näkemyksen isä professori Tuoma Mannermaa on vedonnut näkemyksensä tueksi yhteen Lutherin Galatalaiskirjeen selitysteoksen lausumaan (s. 164), jonka senkin hän kääntää latinan kielestä mielestäni epätarkasti ja saa näin tukea näkemykselleen.[2] Samalla Mannermaa sivuuttaa koko Lutherin muun laajan opetuksen vanhurskauttamisesta.
Eräät väittävät, että koska vanhurskauttaminen tapahtuu ”uskosta”, sen sisältönä täytyy olla itse Kristus, sillä Kristus on itse uskossa läsnä. Näin vanhurskauttamisen ajatellaan perustuvan Kristuksen vieraaseen vanhurskauteen meissä eli meissä asuvaan Kristukseen. Mitä tästä on ajateltava?
Jos asetamme Kristuksen asumisen meissä vanhurskauttamisen eli pelastuksen ehdoksi, silloin asetamme pelastuksen ehdoksi sen, mikä Raamatun mukaan on vasta pelastuksen seuraus. Niin tehdessämme syyllistymme samantapaiseen harhaan, mihin baptistiset yhteisöt syyllistyvät kasteteologiassaan.
Raamattu – enempää kuin Lutherkaan – ei milloinkaan esitä meissä olevaa Kristusta uskon kohteena. Meidän vanhurskauttamisemme perustus on meidän ulkopuolellamme oleva Kristus ja hänen työnsä (Rm 10:4).
http://matti.vaisanen.sekl.fi/esitelm/yksiherra.htm
Mm. Luther-säätiö tunnustaa tunnustuskirjojemme mukaan vanhurskaaksi lukemisesta:
http://nic.funet.fi/pub/doc/religion/christian/texts/html/finnish/tunnustuskirjat/yo/3.html
Mm. Mannermaa ei tunnusta tuon mukaisesti.