Flynnin ilmiö ja ateismi

Flynnin ilmiö tarkoittaa älykkyyttä mitattaessa esiintyvää pitkän aikavälin kehitystä, jossa tulosten keskiarvo väestötasolla nousee ajan myötä. Havainto on nimetty uusiseelantilaisen filosofin ja älykkyystutkijan James R. Flynnin mukaan. Ilmiö on havaittu teollistuneissa länsimaissa viime vuosisadalla. Ilmiön selitykseksi on esitetty useita hypoteeseja, mutta mikään yksittäinen tekijä ei selitä ilmiötä. Pikemminkin kyse on useiden tekijöiden yhteisvaikutuksesta.

Älykkyyden mittaustulosten nousu korreloi jumalattomuuden lisääntymisen kanssa. En kuitenkaan väitä avauksessani, että tässä olisi kausaliteetti vaan avaan keskustelun, onko jumalattomuuden lisääntymisellä mahdollisia vaikutuksia Flynnin ilmiöön ja mitä nuo vaikutukset ovat?

Palstalla solvataan usein ateisteja moraalittomiksi hedonisteiksi, päihteiden väärinkäyttäjiksi ja kieroiksi valehtelijoiksi. Voisi ajatella, että ateismilla on negatiivinen vaikutus Flynnin ilmiöön. Toisaalta kun tarkastellaan aabrahamilaisia uskontoja niin lähes kaikki Flynnin ilmiötä selittävät hypoteesit koskettavat ainakin jollain tavalla aabrahamilaisten uskontojen maailmankuvaa.

Linkissä Wikipedian katsaus ilmiöön.

https://en.wikipedia.org/wiki/Flynn_effect

Linkissä artikkeli 'What causes the Flynn effect?'

https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/flynn-effect

7

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jahas, tällä kertaa anonyymi ateisti-vajakki siellä leikkii "älykästä". Jopa kaksi linkkiä, tuon täytyy vakuuttaa.

      • Anonyymi

        Ei ole itse lukenut kumpaakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole itse lukenut kumpaakaan.

        Sitä en kyllä epäillytkään.


    • Seuraavassa muutamia nostoja, jotka perustuvat artikkeliin'What causes the Flynn effect?'

      1. Kyse ei ole geeneistä eikä länsimaisen valkoisen populaation ylivertaisista geeneistä. 50 vuoden aikajänteellä ei voi tapahtua niin suuria muutoksia genomissa, että se selittäisi ilmiön. Tähän voi kuitenkin poikkeuksena nostaa heteroosin eli alleelien sekoittumisen tuomat hyödyt yksilönkehityksessä. Monet uskonnot korostavat omasta heimosta ja kansasta naimista jopa niin, että serkkuavioliitot ovat ihan normaaleja. Tämä ei ainakaan lisää suotuisia geeniyhdistelmiä.

      2. Laajoissa tutkimuksissa on huomattu maiden välisten älykkyyserojen olevan yhteydessä lukutaitoon, toisen asteen koulutukseen ja maanviljelijöiden osuuteen väestöstä. Kirkko tietysti ottaa kunniaa lukutaidon lisäämisestä, mutta painopisteenä oli lukukinkereillä Raamatun ja Katekismuksen ulkoaopiskelu, joka tähtäsi rippikoulun läpäisyyn, naimisiinmenoon ja maatöiden jatkamiseen samoilla metodeilla niin kuin esi-isät jo ammoisista ajoista lähtien ovat tehneet Raamatussa.

      Flynnin ilmiötä selittää opiskelun siirtyminen ulkoaopettelusta ongelmanratkaisuun, abstraktin ja loogisen ajattelun arvostaminen ja uuden tieteellisen tiedon käyttö. Uskonnot eivät varsinaisesti rohkaise mihinkään näistä. Keskiajalla lukutaito oli kirkonmiehillä, kaikki tarpeellinen tieto oli jo olemassa Raamatussa eikä uutta tietoa ollut tarve etsiä. Tieteellisessä vallankumouksessa oli siemeniä muutoksesta ja se levisi teollistumisen myötä rahvaankin pariin viime vuosisadalla. Teollistumisen myötä oppiminen muuttui elinikäiseksi. Enää ei riittänyt rippikoulu aikuisuuden kynnyksellä vaan monimutkaistuva maailma edellyttä ajatteluelimen harjoittamista läpi elämän.

      3. Muutokset perheissä selittävät Flynnin ilmiötä. Lapsiluvun pieneneminen mahdollisti lasten paremmat edellytykset opiskeluun ja elämään. Vanhempien tietotaito kasvatuksessa on lisääntynyt. Rangaistukset eivät liene se kaikista paras metodi opettaa pieniä lapsia. Enää mottona ei ole 'Herran pelko on viisauden alku' ja 'Se joka vitsaa säästää, lastaan vihaa'. Näissä kaikissa jumalattomuudella on ollut positiivisia vaikutuksia Flynnin ilmiöön.

      • Anonyymi

        "Flynnin ilmiötä selittää opiskelun siirtyminen ulkoaopettelusta ongelmanratkaisuun, abstraktin ja loogisen ajattelun arvostaminen ja uuden tieteellisen tiedon käyttö. Uskonnot eivät varsinaisesti rohkaise mihinkään näistä."

        Ateismi ei aiheuta analyyttistä ajattelua ja tieteellisen tiedon arvostamista, vaan asia on toisinpäin. Analyyttinen ajattelu ja tieteellinen tieto johtaa jumalan hylkäämiseen eli ateismiin. Minäkin olin nuorempana uskovainen, mutta maailman ilmiöiden tieteellisen selityksen ja Raamatun välillä tuli niin iso ristiriita, että järki vei voiton ja jouduin hylkäämään Jumalan, vaikka en olisi halunnut. Tunnen seurakunnastani kymmeniä saman ikäisiä nuoria ihmisiä, jotka haluaisivat vielä uskoa, mutta eivät millään voi.


    • Anonyymi

      Miten kirjoitustaidolla pyöritellään kuvioita ?
      On ajateltu Itä-Aasialaisten kirjoitusmerkkien olevan avain .

      • Anonyymi

        Käsien hierojat ovat lainaraha experttejä 🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6737
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5341
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4285
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3741
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3499
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3199
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      242
      2815
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2141
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1663
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1545
    Aihe