Flynnin ilmiö ja ateismi

Flynnin ilmiö tarkoittaa älykkyyttä mitattaessa esiintyvää pitkän aikavälin kehitystä, jossa tulosten keskiarvo väestötasolla nousee ajan myötä. Havainto on nimetty uusiseelantilaisen filosofin ja älykkyystutkijan James R. Flynnin mukaan. Ilmiö on havaittu teollistuneissa länsimaissa viime vuosisadalla. Ilmiön selitykseksi on esitetty useita hypoteeseja, mutta mikään yksittäinen tekijä ei selitä ilmiötä. Pikemminkin kyse on useiden tekijöiden yhteisvaikutuksesta.

Älykkyyden mittaustulosten nousu korreloi jumalattomuuden lisääntymisen kanssa. En kuitenkaan väitä avauksessani, että tässä olisi kausaliteetti vaan avaan keskustelun, onko jumalattomuuden lisääntymisellä mahdollisia vaikutuksia Flynnin ilmiöön ja mitä nuo vaikutukset ovat?

Palstalla solvataan usein ateisteja moraalittomiksi hedonisteiksi, päihteiden väärinkäyttäjiksi ja kieroiksi valehtelijoiksi. Voisi ajatella, että ateismilla on negatiivinen vaikutus Flynnin ilmiöön. Toisaalta kun tarkastellaan aabrahamilaisia uskontoja niin lähes kaikki Flynnin ilmiötä selittävät hypoteesit koskettavat ainakin jollain tavalla aabrahamilaisten uskontojen maailmankuvaa.

Linkissä Wikipedian katsaus ilmiöön.

https://en.wikipedia.org/wiki/Flynn_effect

Linkissä artikkeli 'What causes the Flynn effect?'

https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/flynn-effect

7

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jahas, tällä kertaa anonyymi ateisti-vajakki siellä leikkii "älykästä". Jopa kaksi linkkiä, tuon täytyy vakuuttaa.

      • Anonyymi

        Ei ole itse lukenut kumpaakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole itse lukenut kumpaakaan.

        Sitä en kyllä epäillytkään.


    • Seuraavassa muutamia nostoja, jotka perustuvat artikkeliin'What causes the Flynn effect?'

      1. Kyse ei ole geeneistä eikä länsimaisen valkoisen populaation ylivertaisista geeneistä. 50 vuoden aikajänteellä ei voi tapahtua niin suuria muutoksia genomissa, että se selittäisi ilmiön. Tähän voi kuitenkin poikkeuksena nostaa heteroosin eli alleelien sekoittumisen tuomat hyödyt yksilönkehityksessä. Monet uskonnot korostavat omasta heimosta ja kansasta naimista jopa niin, että serkkuavioliitot ovat ihan normaaleja. Tämä ei ainakaan lisää suotuisia geeniyhdistelmiä.

      2. Laajoissa tutkimuksissa on huomattu maiden välisten älykkyyserojen olevan yhteydessä lukutaitoon, toisen asteen koulutukseen ja maanviljelijöiden osuuteen väestöstä. Kirkko tietysti ottaa kunniaa lukutaidon lisäämisestä, mutta painopisteenä oli lukukinkereillä Raamatun ja Katekismuksen ulkoaopiskelu, joka tähtäsi rippikoulun läpäisyyn, naimisiinmenoon ja maatöiden jatkamiseen samoilla metodeilla niin kuin esi-isät jo ammoisista ajoista lähtien ovat tehneet Raamatussa.

      Flynnin ilmiötä selittää opiskelun siirtyminen ulkoaopettelusta ongelmanratkaisuun, abstraktin ja loogisen ajattelun arvostaminen ja uuden tieteellisen tiedon käyttö. Uskonnot eivät varsinaisesti rohkaise mihinkään näistä. Keskiajalla lukutaito oli kirkonmiehillä, kaikki tarpeellinen tieto oli jo olemassa Raamatussa eikä uutta tietoa ollut tarve etsiä. Tieteellisessä vallankumouksessa oli siemeniä muutoksesta ja se levisi teollistumisen myötä rahvaankin pariin viime vuosisadalla. Teollistumisen myötä oppiminen muuttui elinikäiseksi. Enää ei riittänyt rippikoulu aikuisuuden kynnyksellä vaan monimutkaistuva maailma edellyttä ajatteluelimen harjoittamista läpi elämän.

      3. Muutokset perheissä selittävät Flynnin ilmiötä. Lapsiluvun pieneneminen mahdollisti lasten paremmat edellytykset opiskeluun ja elämään. Vanhempien tietotaito kasvatuksessa on lisääntynyt. Rangaistukset eivät liene se kaikista paras metodi opettaa pieniä lapsia. Enää mottona ei ole 'Herran pelko on viisauden alku' ja 'Se joka vitsaa säästää, lastaan vihaa'. Näissä kaikissa jumalattomuudella on ollut positiivisia vaikutuksia Flynnin ilmiöön.

      • Anonyymi

        "Flynnin ilmiötä selittää opiskelun siirtyminen ulkoaopettelusta ongelmanratkaisuun, abstraktin ja loogisen ajattelun arvostaminen ja uuden tieteellisen tiedon käyttö. Uskonnot eivät varsinaisesti rohkaise mihinkään näistä."

        Ateismi ei aiheuta analyyttistä ajattelua ja tieteellisen tiedon arvostamista, vaan asia on toisinpäin. Analyyttinen ajattelu ja tieteellinen tieto johtaa jumalan hylkäämiseen eli ateismiin. Minäkin olin nuorempana uskovainen, mutta maailman ilmiöiden tieteellisen selityksen ja Raamatun välillä tuli niin iso ristiriita, että järki vei voiton ja jouduin hylkäämään Jumalan, vaikka en olisi halunnut. Tunnen seurakunnastani kymmeniä saman ikäisiä nuoria ihmisiä, jotka haluaisivat vielä uskoa, mutta eivät millään voi.


    • Anonyymi

      Miten kirjoitustaidolla pyöritellään kuvioita ?
      On ajateltu Itä-Aasialaisten kirjoitusmerkkien olevan avain .

      • Anonyymi

        Käsien hierojat ovat lainaraha experttejä 🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      91
      3101
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      69
      2360
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2213
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      82
      1675
    5. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      388
      1543
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      59
      1412
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1342
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1234
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1169
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      48
      1104
    Aihe