Vanhoja karjalan karttoja tullut katseltua jossa suku asunut, on suvun tilojen nimet paikat kartoilla.
Sitten kun menee google karttaan ja earth:tistä katsomaan sateelliittikuvia niin erottaa vielä tiet, tontit ja pellotkin aluilla joissa ei 40 luvun jälkeen ole kukaan asunut.
Karjalasta
4
156
Vastaukset 4
Maaseutu autioituu Suomen itärajan kummallakin puolella. Venäjän rajaseudut autioituvat vielä nopeammin. Ajateltaessa, kuinka huimasti Suomen suurimpien kaupunkien asukasluku on kasvanut on suorastaan tyrmistyttävää todeta esimerkiksi Viipurin asukasluvun olevan nyt suunnilleen saman kuin se oli v. 1939.
- Anonyymi
Venäjä on rajoittanut entisestään omalla rajaseudulla liikkumista. Paikoin se ulottuu useita kymmeniä kilometrejä rajaltamme itään.
Turistina se on tullut koettua, muuta tarvitsevatko venäläiset jonkinlaisen erikoisluvan asuessaan lähellä rajaseutua, sitä en tiedä.
Neuvostoliiton jäänne tuokin, jota on vaikea ymmärtää.
Poikkeama esim. Karppilan rannalle on käsittääkseni kielletty, ilman erikoislupaa.
Paikka sijaitsee Viipurintien vieressä, vähän ennen kaupunkia. (12-15 km.) - Anonyymi
On hienoa maisemaa laatokan ympärillä, erämaisia jokia, järviä, vesiputouksia, korkeuseroja.
- Anonyymi
Karjalan palautuksen myötä (mitä onneksi ei tule tapahtumaan) meidän kepu kokkareet laittais nuo metsät sileiksi ja kalliot jauhettais murskeeksi. Karjalsta tulisi samalaista raiskiota mitä Suomi nyt jo on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va852182- 103886
- 63771
- 45767
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???20676Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha505668Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76610Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23550- 57541
- 47535