Karjalasta

Anonyymi

Vanhoja karjalan karttoja tullut katseltua jossa suku asunut, on suvun tilojen nimet paikat kartoilla.

Sitten kun menee google karttaan ja earth:tistä katsomaan sateelliittikuvia niin erottaa vielä tiet, tontit ja pellotkin aluilla joissa ei 40 luvun jälkeen ole kukaan asunut.

4

138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maaseutu autioituu Suomen itärajan kummallakin puolella. Venäjän rajaseudut autioituvat vielä nopeammin. Ajateltaessa, kuinka huimasti Suomen suurimpien kaupunkien asukasluku on kasvanut on suorastaan tyrmistyttävää todeta esimerkiksi Viipurin asukasluvun olevan nyt suunnilleen saman kuin se oli v. 1939.

    • Anonyymi

      Venäjä on rajoittanut entisestään omalla rajaseudulla liikkumista. Paikoin se ulottuu useita kymmeniä kilometrejä rajaltamme itään.
      Turistina se on tullut koettua, muuta tarvitsevatko venäläiset jonkinlaisen erikoisluvan asuessaan lähellä rajaseutua, sitä en tiedä.
      Neuvostoliiton jäänne tuokin, jota on vaikea ymmärtää.
      Poikkeama esim. Karppilan rannalle on käsittääkseni kielletty, ilman erikoislupaa.
      Paikka sijaitsee Viipurintien vieressä, vähän ennen kaupunkia. (12-15 km.)

    • Anonyymi

      On hienoa maisemaa laatokan ympärillä, erämaisia jokia, järviä, vesiputouksia, korkeuseroja.

      • Anonyymi

        Karjalan palautuksen myötä (mitä onneksi ei tule tapahtumaan) meidän kepu kokkareet laittais nuo metsät sileiksi ja kalliot jauhettais murskeeksi. Karjalsta tulisi samalaista raiskiota mitä Suomi nyt jo on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3710
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3492
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      91
      3313
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2732
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      72
      2550
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2211
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      50
      1380
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1125
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1112
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1088
    Aihe