Tyhmä kysymys mutta miten ST-Fokka jalustetaan?
Kerran kokeilin, vaunua ja plokeja silmäillen ja maalaisjärkeä (merimieskokemus puuttuu) käyttäen skuutti ainoalla järkevällä tavalla. Purje kyllä veti jotenkuten ja vaihtoi vendoissa mutta aloittelijan mielestä paras terä puuttuu.
Kerran kokeilin, vaunua ja plokeja silmäillen ja maalaisjärkeä (merimieskokemus puuttuu) käyttäen skuutti ainoalla järkevällä tavalla. Purje kyllä veti jotenkuten ja vaihtoi vendoissa mutta aloittelijan mielestä paras terä puuttuu.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Riippuu millaine systeemi veneessä on. Niitä on muutamaa erilaista. Kaikissa on oleellista mihin kohtaan purjeen kulmassa skuutin (tai plokin) kiinnittää. Yleensä ST-fokissa on useita kiinnitysvaihtoehtoja, joilla säädetään muotoa.
Olen ihmetellyt, miksi mistään ei löydy selväkielistä ohjetta, mihin vaihtoehtoisista kohdista (omassa ST-fokassani on rivissä neljä reikää, joista valita, mihin skuuttiköyden kiinnittää) se kannattaisi laittaa. Kai siihen nyt pitäisi jokin järkevä sääntö olla?
(Ylipäätään minua vistottavat kaikki ne purjehdusohjeet, jotka joko kehottavat hakemaan kokeilemalla tai sitten lähtevät syvältä teoriasta eli selitellään ties mitä virtauksista jne.; kumpikaan ei kiinnosta. Purjehdin suotuisalla tuulella, koska se on leppoisa ja halpa etenemistapa, mutta en ole pätkääkään kiinnostunut purjehduksen teoriasta tms. tai kiinnostunut opettelemaan harjoittelemalla. )
Mitä kovempaa tuulee sitä alempaan reikään laitetaan. Purjemuoto on silloin sopivampi ko. tuuleen. Mutta kun ei purjeen muoto kiinnosta ohje menee harakoille.
Minä laittaisin päinvastoin. Alareikä kiristää alaliikiä ja jättää takaliikin kaarevaksi, yläreikä kirstää enemmän takaliikkiä ja latistaa fokkaa.
Laita vaan, mutta se on väärin. Alempi reikä vastaa vaunun siirtämistä taaksepäin tavallisessa fokassa.
Se tosiaan kiristää alaliikkiä enemmän kuin takaliikkiä, mikä on tarkoituskin kovemmassa tuulessa. Fokka ei pakkaa isoon ja kallistaa vähemmän.
Kovalla tuulella nimenomaan halutaan twistata fokkaa, eli skuutti alemmas kiinni.
Mihin niitä sääntöjä tarvitaan, jos niiden merkityksellä ei ole mitään väliä?
Jos niillä on jotain vaikutusta, niin ne pitäisi voida esittää simppelisti tyyliin "kun tuuli suunnasta X voimakkuudella Y, aseta näin". Ilman, että ruvetaan käymään läpi helvetinmoisesta teoriaa siitä, miltä purjeen pitäisi näyttää tms.
Maksa purjeentekijällä muutama satanen, niin hän tekee sinulle tuollaisen. Yleisohjeita ei voi tehdä, koska jokainen purje ja vene ovat erilaisia. Pitää käydä sinun veneellä ja purjeella koepurjehtimassa.
Yksityyppiluokkiin löytyy tuollaisia ohjeita tietyn valmistajan purjeille. Ensiksi aloitetaan siitä, että masto ja heloitus on asetettu ko. valmistajan ohjeiden mukaan. Sitten voi antaa tarkat ohjeet.
Onhan noilla valtava vaikutus vauhtiin ja purjehduksen mukavuuteen, mutta kun ei sinua kiinnosta niin ei sitten.
Täällä myös tyhmä kysymys. Jos käytössä ei ole muuta keulapurjetta kuin st-fokka, miten kannattaa purjehtia myötätuuleen? Voiko sen levittää virsikirjaksi mitenkään?
Huonosti. Jos on rullalla, kannattaa rullata pois heilumasta puolelta toiselle. Itseskuuttavat fokat ovat varsin pieniä isopurjeeseen nähden eli myötätuulessa ei juuri vauhtiin vaikuta.
Kannattaa+hankkia+spiirapuomi+fokkaa+varten.+Omassa+veneessäni+käytän+spiirapuomia+ja+fokkaa+alkaen+n.+8+m/s+kelistä+lähtien+ja+kyllä+se+kivasti+lisää+purjepinta-alaa+60+%.+Siihen+saakka+mennään+spinnulla.+Myöstätuulipurjehdus+ilman+spinnua+on+kevyillä+ja+keskituulilla+ihan+tuskaa.+Kannattaa+siis+hankkia+spinnu.