Katsoin Helluntain Jumalanpalveluksen televisiosta. Se oli Helluntailaisten rakentama. Tosi hyvä, monipuolisesti toteutettu koko perheelle tarkoitettu. Kiitosvirren myötä näyttivät eläinten riemua laitumella. Lapset mukana piirustuksineen. Tuli todella hyvä olo ja tunne että on Jumalan huomassa.
Olisi luterlaisella kirkolla oppimista. Olen tosin esittänytkin omalle seurakunnalle tällaista ja jonkin verran ( ei varmaan vain minun sanomisistani) on muutosta monipuolisempaan Jumalanpalvelukseen tapahtunutkin. Ainakin musiikkia on lisätty. Ja saarnat kertovat tästä päivästä vaikka tietenkin pohjana on Raamatun sana.
Voisi jäädä venyvät hartaat virret menneisyyteen.
Olisi luterlaisella kirkolla oppimista. Olen tosin esittänytkin omalle seurakunnalle tällaista ja jonkin verran ( ei varmaan vain minun sanomisistani) on muutosta monipuolisempaan Jumalanpalvelukseen tapahtunutkin. Ainakin musiikkia on lisätty. Ja saarnat kertovat tästä päivästä vaikka tietenkin pohjana on Raamatun sana.
Voisi jäädä venyvät hartaat virret menneisyyteen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Hellluntaiseurakunnat ovat eläviä seurakuntia. Evl.kirkko on pitkälti valkoiseksi kalkittu hauta.
Helluntaiseurakunnat eivät ole edes kristinuskoisia, vaan laskelmoidusti uskonnolliselle viihteelle rakennettuja, kovan rahan liiketoimintaa.
Joskus joku "pastori" kärähtää huumekaupoista tai pedofiliasta. Sillä nykypäivänä löytyy jopa hell.srk:sta myös näitä luopioita, rikosuhreja, jotka käräyttävät näitä hyväksikäyttäjiään.
Puhut niin lapsellisia, etten viitsi edes kommentoida.
<<Sillä nykypäivänä löytyy jopa hell.srk:sta myös näitä luopioita, rikosuhreja, jotka käräyttävät näitä hyväksikäyttäjiään.<<
Mitä tämä tarkoittaa? Sekö on lupio, joka saattaa vastuuseen hyväksikäyttäjän teoistaan?
minä en tätä touhua maksa https://pt-media.org/2021/05/23/punaisen-ristin-naiset-halaavat-ceutaan-tunkeutuvia-afrikaanoja/
Hetkonen. Mä näin alkua käsittääkseni luterilaisesta jumalanpalveluksesta. Kaikki olivat naisia.
luterilaisuudessa on iloista, ja reippaampaa menoa, ylistystä, vaan tällaiset tilaisuudet on erillisinä, useimmiten seurakunta - talolla, tms.
Sunnuntai-kirkko varsin hyvä nykyisellään, otettava huomioon, myös sellainen, että joukossa saattaa olla henkilöitä, joilla surua, murhetta, sairautta, olisi todella loukkaus lähimmästä kohtaan, jos sitten hypittäisi, rummutettaisi, jne.
ei voi koskaan varmuudella tietää, kenenkään "Jumalan kohtaamista", millaisissa mietteissä, että_ ihan taviksenakin jo ymmärtää, että maltillisuus, pyhyys, arvokkuus paikallaan.
Hyvä huomio. En kirkkoon kuulu, mutta sama pätee joka seurakuntaan.
Kristuksen seurakunnassa pitäisi tajuta ottaa huomioon kaikkien hengelliset tarpeet, vauvasta vaariin, ilosta suruun.
Ihmisten on hyvä tietää, minkä tyyppiseen tilaisuuteen tulevat. Sillä tavoin eri elämäntilanteitten keskellä olevat eivät eksy tilaisuuteen, joka ei palvele heidän tarpeitaan.
Jos sitten kaipaa joskus rauhallisempaa tai menevämpää jumalanpalvelusta, eikä oma seurakunta sitä tarjoa, voi käydä toisaalla.
>> Katsoin Helluntain Jumalanpalveluksen televisiosta. <<
Mikä kanava? Katsoisin itsekin.
Joka sunnuntai tulee Jumalanpalvelus televisiosta ykköseltä klo 10. Olen katsonyt säännölliseti nyt kun en pääse kirkkoon. Helluntaiseurakunnan järjestämä kirkonmeno oli tänään.
Hän tuolla ylempänä joka sanoi että oli vain naisia. Miespappi osallistui saarnan esittämiseen, sekin kivasti erilainen. Myöskin kitaran soittaja oli mies. Päivän sanan lukija oli poika-lapsi. Piirtäjinä poikia ja tyttöjä.
No virsihän on uudistettu ja uusiakin sinne kirjaan laitettu mutta on tietenkin aika ymmärrettävää, että ihmiset jotka osaavat ulkoa muutamia virsiä niin oudoksuvat.
Kirkkomenot ovat kyllä hiukan jäykähköt kirkossa mutta toisaalta kyllä aina voi uudistaa. Paljonkin on kirkossa normaalisti muutakin musiikkia tarjolla ja toisaalta kirkolla on sitten taas monelaista muuta toimintaa jossa korostuvat erityisesti lapset ja yhteisöllisyys.
Ehkä ongelma on siinä, että me suomalaiset ollaan niin vakavaa kansaa, että siellä kirkossa pitää vaan "pönöttää" kun taas jossain gospelkirkossa meno saattaa yltyä melko riehaakkaaksi. Ehkä siis ongelma on siinä, että emme osaa irroitella.
Kerrohan, miksi sinä käyt kirkossa.
Se missään kirkossa käy. 🤣🤣🤣
Onko sanonut, että käy?
Se valehtelee kuitenkin.
Ei siis ole sanonut, että käy.
Vänkää omalla nikilläsi TI!
Käytkö kirkossa?
Sano tuo TI:lle.
en kylläkään toivoisi, kirkosta mitään markkinatoria, niinkuin nää helluntai-rummuttajat, siis Jumalan rauha, kyllä kaukana, tällaisista, "menoo ja meininkiä", suomalaiset yleisestikin on enemmän rauhaa rakastavia, kuin niitä kehitysmaa-hihhuleita, kaiken maailman pillisoittimineen.
toivottavasti kirkko pysyy kirkkona, eikä minään hihhulitorina !!
Siinä helluntaiseurakunnassa, jossa minä käyn, on yleensä todella rauhallista ja jopa unettavaa. Monet laulut ovat ikivanhoja ja niitä samoja vanhoja lauluja toistellaan. Harvoin on mitään modernia tai edes menevämpää musiikkia.
TV7:n ohjelmatarjonta on antanut sen kuvan, että kaikissa seurakunnissa olisi nykyään samanlainen meno kuin niissä seurakunnissa, joissa Seiska käy kuvaamassa ohjelmiaan. Iso osa tv-tarjonnasta kuvataan kuitenkin jossain äärikarismaattisissa piireissä, ei missään tavanomaisessa seurakunnassa. Sekin kannattaa muistaa, että tv-kuvauksiin seurakunnat yleensä laittavat kaikki likoon, eikä se telkkarista tullut versio vastaa välttämättä sitä jokaviikkoista seurakunnan jumalanpalvelusta.
Virneellä vai ilman?
Aloittajan mainitsema jumlanpalvelus oli kyllä ihan hyvin toteutettu ja vähän vuorovaikutustakin siinä oli mukana niin, ettei puheet olleet pelkkää yksiäänistä saarnaa. Mutta kaikki siinä ei ollut kyllä jumlanpalveluksessa tapahtunutta, vaan erikseen kuvattua.
Kyllähän tällaisia jumalanpalveluksia muissakin luterilaisissa seurakunnissa järjestetään. Erityisesti nuorille suunnatut ovat tällaisia. Niihin saa aikuisetkin osallistua.
Erikoista havaita että nämä "helluntailaisuuskaunaiset" keksivät aina tekosyitä, joilla voisivat pilkata tai halveksia helluntailaisten toimintaa. Se on kai sitä oikeaa veljesrakkautta heidän mielestään. Tai sitten se on vain kateutta.