Mistä on palstalaiset tehty?

Huomaatte varmasti eron: persut postaa enimmäkseen yhteiskunnallisia ongelmia käsittäviä aiheita, persuvihaajat postaa lähes yksinomaan persuihin kohdistuvaa vihaa ja valheita käsittäviä aiheita.

Mistä on palstalaiset tehty?

Persut normaaliudesta, sivistyneisyydestä, tavallisuudesta, älykkyydestä, paremmasta tietotasosta, henkisestä vahvuudesta...

Persuvihaajat vihasta, valheista, katkeruudesta, kateudesta, typeryydestä, heikosta tietotasosta, henkisestä heikkoudesta...

Näin se vain menee, ei voi mitään.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ensimmäistä vihaa tihkuvaa parkumista odotellessa...

Äänestä
  • Aloituksessa on selkeä kirjoitusvirhe. Täysin oikea kirjoitus, mutta "postaa" pitäisi olla "poistaa".

    Äänestä

Joo, olen kummastellut että Perussuomalaiset on valittu aiheeksi niin useaan otteeseen ja kyseessä on lähes aina joku toisesta puolueesta, joka on riitaa haastamassa tai sitten asiallinen aloitus persulta, joka on ottanut jonkin keskeisen ongelman puheeksi.
Onko se totta, että punavihreät yrittävät pitää unelmansa koossa taistelemalla todellisuutta vastaan ja ovat siksi niin vihaisia?

Äänestä

Hyvin monelle politiikkaa vähänkin seuranneelle on tullut selväksi, jos uskaltaa ottaa kantaa ja kritisoida turvapaikanhakijoiden temiä rikoksia, olet natsi, rasisti, populisti, äärioikeistolainen, fasisti, nationalisti ja vihapuhuja. Sensijaan natsittelu ym. ei katsota vihapuheeksi, koska tietyillä ryhmillä on oikeus määritellä kansalaiset haluamallaan tavalla. Ulkomaalaistaustaisten uhreiksi joutuneille myötätunnon esittäminen on leimattu rikoksilla mässäilyksi ja irtopisteiden keräämiseksi.
Mutta ko.rikollisten puolustajat eivät huomaa määsäilevänsä vain rikollisilla koska katsovat uhrien olevan vain hyväksytty hinta, näiden ns. kunniakansalaisten etujen ajajille.

Äänestä
  • >jos uskaltaa ottaa kantaa ja kritisoida turvapaikanhakijoiden temiä rikoksia, olet natsi, rasisti, populisti, äärioikeistolainen, fasisti, nationalisti ja vihapuhuja.

    Näin käytännössä jossain määrin on, sillä kaiken antaumuksellisesti rakentamanne vastakkainasettelun jälkeen ei-persu ei halua leimautua persuksi, joita somen palstoilla edustavat täysillä myös Suomen pimeimmät, inhottavimmat ja henkisesti julmimmat äärikristityt.

    Potkikaa nuo porukoistanne nyt aluksi, niin katsotaan sitten.

    Äänestä

Tällaista ei kyllä voi huomata kun persulasit päässä?

1Äänestä

Persuthan ovat yhteiskunnallinen ongelma.

1Äänestä
  • Haittasuomalaisia ovat näin normaalin ihmisen silmin!

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Haittasuomalaisia ovat näin normaalin ihmisen silmin!

    Kuka määrittelee normaalin?

    Äänestä

Itse en ole käskenyt poistaa yhtään kirjoitusta, mutta minun on poistettu
Minua ei voi väittelyssä voittaa olen puhdasta totuutta.

Äänestä

Maailmassa on kaikki hyvin, kun vaan on riittävästi vasaroita.

1Äänestä

Perussuomalaista perusajattelua on ajaa oman maan kansalaisten hyvinvointia. Kuten nimikin sanoo.

Eikä maahanmuuttovastaisuus tarkoita että kukaan vihaa maahanmuuttajia, vaan maahanmuuttajalla on oltava perusteltu syy tulla Suomeen. Tavoitteena itse hankkia elanto, noudattaa lakeja ja arvojamme. Kaikki niihin ei kykene, ja siksipä he eivät ole soveliaita asettumaan tänne kuormittamaan yhteiskuntaamme ja sosiaalijärjestelmäämme. Heille joku muu paikka on sopivampi. Kenties se mistä lähtikin.

Sitä paitsi, liika elintason perässä tulevien pakolaisten vastaanotto kehitysmaista ei edesauta kehitysmaita yhtään. Päinvastoin. Kuka silloin viitsii korjata ongelmia jos on vaan helpompi nostaa kytkintä ja jättää kakka taakseen? Pakoillaan vastuuta, ja vyöry on loputon.

Perussuomalaisten ajattelu on oikein. Ongelmia ei pakoilla, vaan ihmisiä olisi kannustettava ja tuettava vaatimaan muutosta. Maailmassa on erinäisiä järjestöjä -ihmisoikeuksia, jälleenrakennus ja kehittämisjuttuja myöten- joiden olisi vaadittava lahjoittamalle rahalle vastinetta ja näyttöä. Asetettava ehtoja, että jotain näkyvää tapahtuu. Liika paapominen ei ole hyväksi, on osattava antaa vastuuta itselleen ja sitä myötä selviytymisen ilo. Se kannustaa yrittämään vielä enemmän.

Meidän on myös hyväksyttävä se, että kehitysmaissa on asioita joita länsimainen kulttuuri ei hyväksy. Mutta siihen meillä on oikeus, että meidän ei tarvitse hyväksyä sitä tapahtuvan täällä Suomessa. Eikä sitä pitäisi voida meiltä vaatiakaan.

1Äänestä
  • Niinhän ne aukeni Sipilänkin silmät kun Kempeleen ovien avaamista seurasi trategia omassa perhepiirissä? Siinä vaiheessa se oli vain liian myöhäistä mutta kannanotot maahanmuuttajiin muuttui hyvin jyrkästi ääripäästä toiseen.

    Äänestä

  • >Ongelmia ei pakoilla, vaan ihmisiä olisi kannustettava ja tuettava vaatimaan muutosta.

    Ongelma jota pakoilette urakalla on se, että ette kerro mikä on se ajamanne muutos. Tarkkaan selitettyine ja analysoituine seurauksineen sekä vaikutuksineen ilman ainuttakaan tyhjää iskulausetta, jota on teiltä kuultu jo enemmän kuin kommareilta 1970-luvulla.

    Hyppy tuntemattomaan ei yleensä tunnu ihmisistä kovin houkuttelevalta, kuten ei tunnu avoimen sekinkään lahjoittaminen.

    1Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    >Ongelmia ei pakoilla, vaan ihmisiä olisi kannustettava ja tuettava vaatimaan muutosta.

    Ongelma jota pakoilette urakalla on se, että ette kerro mikä on se ajamanne muutos. Tarkkaan selitettyine ja analysoituine seurauksineen sekä vaikutuksineen ilman ainuttakaan tyhjää iskulausetta, jota on teiltä kuultu jo enemmän kuin kommareilta 1970-luvulla.

    Hyppy tuntemattomaan ei yleensä tunnu ihmisistä kovin houkuttelevalta, kuten ei tunnu avoimen sekinkään lahjoittaminen.

    Tasa-arvo, ihmisoikeudet, turvallisuus. Siinä aluksi.
    Ne ovat pääsyitä joiden vuoksi ihmisiä lähtee hakemaan turvapaikkaa muualta. Jokaisella pitäisi olla niihin oikeus, itsekullakin ja omassa maassaan ettei tarvitsisi lähteä kotimaastaan.
    Niiden muuttumiseen tarvitaan ulkopuolista apua ja tukea, koska usein voimakkaan kulttuuriperimän maissa vanhat epäihmimiliset tavat ovat niin syvälle juurtuneita ettei niitä hevin murreta. Ja vanhoilliset eivät edes halua niiden muuttuvan. Kun aina on tehty niin tai näin.

    Äänestä

Ryyppypersut koittavat selitellä änkyräisiä krapuloitaan minkä ehtivät, mutta kyllähän nyt kuka vain näkee ettei tässä mistään muusta ole kyse kuin selittelystä.

1Äänestä
  • Ja ylläpito pitää enemmän kuin hyvän huolen siitä, ettei samainen trolli pahoita muiden viesteistä mieltään ja mikä oleellisinta, ettei hänen trollaamistaan häiritä 😁🤣😂

    Äänestä

  • Osaatko TH kertoa kuinka trollaaminen pysähtyy aina kun seinään sinun keskittyessä kyttäämään ilmestyykö lisää sensuroitavia viestejä eli sellaisia missä sinut käräytetään trollaamisesta?

    Äänestä

  • SNAP

    Äänestä

  • Naps vaan sullekin. :D

    Äänestä

Ja persut ei koskaan mollaa pääministeriä ja varsinkaan SDP: tä. eihän?

Äänestä

Olemme taas saaneet nähdä monta punavihreän vihaa tihkuvaa kirjoitusta.
Aloittajan väite tuli todistettua tällä sivulla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 47 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Huomaatte varmasti eron: persut postaa enimmäkseen yhteiskunnallisia ongelmia käsittäviä aiheita, persuvihaajat postaa lähes yksinomaan persuihin kohdistuvaa vihaa ja valheita käsittäviä aiheita.

Mistä on palstalaiset tehty?

Persut normaaliudesta, sivistyneisyydestä, tavallisuudesta, älykkyydestä, paremmasta tietotasosta, henkisestä vahvuudesta...

Persuvihaajat vihasta, valheista, katkeruudesta, kateudesta, typeryydestä, heikosta tietotasosta, henkisestä heikkoudesta...

Näin se vain menee, ei voi mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu