Suomessakin mentiin hapaan syyttämällä vain Valko-Venäjän Lukasenkoa Ateenasta Vilnaan lentäneen Ryanairin matkustajakoneen pakottamisesta laskeutumaan Minskiin.
Ilman Putinin lupaa Lukasenko ei tee mitään. Venäjän johdon ylistävät lausunnot Lukasenkon tempusta osoittavat että Putin on kaiken takana.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007998774.html
Ilman Putinin lupaa Lukasenko ei tee mitään. Venäjän johdon ylistävät lausunnot Lukasenkon tempusta osoittavat että Putin on kaiken takana.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007998774.html
Vastaukset 15
Vanhimmat
Putin ulkoistaa likaisimmat temput Lukasenkolle.
Venäjä voi helposti korvata Valko-Venäjälle siihen mahdollisesti kohdistuvat pakotteet.
Putin kuitenkin hyötyy suuresti jos Valko-Venäjä vangitsee ylitseen lentäviä Venäjänkin opposition jäseniä.
Pommiuhan tekosyyllä.
Suomi on tuohonkin asiaan nokkansa työntämässä ,vaikka asia ei kuulu mitenkään suomelle. Sitten ymmärtäis, jos olis finnairin kone kyseessä..
Putte hyöytyy kun Länsi ei tue Lukaa. tällöin Putte saa pyörittää Valkkareita miten tahtoo.
Eikä näin puten tarvitse olla ainut kansansa halveksima diktaattori.
Venäjä ei voi sallia demokratian etenemistä rajoilleen, ei ainakaan slobomaissa.
Olipa kenen tahansa proxysotaa mutta kysymyksessä oli terroristijärjestön johtajan kiinni otto joka on poliisitoimi kun EU ei ole suostunut luovuttamaan tukemaansa NATOteroa ValkoVenäjälle vapaaehtoisesti. EUlla on kaksoisstandartit kun ei tuominneet samalaista USAn tekemään koneen pakottamista laskeutumaan Wienin lentokentälle vuonna 2013 eikä Ukrainan tekemää matkustajalennon maahan pakottamista toimittajan pidätystä varten vuonna 2017 eli fasistinen uuslipiralismi kukoistaa EUssa.
Siellä on nyt Lukashenkolla oikein kultakimpale vangittuna. Terroristi on jo liittynyt laulukuoroon ja paljastaa ihan kaiken länsimaiden ja naton osuudesta Valko-Venäjän vallankaappaus yritykseen.
Valko-Venäjän oppositio jo aloitti valehtelun että pidätetty terroristi olisi sairaalassa. Rikollinenhan esiinyy hyvin voivana videolla ja kieltää hänellä oleva mitään terveys ongelmia.
Länsi on 'tulisilla hiilillä', jos/kun Pratasevitsh alkaa avata Valko-Venäjän opposition ulkomaisia rahoituskuvioita. Tästä saatiin jo esimakua videolla, jossa Pratasevitsh kertoi olleensa kansalaislevottomuuksien takana ja että tunnustukset jatkuvat.
Pahoinpideltynä ja kidutettuna joutuu paljastamaan kaikki opposition suunnitelmat. Kun tiedot on saatu, voidaan jopa vapauttaa tai panna joksikin aikaa vankilaan. Tyttöystävää suunnitellaan jo vapautettavaksi, koska häneltä saivat jo kaikki tarpeelliset tiedot.
Lukalle on vielä suurempi ongelma omissa turvallisuusjoukoissaan, koska asia, josta täytyy vaieta, on Venäjän puuttumisen osuuden selvittäminen.
Monet länsimaisista tiedotusvälineistä uskovat, että Valkovenäjän turvallisuusjoukot ovat täynnä venäläisiä agentteja, koska suurin osa nykyisistä kenraaleista valmistui Venäjän sotilasakatemiasta.
En ole huomannut Venäjän johdon ottaneen asiaan vielä kantaa. Päätoimittaja ja tiedottaja ovat sen sijaan kertoneet mielipiteensä.
Valko-Venäjä saa puristettua sellaisen "tunnustuksen" kuin haluaa.
Aamun videoklippi oli esimakua mitä painostuksella saadaan aikaiseksi..
Lännen on otettava kovat otteet, ja tehtävä selväksi ettei kaapattua henkilöä saa vahingoittaa.
Vain Venäjä puolustaa Valko-Venäjän tekemiä rikoksia. Mikä ei yllätä. Rikolliset löytävät aina toisensa.
Venäjän osapuoli on jo ottanut yhteyttä Venäjän kansalaiseen, joka jäi Minskiin Ryanairin lentotapahtuman jälkeen. Hänen kanssaan pidätettiin hänen kumppaninsa , Venäjän kansalainen Sofia Sapega, Euroopan humanistinen yliopisto, jossa hän opiskelee. Kreml sanoi, ettei se ollut tietoinen venäläisen naisen pidätyksestä. Ja otti yhteyttä suurlähetystön puoleen pyytääkseen häntä pääsemään konsuliin, Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoi maanantaina.
Hän on Venäjän kansalainen. Olemme jo ottaneet yhteyttä hänen isäänsä, ja suurlähetystömme kääntyi Valkovenäjän ulkoministeriön puoleen pyytämällä tietoa kansalaisestamme ja tarjota konsuliedustustoille ", ministeri sanoi Sotšissa pidetyssä lehdistötilaisuudessa.
Minskin lentokentällä pidätetty Venäjän kansalainen Sofia Sapega on viety Valkovenäjän valtion turvallisuuskomitean (KGB) vankilaan ja pysyy pidätettynä kaksi kuukautta, hänen isänsä Sergei Dudich kertoi tiistaina TASS: lle.
"Se on totta, hänet on viety KGB: n pidätyskeskukseen. Hänen säilöönottoaikaa on pidennetty kahdella kuukaudella", hän sanoi.
Lukasenka meni helposti halpaan, jonka Venäjän vakoojat, joita on Valko-Venäjän KGB :ssä pilvin pimein, hänelle järjestivät. Vaikka oppositiolainen otettiin tähän mukaan, pääkohde on Lukasenkan hallinnon halvaannuttaminen. Länsi ei ole perillä siitä mistä on kysymys, vaan kohdistetaan sanktiot Valko-Venäjälle, kun kohde on tuolla Kremlissä, punaisen viivann vetäjässä.
Pikkuhiljaa on Venäjä on koittanut pehmittää Lukasenkaa luopumaan maastaan tehdyn valtiosopimuksen mukaan, joka siis yhdistäisi maat.
Lukasenka on ehkä jo pehmennyt, mutta kansa panee vastaan. Se ei halua yhdistymistä, mutta Lukasenka on toimillaan ajanut jo maan siihen jamaan, että Venäjä pystyy pakottaamaan maan kohta hallintaansa.
Nyt Valko-Venäjään kohdistetut pakotteet, edistävät ja lopulta toteuttavat tuon suunnitelman täytäntöönpanon.
Vankilaan viety valkovenäläinen aktivisti Protasevich vietti Donbassin sodan uusnatsien Azov-pataljoonan kanssa,
Valkovenäjän aktivisti Roman Protasevich, palveli kerran uusnatsien äärioikeiston Azov-pataljoonan sekä Ukrainan miliisin kanssa Donbassin sodan aikana.