STT virheellistä tietoa, kun siirrytään eläkkeelle

Anonyymi

"Nettotulot putoavat keskimäärin viidenneksen töistä eläkkeelle siirryttäessä – pienemmät verot vaimentavat laskua"

Oletaampas, karkeasti

Palkkaa saan 4 000€ kuukaudessa, eli vuodessa 50 000€ (lomarahat)
Eläkettä saan 60% ansiotulosta, eli 30 000€ vuodessa

Verotus palkasta: (kunnan vero % 22 ja kuuluu kirkkoon)
n- 26% veroa (13 062€)ja käteen jää vuositasolla n. 37 000€
Verotus eläkkeestä:(kunnan vero % 22 ja kuuluu kirkkoon)
n- 28% veroa (8 250€) ja käteen jää n. 21 800 €

Erotus on n. 15 200€, eli saan käteen yli 40% vähemmän KUIN palkkatulosta.
Huomio, että 20 000€ vuodessa eläkettä saavan vero% on 2 % yksikköä suurempi

Tässä STT:n ulostulo:
https://www.msn.com/fi-fi/talous/uutiset/nettotulot-putoavat-keskimäärin-viidenneksen-töistä-eläkkeelle-siirryttäessä-pienemmät-verot-vaimentavat-laskua/ar-AAKjimG?ocid=entnewsntp

Vero:
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/verokortti-ja-veroilmoitus/verokortti/veroprosenttilaskuri/

7

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei taida ihan noin yksinkertaista olla tuo laskutoimitus. Riippuu iästäsi, palkastasi koko työssäoloajan, työvuosista ja myös siitä onko palvelus kunnallista vai yksityistä.
      Pienemmillä eläkkeillä saa myös eläketulovähennyksen verotukseen ja kirkostahan voi aina erota, turha kulu.

    • Anonyymi

      Melkeimpä samoilla eläketuloilla sai veroprosentin vain 25 %, kun ei kuulu kirkkoon ja asuu etelärannikon taajamassa.

    • Anonyymi

      Keskimäärä ei lohduta.
      Kertymäni on 34% koko lyhyehkön työurani tuloista joissa on reipasta vaihtelua.
      60% olisikin ylellisyyttä.
      Pieni eläkkeeni ei ole yllätys vaan vajaat kertymävuodet nuoruuden huimapäisyyttä ja loppuvuosien harkittua laiskuutta.
      Saman suuntainen asia päti myös työttömyyskorvauksen suhteen. 20%:n leikkuri oli niin alhaalla, etteivät kanssaihmiseni uskoneet päivärahani neton pienuuteen.

    • Anonyymi

      Minkä vuoksi eläkettä verotetaan rankemman, kuin palkkatuloa ?

    • Anonyymi

      Laskelma on tosi. Kuulun tuohon tulojoukkoon.

      • Anonyymi

        Eläkkeelle jäätyäni hämmästelin itsekin sitä, että netto pieneni paljon otaksuttua vähemmän.
        Brutossa tuli eroa n. 1000 € alaspäin, mutta verotus tasaa niin vahvasti, että nettotulo on vaivaisen 400 € pienempi. Eli vihellellen pärjää sillä eläkkeelläkin.
        Kyseessä on siis valtion eläke, mikä on jo 30 yhtäjaksoisen työssäolovuoden jälkeen se 60 %:a. eli "vanhan vallan" aikana eläke kertyi ihan mukavasti. Vielä hurjempia eläkkeitä saavat minua vanhemmat ikäluokat, joiden eläke laskettiin ensin 4 viimeisen vuoden mukaan ja myöhemmin 10 vuoden mukaan. Pari ihan tavallista työntekijää saa 3000 € eläkettä, käteen 2100 €.


    • Anonyymi

      Ota huomioon että palkasta menee veron lisäksi myös työeläkemaksu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1730
    2. 105
      1215
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1091
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      989
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      129
      892
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      52
      887
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      858
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      73
      757
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      739
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      729
    Aihe