Liettuan parlamentti hylkäsi mies- ja naisparien suhteiden rekisteröinnin

Anonyymi

Mies- ja naisparien suhteiden rekisteröinti on Baltiassa mahdollista vain Virossa.

LIETTUAN parlamentti äänesti tiistaina nurin lakiesityksen, jonka mukaan sekä keskenään samaa että eri sukupuolta olevat pariskunnat olisivat voineet rekisteröidä parisuhteensa. Lakiesityksellä oli pääministeri Ingrida Simonyten tuki, mutta hänen hallituksensa ei ollut asiasta yksimielinen.

Lakia oli esittänyt avoimesti homoseksuaali parlamentaarikko Tomas Vytautas Raskevicius. Se olisi taannut parisuhteensa rekisteröineille oikeuden muun muassa toistensa perimiseen, asuntojen yhteisomistukseen ja puolison sukunimen ottamiseen. Adoptio-oikeutta laki ei olisi mies- ja naispareille tuonut.

MIES- JA naisparien suhteiden rekisteröinti on Baltiassa mahdollista vain Virossa.

Liettua on pääosin katolinen, mikä näkyy maan asenneilmapiirissä. Maan perustuslaki määrittelee avioliiton miehen ja naisen väliseksi.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008002200.html

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Baltit ovat näköjään itämerensuomalaisia järkevämpiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      2049
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      130
      1533
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1376
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1244
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1176
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1101
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      922
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      155
      881
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      813
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      779
    Aihe