Tervehdys pariin viikkoon, kun edellisen kerran teitä tervehdin

Tässähön on tapahtunut yhtä jatoista, mutta paljon on kesken vielä asioita, ja paljon joita ei edes vielä aloitettu. Niinhän jo vanha parsi sanoo: " työ ei tekemällä lopu "
Se kyllä pitää paikkansa, kun vaatimukset kasvaa ja uutta tulee esille jatkuvasti.
Mutta me olemme loutu tekemään, jo luola ajoista lähtien, silloin pääasia lienee ollut ruuan, syötävän perässä, tietenkin nytkin sitäkin, vaikka sen tekeminen on painottunut meilläkin maanviljelijöille, joiden komeat pellot saa ja sai jo uuden säväyksen kun kylvöjä tehty, niin komeaa ja sileää. Meilläkintuossa silmän siintämiin vuokralaisen pellot siintää komeana, kun paljon salaojilla on yhtä laakeaa vain. Heitettiinsiihen kulma mamman kannsakin, niin saadaan mekin viljaa sitten käyttöömme, ohraa ja kauraa pääosin tilkut. Ruista voi syksyllä ajatella. Vehnä nyt heitettiin kokonaan pois, kun tuntuu niin turhauttavalta kun maataloustuilla laskettu hinta marketissa 2 kg pussi alle euron. Kasvimaa on nytkin tätä kesänä hyvinkin monen sorttinen mm herne ja nauris mukana. Nauriistakin voi tehdä moneen makuun. Muistuu ihan poikas ajoilta miten nauriita väkevöitettiin, kun ottaa juuresta kiinni ja pyörittää, se väkevöittää, ja sitten mäihättiin tuhdimpaa naurista.
Naurishauvikkaat vanhan ajan herkku, joka monelta jäänyt sukupolven taa -herrojen herkku.

Sellasta.

En nyt pidempään. Iltakahveelle.
Olimme viikon verran mökillä Nauvossa, jossa taitaa jokainen mökki olla käytössä kun kysyntä nyt niin valtaisaa.

6

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Peruna on jo taimella, aika pian siis uutta perunaa omasta maasta. Se on muuten sellainen herkku ettei tarvii kuin voinokareen lisukkeeksi. Ei pääse Kapi, ei MPP sellaisia mastamaan, kun eivät osaa kasvatuksen saloja.

      Nauriit tosiaan maistuu, en tiedä tuosta väkevöittämisestä tuon taivaallista, mikä lie poppamiesten juttu. Nauriit haudikkaat suoraan hiillokselle, tai nuotion ihan kylkeen, ei se sen kummempaa konstia tarvitse.

      Tomaatit pitäisi nyt viikonloppuna siirtää ruukuista kasvihuoneeseen, samaten paprikat ja chilit, chili kukkii jo. Porkkanat itää, sipuleita vielä istutetaan, valkosipuli tietysti meni jo syksyllä penkkiin, se kun vaatii sen kylmäkäsittelyn.

      Itse kun kasvattaa yhtä sun toista niin ei tarvitse valtion piikkiin syödä niinkuin pääministerin. Kesärantaan pitää perustaa puutarha josta Sanna saa ravintoa.

      • Nyt pääministerin mies meni firmallaan konkurssiin, jäi velat vain, kuten Marinin jälkeen valtiollakin. Niin Pikkaraisella olisi aikaa kasvattaa itse ruomkansa, siinähän kämpän ympärillä on joutomaata, siihen jokunen kuorma lantaa ja äestää muhevaksi kasvavaksi maaksi.
        Ei tarvitsisi valtion maksaa 300 euroa perheen ruokailuista kotona.


    • Anonyymi

      Kaikkien hauskinta/hirveintä on kun kepu valitsi maatalouslomittajan valtionvarainministeriksi

      • Anonyymi

        Onkohan Lepällä 300 euron ruokalasku kuussa valtion maksussa =


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan Lepällä 300 euron ruokalasku kuussa valtion maksussa =

        Akrologi Leppä.


    • Pohojanmaalla tehtävä kohottamaton naurisleipä joka vain paranee vanhetessaan.
      Siinä vasta herkku.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      54
      6167
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      319
      5128
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      160
      4874
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      138
      4676
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      3900
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2416
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2198
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1845
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1792
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      220
      1562
    Aihe