Shema Israel

Avinu Malkeinu, Isä jumalamme...olen lukenut Vanhan Testamentin läpi ja valmis käntymään juutalaisuuteen. Pitääkö minun suorittaa jotkin seremoniat rabbin kanssa tai käydä synagoogassa suorittamassa jotkin rituaalit vai riittääkö jos Toistan ääneen Shema Israelin?
12302
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Galatalaiskirje:
4:9 Nyt sitävastoin, kun olette tulleet tuntemaan Jumalan ja, mikä enemmän on, kun Jumala tuntee teidät, kuinka te jälleen käännytte noiden heikkojen ja köyhien alkeisvoimien puoleen, joiden orjiksi taas uudestaan tahdotte tulla?

1Äänestä
  • No tämä ei vastannut yhtään mitään. Sitä paitsi kristityt ovat pahimpia Tooran vääristelijöitä.

    Äänestä

  • Tuo ei liity juutalaisuuteen, vaan kääntymiseen takaisin ihan muihin uskomuksiin. Kyllähän sinä tämän tiedät, kun olet niin kauan sotinut juutalaisia, juutalaisuutta, kristittyjä ja kristinuskoa vastaan.

    Äänestä

  • Minullakin muuten on tuon saman firman kunniamerkki. Sain sen hamassa nuoruudessani.

    Juutalaisia juuriakin löytyy kauempaa historiasta. Äidin isän puolelta ja löisinpä vetoa, että myös isän äidin äidin puolelta. Tietenkin tuo kantaisä saattoi olla myös Uralin länsipuolen kasakoita. Ota heistä selvää.

    Uskoltani olen kristitty, tunnustan Yhden Pyhän Kolmiyhteisen Jumalan. En kolmea Jumalaa, vaan Nikean ja Apostolisen uskontunnustuksen mukaisesti: Yhden Jumalan, joka On kolminaisuus. Tästä ei kannata kiistellä. Kunhan ilmoitin.

    Äänestä

Juutalaisuuteen kääntyvän pitää vakuuttaaa rabbi (Suomesta löytyy yksi Helsingistä) kääntymishalustaan ja sitten käydä asianmukaiset kurssit. Jos kaikki menee hyvin, sinulle suoritetaan brit mila (jos olet mies), käyt mikvessä ja olet juutalainen.

Äänestä
  • "...sinulle suoritetaan brit mila..."

    Taidan olla vain ajatuksiltani juutalainen. Miksi Jahve loi minulle esinahan, mutta vaatii luopumaan siitä?

    Äänestä

Ei tarvi tehdä mitään.

Äänestä

Kristinuskosta juutalaisuuteen kääntyessä sinun tulee omalla allekirjoituksellasi kieltää Jeesuksen jumaluus ja messiaanisuus. Ja sen minkä kirjoitat, sen kirjoitat. Et ole enää koskaan kristitty, Jeesuksen oma.

Jos kuvittelet voivasi "salaa uskoa Jeesukseen" ja uskottelet itsellesi olevasi esim. "messiaaninen juutalainen", et ole juutalainenkaan,, et ole mitään. Yrität pettää juutalaisia, eli "tulla aidan ali lammastarhaan". Jumalaa et kuitenkaan petä.

Kuulin kauan sitten helluntaihuijareiden dramaattisesti kertovan tarinaa "kristitystä" naisesta, joka, avioliiton vuoksi kääntyi juutalaisuuteen, allekirjoitti tuon juudaksen (Jeesus: "kadotuksen lapsen") paperin. Sai lapsia juutalaisen miehen kanssa. Yhtäkkiä miehelle selvisi että häntä ja juutalaisia oli huijattu. Nainen tekopyhästi, silmät suurina (kuin pm Marin) sanoi: "Tottakai minä uskon Jeesukseen!" En muista, tuliko heille avioero.

Juutalaisille lohdutuksena sanon, että nämä huijarijuutalaiset "salakristityt" eivät ole aitoja kristittyjä, kuten eivät juutalaisiakaan. He eivät kelpaa sen enempää Jeesukselle, kuin Mooseksellekaan, sillä Totuutta heissä ei ole. Heidän lapsensa eivät ole enää aidosti mitään, vaan voisi sanoa: "vain aviorikoksesta syntyneitä". Äpäriä.

Taivaissa ei valhe mene läpi.

Tietenkin, jos tekokristitty aidosti kieltää Kristuksen ja kääntyy juutalaisuuteen, ehkä hän teille kelpaa. Mutta kristitty hän ei enää koskaan ole. Jumalan anteeksiannolla ei voi leikkiä. "Jumala ei salli Itseään pilkattavan." "Sen minkä kirjoitit, sen kirjoitit."

Äänestä

Tuo sana "malkeinu"... Se ei tarkoita "jumalaa" vaan... kuningasta? Kuningatarta?

"Kuninkaamme"? Vai: "kuningattaremme"? Luulisi tarkoittavan kuningasta, mutta enpä menisi valalle...

Äänestä
  • "Avinu" = isämme.
    "Isämme, Kuninkaamme".

    Luulisin.

    Äänestä

Siksikö kun heillä on yhteiskunnallista asemaa ja valittu status.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Avinu Malkeinu, Isä jumalamme...olen lukenut Vanhan Testamentin läpi ja valmis käntymään juutalaisuuteen. Pitääkö minun suorittaa jotkin seremoniat rabbin kanssa tai käydä synagoogassa suorittamassa jotkin rituaalit vai riittääkö jos Toistan ääneen Shema Israelin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu