Shema Israel

Anonyymi

Avinu Malkeinu, Isä jumalamme...olen lukenut Vanhan Testamentin läpi ja valmis käntymään juutalaisuuteen. Pitääkö minun suorittaa jotkin seremoniat rabbin kanssa tai käydä synagoogassa suorittamassa jotkin rituaalit vai riittääkö jos Toistan ääneen Shema Israelin?

12

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Galatalaiskirje:
      4:9 Nyt sitävastoin, kun olette tulleet tuntemaan Jumalan ja, mikä enemmän on, kun Jumala tuntee teidät, kuinka te jälleen käännytte noiden heikkojen ja köyhien alkeisvoimien puoleen, joiden orjiksi taas uudestaan tahdotte tulla?

      • Anonyymi

        No tämä ei vastannut yhtään mitään. Sitä paitsi kristityt ovat pahimpia Tooran vääristelijöitä.


      • Anonyymi

        Tuo ei liity juutalaisuuteen, vaan kääntymiseen takaisin ihan muihin uskomuksiin. Kyllähän sinä tämän tiedät, kun olet niin kauan sotinut juutalaisia, juutalaisuutta, kristittyjä ja kristinuskoa vastaan.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Minullakin muuten on tuon saman firman kunniamerkki. Sain sen hamassa nuoruudessani.

        Juutalaisia juuriakin löytyy kauempaa historiasta. Äidin isän puolelta ja löisinpä vetoa, että myös isän äidin äidin puolelta. Tietenkin tuo kantaisä saattoi olla myös Uralin länsipuolen kasakoita. Ota heistä selvää.

        Uskoltani olen kristitty, tunnustan Yhden Pyhän Kolmiyhteisen Jumalan. En kolmea Jumalaa, vaan Nikean ja Apostolisen uskontunnustuksen mukaisesti: Yhden Jumalan, joka On kolminaisuus. Tästä ei kannata kiistellä. Kunhan ilmoitin.


    • Anonyymi

      Juutalaisuuteen kääntyvän pitää vakuuttaaa rabbi (Suomesta löytyy yksi Helsingistä) kääntymishalustaan ja sitten käydä asianmukaiset kurssit. Jos kaikki menee hyvin, sinulle suoritetaan brit mila (jos olet mies), käyt mikvessä ja olet juutalainen.

      • Anonyymi

        "...sinulle suoritetaan brit mila..."

        Taidan olla vain ajatuksiltani juutalainen. Miksi Jahve loi minulle esinahan, mutta vaatii luopumaan siitä?


    • Anonyymi

      Ei tarvi tehdä mitään.

    • Anonyymi

      Kristinuskosta juutalaisuuteen kääntyessä sinun tulee omalla allekirjoituksellasi kieltää Jeesuksen jumaluus ja messiaanisuus. Ja sen minkä kirjoitat, sen kirjoitat. Et ole enää koskaan kristitty, Jeesuksen oma.

      Jos kuvittelet voivasi "salaa uskoa Jeesukseen" ja uskottelet itsellesi olevasi esim. "messiaaninen juutalainen", et ole juutalainenkaan,, et ole mitään. Yrität pettää juutalaisia, eli "tulla aidan ali lammastarhaan". Jumalaa et kuitenkaan petä.

      Kuulin kauan sitten helluntaihuijareiden dramaattisesti kertovan tarinaa "kristitystä" naisesta, joka, avioliiton vuoksi kääntyi juutalaisuuteen, allekirjoitti tuon juudaksen (Jeesus: "kadotuksen lapsen") paperin. Sai lapsia juutalaisen miehen kanssa. Yhtäkkiä miehelle selvisi että häntä ja juutalaisia oli huijattu. Nainen tekopyhästi, silmät suurina (kuin pm Marin) sanoi: "Tottakai minä uskon Jeesukseen!" En muista, tuliko heille avioero.

      Juutalaisille lohdutuksena sanon, että nämä huijarijuutalaiset "salakristityt" eivät ole aitoja kristittyjä, kuten eivät juutalaisiakaan. He eivät kelpaa sen enempää Jeesukselle, kuin Mooseksellekaan, sillä Totuutta heissä ei ole. Heidän lapsensa eivät ole enää aidosti mitään, vaan voisi sanoa: "vain aviorikoksesta syntyneitä". Äpäriä.

      Taivaissa ei valhe mene läpi.

      Tietenkin, jos tekokristitty aidosti kieltää Kristuksen ja kääntyy juutalaisuuteen, ehkä hän teille kelpaa. Mutta kristitty hän ei enää koskaan ole. Jumalan anteeksiannolla ei voi leikkiä. "Jumala ei salli Itseään pilkattavan." "Sen minkä kirjoitit, sen kirjoitit."

    • Anonyymi

      Tuo sana "malkeinu"... Se ei tarkoita "jumalaa" vaan... kuningasta? Kuningatarta?

      "Kuninkaamme"? Vai: "kuningattaremme"? Luulisi tarkoittavan kuningasta, mutta enpä menisi valalle...

      • Anonyymi

        "Avinu" = isämme.
        "Isämme, Kuninkaamme".

        Luulisin.


    • Anonyymi

      Siksikö kun heillä on yhteiskunnallista asemaa ja valittu status.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3527
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      123
      1399
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1331
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1048
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1041
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1026
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      967
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      941
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      920
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      875
    Aihe