Perussuomalaiset vs maahanmuuttajat. Kummat ovat tilastojen valossa rehellisempiä?

Anonyymi

Helsingin Sanomat julkisti hiljan tietoja eri puolueiden kuntavaaliehdokkaiden rikostaustoista pääkaupunkiseudulla (Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen). Perussuomalaiset olivat selvästi yliedustettuina.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000007993111.html

Tilastokeskus puolestaan kertoo, että vuosina 2017-2018 maahanmuuttajia epäiltiin rikoksesta keskimäärin 1,2 kertaa useammin kuin kantasuomalaisia.
https://www.stat.fi/til/rpk/2018/13/rpk_2018_13_2019-05-16_tie_001_fi.html

Leikittelin hiukan näillä tiedoilla.

Pääkaupunkiseudulla ehdolla on yhteensä 2105 ehdokasta, joista 244 on perussuomalaista ja 1861 ei-perussuomalaista. Perussuomalaisista ehdokkaista rikoksesta oli tuomittu 12, eli 4,91 % . Muut puolueet olivat asettaneet ehdolle yhteensä 47 rikoksesta tuomittua, eli 2,53 % niiden ehdokkaiden kokonaismäärästä. Yhteensä kuntavaaliehdokkaista, perussuomalaisista ja ei-perussuomalaisista, rikostuomio oli 2,8 %:lla.

Jos maahanmuuttajia epäillään rikoksista keskimäärin 1,2 kertaa kantasuomalaisia useammin, ja jos oletamme, että tuomioita jaetaan samassa suhteessa, maahanmuuttajien rikosprosentti on 3,36 %, eli yli 1,5 prosenttiyksikköä pienempi kuin perussuomalaisten rikosprosentti 4,91 % . Jos lisäksi oletamme, että puolueet ovat pyrkineet jo ennalta karsimaan rikoksista tuomittuja listoiltaan ja että ehdokkaat muutenkin olisivat keskimäärin kannattajiaan nuhteettomampia, maahanmuuttajien lainkuuliaisuus korostuu entisestään.

29

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ...mutta jos taas lopetamme leikittelyn ja suhtadumme asioihin vakavasti, voimme todeta, että perussuomalaisten vertailu maahanmuuttajiin on täysin epärealistista ja vain yritystä loata persuja.

      t. AP

      • Anonyymi

        Ei suinkaan ole. Persut ovat ryhmä, joka pyrkii valtaan maassa, suurin osa maahanmuuttajista ei pyri. Vastuullisena Suomen kansalaisena en halua rikollisia päättäville paikoille, siksi en äänestä rikollisia persuja.


      • Anonyymi

        Ei persuja tarvi yrittää loata, nehän tekee sen itse!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei suinkaan ole. Persut ovat ryhmä, joka pyrkii valtaan maassa, suurin osa maahanmuuttajista ei pyri. Vastuullisena Suomen kansalaisena en halua rikollisia päättäville paikoille, siksi en äänestä rikollisia persuja.

        Eikö erään uskonnon tavoite olekaan maailmanvalta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei persuja tarvi yrittää loata, nehän tekee sen itse!

        Mutta kummasti persujen kannatus vaan nousee kun muut lappaa rahaa italian mafialle esimerkiksi.


    • Anonyymi

      Persujen rikostaustoista puuttuu raiskaukset, jotka ovat maahantunkeutujien tilastossa kärkisijoilla. Toisaalta persut ajavat ylinopeutta.
      Tiedämme toki, kumpaa vihervassari pitää pahempana, ylinopeuteen kun liittyy auto.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Niin nämä "alaikäiset" musliminuorukaiset tekevät vajaa 40 prosenttia raiskauksista Suomessa. Että aikamoista ja jos suhteutetaan väkilukuun, niin huh huh. Mikseivät Vihreät mainitse asiasta millään tavoin, ovathan he erityisesti naisten asialla. Ei, vaan tänne otetaan miespuolisia turvapaikanhakijoita enemmän kuin naispuolisia! Pitäisi ottaa yhtä paljon!


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin nämä "alaikäiset" musliminuorukaiset tekevät vajaa 40 prosenttia raiskauksista Suomessa. Että aikamoista ja jos suhteutetaan väkilukuun, niin huh huh. Mikseivät Vihreät mainitse asiasta millään tavoin, ovathan he erityisesti naisten asialla. Ei, vaan tänne otetaan miespuolisia turvapaikanhakijoita enemmän kuin naispuolisia! Pitäisi ottaa yhtä paljon!

        Suurin osa rikoksista on hyvin pienen ryhmän tekemiä. Parempi puhua rikollisten kuin rikosten lukumäärästä, jotta saadaan oikea kuva.


      • Anonyymi

        Ai ovatko ne persujen tekemät rikokset sitten niitä parempia rikoksia?


    • Anonyymi

      Kiihottaminen kansaryhmää vastaan ei ole rikos vaan mielipide.

      • Anonyymi

        Suomen laki on asiasta eri mieltä.

        Mutta meillä persuilla on oikeus valita, mitä lakeja me noudatamme. (Jos tulee kuitenkin kutsu käräjille, niin se on sulka hattuun.)


      • Anonyymi

        Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on Suomen valtion rikoslaissa tuomittava teko.
        Minkä maalainen kirjoittaja oletkaan? Suomalaisiin et taida kuulua, koska et ymmärrä Suomen lakejakaan. Oletko tutustunut perustuslakiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen laki on asiasta eri mieltä.

        Mutta meillä persuilla on oikeus valita, mitä lakeja me noudatamme. (Jos tulee kuitenkin kutsu käräjille, niin se on sulka hattuun.)

        Suosittelen nimenvaihtoa.
        Ei ihminen, joka on Suomen kansalainen, joka ei tunne perustuslakia eikä sitä kunnioita, ansaitse käyttää puolueensa nimessä suomalaisuutta.

        Olkaa vaan pers -puolue!


      • Anonyymi

        Siinä nädään persun lain halveksunta!


    • Anonyymi

      Kirkkonummen perussuomalaisten listalla on maahanmuuttaja joka jäi kiinni kaapelitehtaan kuparivarkaudesta

      • Anonyymi

        Matut lähettävät suomesta rahaa muihin maihin 3 kertaisen määrän kehitysapuun verrattuna,
        perussuomalaiset oikeassa. kehitysavun voi vähentää, tai lopettaa kokonaan.


    • Anonyymi

      Voi aloittaja höppänää.. yritäppä keksiä mita lillukanvarsijuttuja. Seuraavaksi vaikka pohtia vihreiden ehdokkaan paritusjuttua (auttanut maahanmuutossa joopajoo). Osa perussuomalaisiin kohdistuneista syytöksistä on täysin tekaistuja koskien muka vihapuhetta (ei eroteta vihaista ja kritisoivaa puhetta vihapuheesta) tai muka kiihotuksesta kansanryhmää kohtaan (ihmettlen todella mikä syyttävää osapuolta on asioissa kiihottanut). Olisi vain paras muistaa, että siinä, missä vihervassarihallituksemme avaa oviaan yhä suuremmalle maahanmuutolle ja pyrkii laillistamaan jopa laittomasti maassa olevien täällä olon, haluaa perussuomalaiset tätä kehityssuuntaa hillitä. Siinä, missä rahaa riittää miljoonia viikoittain kehitysapuun (jonka konkreettisia vaikutuksia saatika rahan käyttöä on vaikea hyvin todentaa) laittaisi perussuomalaiset rahaa oman kansan hyvinvoinnin kehittämiseen. Onko sukupuolineutaalit vessat, liikennemerkit, bridehypetys, tärkeämpiä asioita kuin koronan heikentämän talouden jälkihoito.
      Hallituksemme on valmis laittamaan miljardeja EU:n tukirahastoon. Toivokaa todella, että talous elpyy ja vienti lisääntyy te, jotka asiaa puolustatte. Nythän tilanne on ollut päinvastainen, vienti hidastunut ja talouskaan ei odotetusti elpynyt. Opiskelijiden elämää ei uudella koulu-uudistuksella helpoteta. Oppivelvollisuuden pidentäminen pakottaa ehkä niidenkin oppilaiden koulussa olemisen, jota opiskelu ei vain kiinnosta. Sitten voin lintsata tai häiriköidä tunneilla.... vain siksi "koska mä voin" "ette te mulle voi mitään". Koulut vuorostaan joutuvat tekemään säästöjä, koska kyseinen pidennys maksaa paljon. Kenellehän tämä on vin-vin tilanne. Ehkä vain hallitukselle, joks saa kaunistettua työttömyystilastoja. Tässä muutama miete, joita aloittajan kannattaisi ehkä laajemmnkin ajatella ja tutkia eikä yrittää heittää lokaa sellaisen puolueen päälle, joka lähes ainoana puolustaa vielä omaa kansaa ja sen oikeuksia.

      • Anonyymi

        Höppänä koettaa vastata.

        Itseänikin välillä harmittaa liiallinen loukkaantuminen ihan kaikesta, soisin mielelläni että hiukan värikkäämpääkin kieltä siedettäisiin varsinkin kun jotkut aiemmin neutraalina koetut sanat ovat muuttaneet merkitystään ajan myötä. Mutta oikeaakin vihapuhetta on, sellaista joka kohdistuu toisen ihmisen tai ihmisryhmän koskemattomuuteen tai peräti henkeen, sellaista ehdottomasti vastustan. Mutta höppänäksi minua ilman muuta saa kutsua, enkä siitä loukkaannu.

        Minun tiedossani ei ole, että "vihervassarihallituksemme" olisi avaamassa ovia merkittävästi suuremmalle maahanmuutolle. Päinvastoin, ymmärtääkseni hallituksessa oleva vasemmisto pitää tiukasti kiinni työvoiman tarveharkinnasta matalapalkka-aloilla kun taas oppositiossa oleva kokoomus olisi sitä innokkaasti purkamassa. Matalapalkka-alojen työvoimapulaan auttaa palkkojen korjaaminen sellaiseksi, että suomalainen jamppa tai mimmi voivat sillä esim. asumisensa maksaa. Jos palkanmaksuhalukkuutta puuttuu, voidaan työkin hyvin jättää tekemättä. Kaikkea emme kuitenkaan osaa maailmassa parhaiten, huippuosaajia kaivataan, ja voisin hyvin ajatella, että tarveharkinnasta luovuttaisiin, jos työnantaja sitoutuu maksamaan palkkaa vaikka esim. yli 4000 euroa kuukaudessa.

        Laittomasti maassa olijat ovat tietysti oma juttunsa. Turvapaikanhakijoita pitää auttaa, jos kansainvälisissä sopimuksissa määritellyt ehdot täyttyvät. Jos ehdot eivät huolellisen kuulemisen jäljiltä täyty (esim. vuoden 2015 pakolaisaallossa oli varmasti mukana myös paljon seikkailijoita), auttavaa kättä ei myöskään ole velvollisuus tarjota (ehkä akuuttia terveydenhoitoa lukuun ottamatta). Vakavaan rikokseen syyllistyvät tulijat poistaisin minäkin maasta saman tien, resurssit kannattaa suunnata niiden auttamiseen jotka ovat valmiita auttamaan itseään. Iso ongelma pakolaiset eivät tällä hetkellä onneksi ole, toivottavasti eivät ole jatkossakaan. Vuoden 2015 pakolaisaalto toki sai Tornion keskustan moneksi viikoksi sekaisin, ja kun paljon nuoria miehiä pakotetaan kuukausien joutilaisuuteen, entisenä nuorena miehenä tiedän, että rikollisuuteenkin päädytään, oli kulttuuri ja uskonto mikä tahansa.

        Oppivelvollisuuden pidentämistä vastustan laillasi. Suurin osa fiksuista nuoristamme opiskelee joka tapauksessa jo nyt, ja niitä joille koulunkäynti tuottaa vaikeuksia, pitäisi pystyä auttamaan jollain motivoivammalla tavalla kuin tuputtamalla lisää samaa inhokkia.

        EU-tukirahastoakaan ei pitäisi esittää liian iloisena asiana. Maksamme enemmän kuin saamme, ainakin mekaanisesti laskien. Ja vaara on, että tukipakettien jälkeen päädytään aina vain uusiin tukipaketteihin. Mutta minun ajatuksissani EU on ennen kaikkea suuri rauhanprojekti, jota ilman eläisimme paljon vaarallisemmassa maailmassa. EU:ta saa ja pitää ankarastikin kritisoida, jotta siitä saataisiin parempi. ja siksi olisikin tärkeää, että parhaimmistomme meitä EU:ssa edustaisi. Se, että eräskin puolue valituttaa Euroopan parlamenttiin kreationistin ja alkoholistin, joiden myötä käytännössä menetämme kaksi mandaattia vaikuttaa, on mielestäni miltei isänmaan petturuutta.

        Eurooppaa ilman EU:ta kokeiltiin 1900-luvulla kahdesti, molemmin kerroin karmein seurauksin. Rahaa ei tietysti pidä haaskata turhaan, mutta kyllä rauhasta hiukan kannattaa maksaakin. Toivon, että katsot oheisen, reilut 18 minuuttia kestävän videon alusta loppuun. Minusta se kuvaa hienosti asioiden mittakaavan:
        https://vimeo.com/128373915

        Ystävällisin terveisin,

        Höppänä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höppänä koettaa vastata.

        Itseänikin välillä harmittaa liiallinen loukkaantuminen ihan kaikesta, soisin mielelläni että hiukan värikkäämpääkin kieltä siedettäisiin varsinkin kun jotkut aiemmin neutraalina koetut sanat ovat muuttaneet merkitystään ajan myötä. Mutta oikeaakin vihapuhetta on, sellaista joka kohdistuu toisen ihmisen tai ihmisryhmän koskemattomuuteen tai peräti henkeen, sellaista ehdottomasti vastustan. Mutta höppänäksi minua ilman muuta saa kutsua, enkä siitä loukkaannu.

        Minun tiedossani ei ole, että "vihervassarihallituksemme" olisi avaamassa ovia merkittävästi suuremmalle maahanmuutolle. Päinvastoin, ymmärtääkseni hallituksessa oleva vasemmisto pitää tiukasti kiinni työvoiman tarveharkinnasta matalapalkka-aloilla kun taas oppositiossa oleva kokoomus olisi sitä innokkaasti purkamassa. Matalapalkka-alojen työvoimapulaan auttaa palkkojen korjaaminen sellaiseksi, että suomalainen jamppa tai mimmi voivat sillä esim. asumisensa maksaa. Jos palkanmaksuhalukkuutta puuttuu, voidaan työkin hyvin jättää tekemättä. Kaikkea emme kuitenkaan osaa maailmassa parhaiten, huippuosaajia kaivataan, ja voisin hyvin ajatella, että tarveharkinnasta luovuttaisiin, jos työnantaja sitoutuu maksamaan palkkaa vaikka esim. yli 4000 euroa kuukaudessa.

        Laittomasti maassa olijat ovat tietysti oma juttunsa. Turvapaikanhakijoita pitää auttaa, jos kansainvälisissä sopimuksissa määritellyt ehdot täyttyvät. Jos ehdot eivät huolellisen kuulemisen jäljiltä täyty (esim. vuoden 2015 pakolaisaallossa oli varmasti mukana myös paljon seikkailijoita), auttavaa kättä ei myöskään ole velvollisuus tarjota (ehkä akuuttia terveydenhoitoa lukuun ottamatta). Vakavaan rikokseen syyllistyvät tulijat poistaisin minäkin maasta saman tien, resurssit kannattaa suunnata niiden auttamiseen jotka ovat valmiita auttamaan itseään. Iso ongelma pakolaiset eivät tällä hetkellä onneksi ole, toivottavasti eivät ole jatkossakaan. Vuoden 2015 pakolaisaalto toki sai Tornion keskustan moneksi viikoksi sekaisin, ja kun paljon nuoria miehiä pakotetaan kuukausien joutilaisuuteen, entisenä nuorena miehenä tiedän, että rikollisuuteenkin päädytään, oli kulttuuri ja uskonto mikä tahansa.

        Oppivelvollisuuden pidentämistä vastustan laillasi. Suurin osa fiksuista nuoristamme opiskelee joka tapauksessa jo nyt, ja niitä joille koulunkäynti tuottaa vaikeuksia, pitäisi pystyä auttamaan jollain motivoivammalla tavalla kuin tuputtamalla lisää samaa inhokkia.

        EU-tukirahastoakaan ei pitäisi esittää liian iloisena asiana. Maksamme enemmän kuin saamme, ainakin mekaanisesti laskien. Ja vaara on, että tukipakettien jälkeen päädytään aina vain uusiin tukipaketteihin. Mutta minun ajatuksissani EU on ennen kaikkea suuri rauhanprojekti, jota ilman eläisimme paljon vaarallisemmassa maailmassa. EU:ta saa ja pitää ankarastikin kritisoida, jotta siitä saataisiin parempi. ja siksi olisikin tärkeää, että parhaimmistomme meitä EU:ssa edustaisi. Se, että eräskin puolue valituttaa Euroopan parlamenttiin kreationistin ja alkoholistin, joiden myötä käytännössä menetämme kaksi mandaattia vaikuttaa, on mielestäni miltei isänmaan petturuutta.

        Eurooppaa ilman EU:ta kokeiltiin 1900-luvulla kahdesti, molemmin kerroin karmein seurauksin. Rahaa ei tietysti pidä haaskata turhaan, mutta kyllä rauhasta hiukan kannattaa maksaakin. Toivon, että katsot oheisen, reilut 18 minuuttia kestävän videon alusta loppuun. Minusta se kuvaa hienosti asioiden mittakaavan:
        https://vimeo.com/128373915

        Ystävällisin terveisin,

        Höppänä

        Entisenä stadissa ilman pelkoa liikkuneena tyttönä voin sanoa, että höppänällä on kyllä arvot aika pitkälti kohdillaan, oli puoluekanta sitten mikä tahansa. En itsekään halua viedä maatamme takaisinpäin, etulasista näkee paljon paremmin kuin peruutuspeilistä. Huolestuttavaa on se, että tuntuu, että hallituksemme haluaa sulkea silmänsä esimerkiksi sellaisilta maahanmuutton liittyviltä ongelmilta, jotka eivät heitä miellytä. Jos ongelmaa ei myönnä on sitä myös hankala korjata ja jälkikäteen korjaaminen saattaa olla miltei mahdotonta. Matalapalkka-aloille työvoiman maahantuottamisella näkisin seuraavan ongelman. Suomessa on jo nyt työttömiä nuoria ja vanhempiakin runsaasti, myös maahanmuuttajataustaisia. Palkkausta kohentamalla saisi varmasti jo maassa olevien, kieltä osaavien ja ymmärtävien kiinnostuksen aloille heräämään. Tässä voi miettiä kumpi on maallemme edullisempaa, saada jo nyt Suomessa olevat ihmiset töihin vai tuoda lähinnä EU:n ulkopuolelta ihmisiä, jotka joudutaan kotouttamaan. Jo se, että kielitaito puuttuu voi monessa ammatissa aiheuttaa suuria ongelmia ja vaaratilanteita.
        Ehkäpä hallituksemme kannattaisi tehdä muutamana iltana iltakävely Kaisaniemen puistossa vaikka pienissä ryhmissä ja katsella ympärilleen ja miettiä samalla onko mamme muuttumassa hyvään vai huonoon suuntaan.


      • Anonyymi

        Tähänpä mielisin lisätä: tilulilulii, tilulilulii.

        Esko Nurmijärveltä


    • Anonyymi

      Voiko parsujen mollaajat heittää ensimmäisen kiven?

      • Anonyymi

        Persujen


      • Anonyymi

        Kyllä voin heitellä.

        En ole ikinä rötöstellyt enkä äänestäisi sellaista puoluetta missä sellaisesta toimesta saa sulat hattuun.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      225
      1588
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      37
      1449
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      62
      1288
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1280
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1008
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      992
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      179
      883
    Aihe