Päättymätön työ

Jehovan todistajien saarnaamistyö on päättymätöntä. Se alkoi 2000 vuotta sitten, ja jatkuu tänä päivänä. Kuka sitä jaksaa loputtomiin saarnata jostakin, joka ei toteudu ehkä koko elämän aikana? Kuinka voidaan olettaa, että tuollaista saarnaamista jaksaa enää vuosikymmenten jälkeen tehdä? Turhauttavaa leukojen louskutusta.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se alkoi 2000 vuotta sitten

- Jehovan todistajat on ollut olemassa vuodesta 1931. Siitä on 90 vuotta.

Äänestä
  • Vartiotorniseura vakuuttaa aitojen kristittyjen ketjusta seuraavaa ja omissa kannoissaan tulkitsee Russelin olevan nykytodistajuuden perustaja.

    "Täyttynyt salaisuus" -kirjassa sivulla 76 on esitetty ketju Paavalista Russeliin:

    * Paavali
    * Johannes
    * Arius
    * Waldo
    * Wycliffe
    * Luther
    * Russell

    Kolminaisuuden kannattajia olivat Waldes, Wycliffe ja Luther.

    Ps. Luther puolestaan oli aikoinaan aktiivinen julkisessa juutalaisvihan lietsonnassa, joka sai sai paljon tuhoisaa merkitystä hänen asemastaan johtuen.

    Äänestä

kuka on toi jehova josta puhutaan? onko kukaan nähny? tai keskustellu jehovan kanssa ? ja mitä mieltä tämä jehova on asioista?

Itse olen nähny vain ihmisten kirjoittamia tarinoita ja juttuja aiheesta.

Äänestä

Kaiken kukkuraksi koko työ hyödytöntä.
Tämä Jehovahan loppupeleissä näkee sydämentilan ja ratkaisee paratiisipaikan.
Enkelitkin voisivat homman tehdä, jopa halusivat mutta Jehooperi anto homman ihmisille.

No niin. Kyseessähän on kulttien käyttämä metodi: meillä ja vain meillä on tämä erikoistyö jonka yliluonnollinen voima - tässä tapuksessa tämä jehooperi (laussutaan tsehooperi) - on meille antanut. Kätevästi pitää myös ihmiset kiireisinä kultin asialle.

Äänestä
  • Kiire ei sovi kaikille. Toiset stressaantuvat ja sairastuvat. Toiset reagoivat stressiin sydäninfarktilla, toiset vatsahaavalla ja toiset menemällä psykoosiin. Lääkäri varoitti stressistä, käski välttämään sitä. Jt korostavat kiirettä, kuinka hyvä se on. Kumpaa pitäisi kuunnella, lääkäriä vai jehovan todistajia? Jos ei kiireisenä juokse joka puolella jt toiminnoissa,sanotaan, että on huonoa seuraa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jehovan todistajien saarnaamistyö on päättymätöntä. Se alkoi 2000 vuotta sitten, ja jatkuu tänä päivänä. Kuka sitä jaksaa loputtomiin saarnata jostakin, joka ei toteudu ehkä koko elämän aikana? Kuinka voidaan olettaa, että tuollaista saarnaamista jaksaa enää vuosikymmenten jälkeen tehdä? Turhauttavaa leukojen louskutusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu