Hei.
Minulla on Samsung LP-4 levysoitin, niin haluaisin kysyä, että paljonko tässä tulisi pitää neulapainoa?
Tällä hetkellä näyttäisi olevan 1,35 onko se hyvä?
Minulla on Samsung LP-4 levysoitin, niin haluaisin kysyä, että paljonko tässä tulisi pitää neulapainoa?
Tällä hetkellä näyttäisi olevan 1,35 onko se hyvä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
HiFi ei tarkoittanut alunperin huippuhyvää äänentoistoa vaan viittasi äänirasian/neulan seurantakykyyn eli "uskollisuuteen pysyä urassa".
Olisiko sinulla tietoa tuosta neulapainosta, että pitäisikö sitä nostaa tuosta 1,35, vai pitää ennallaan? Soi ihan hyvin, mutta en ole nörtti näissä hommissa, ja tietenkin kiinnostaisi saada paras mahdollinen soundi kuluttamatta levyjä.
Miltä se nyt kuulostaa?
pitäisikö sitä nostaa tuosta 1,35, vai pitää ennallaan? Soi ihan hyvin, mutta en ole nörtti näissä hommissa, ja tietenkin kiinnostaisi saada paras mahdollinen soundi kuluttamatta levyjä.
No sanotaanko että jos haet hyvää soundia, hankkiudu tuosta Samsungin rimpulasta eroon ja satsaa vähän enemmän itse sorviin. Alle tonnilla saa jo hyviä pyörittimiä. Käytettyjä, esim Dual 504, saa jo parilla satasella. Noista halpismuovirimpuloista ei tule kuin paha mieli.
Hyvä paino on kun kopauttaa hiljaa levysoitinta eikä neula hyppää, mutta siis hiljaa. Tuo 1.35 kuulostaa kyllä hyvältä, mulla 1.5.
Dual soitinta aina kehutaan, pitää ehkä vaihtaa...