Öljy valo tässä autossa on jo palannut varmaan yli kuukauden,mistä moinen johtuu kun öljyä kumminkin on ihan tarpeeksi?joskus saattaa tiputella läikkiä maahan. ja sitten toinen ongelma. etu lamput on vaihdettu 2 kuukautta sitten mutta taas ne ovat palanneet.onko joku sähkö vika mikä polttaa ne niin nopeasti?
Ford transitin öljyvalo palaa
tuube25
75864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattaiskohan ekana tutkia onko öljykeello ehjä, tai siis vaihtaa se...
Uskaltaako autolla ajaa kuinka paljon jo valo palaa kokoajan??
Öljynpainevalo näyttää nimensä mukaan
ÖLJYNPAINEEN, ei sen määrän.
Öljyä siis on, entä painetta?
Moottori voi olla niin kulahtanut ettei
pumppu jaksa nostaa painetta.
Pumppu kaputt.
Tai suodatin ihan tukossa (tuskin, siinä on
ohovirtausventtiili, mutta mahdollista on).
Voiko sillä sitten ajaa jos niitä jaksa nostaa paineita? tai suodatin on tukossa?
painetta,ei voi ajaa,mutta tosin se kyllä ilmottaa sen välittömästi,alkaa kuulua pirunmoinen kolina koneesta ja sitten onkin asiaa moottorikauppaan.
ei mene siinä mielessä tukkoon mutta muuten en tietenkään uskalla suositella ajoa jos öljyvalo palaa.
Kahdessa eri Transitissa on öljynpaineen varoitusvalo palanut. Vaihdon öljynpaineen anturin ja molemmissa vika korjaantui. Vaihdoin itse, johto irti, anturi kiintoavaimella irti ja nopeasti uusi tilalle... Ettei öljyt valu ulos. Anturin hinta n. 7e.
Korjaamot vaihtaisi, öljyt, suodattimen ja varmaan öljypunpunkin... Ja velottsisi useita satasia. Selvisin siis 7e kustannuksilla 👍