Mikä minua vaivaa oikein?

Anonyymi

En juurikaan jaksa olla ihmisten kanssa.Tunnen aina olevani tylsää seuraa, en kuulu joukkoon. Hetkittäin koko maailmaan. Terveydenhuollon kiva heittopussi, lääkkeitä vaan vuodesta toiseen ei edistystä mihinkään. Kroppa on ihan rikki ja mieli. En osaa mitään taitoja juurikaan, peruskoulun olen käynyt sentään. Kaikki muu jäänyt kesken. En jaksa. Voiko hypätä jokeen?

10

87

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne. Joskus jo pelkkä kirjoittaminen helpottaa ja selkeyttää ajatuksia. Et kertonut minkälaista apua olet terveydehuollosta saanut tilanteeseesi, mutta ilmeisesti et koe sitä riittäväksi. Kannustan edelleen kertomaan ajatuksia ja tuntemuksia omalle hoitotaholle, jos sellainen on.

      Joskus myös vertaisten tai muun ulkopuolisen tahon kanssa keskustelu voi tuoda helpotusta oloon. Tukinetissä on monenlaisia aina avoinna olevia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joissa voi tavata muita samankaltaisessa tilanteessa olevia. Kaikki Tukinetin ryhmät ovat ohjattuja ja/tai moderoituja, joten niissä voi keskustella turvallisesti aroistakin asioista.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen myös tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Näin korona-aikaan myös etävastaanotto on mahdollista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Sinun pitäisi opetella perusasioita sosiaaliseen kanssakäymiseen, joilla pääsee hyvin alkuun. Se vaatii pientä esittämistaitoa, ymmärrän toki jos kynnys esittämiseen on suuri. Kuitenkin suuri osa kanssakäymisistä ihmisten kanssa on tietynlaista kulissia, joten suosittelisin sinuakin edes kokeilemaan. Riittää kun osaa tervehtiä ja olla kiinnostuneen oloinen muiden jutuista. Ja vaikka kysyy kuulumisia.
      Väsyttäväähän se on jos ei ole sellaiseen tottunut. Vastapainoksi pitäisikin levätä ja tehdä kaikkea mielekästä.
      Aika moni puhuu vain itsestään, joten kuuntelijan roolikin on tärkeä.

    • Anonyymi

      Kaikki ei ole penaalin terävimpiä kyniä. Elämässä on tasapaino ja rauha, kun ymmärtää kykynsä ja rajoittensa ja toimii niiden puitteissa. Älä kurottele sinne, minne et kykene.

    • Anonyymi

      Mulla on kaksi ammattitutkintoa ja olen ollut 10 vuotta työkyvyttömyyseläkkeellä.Työelämässä en ole ollut.Lohduttaako?

      • Anonyymi

        Onneksi olkoon eläkkeestä, sullahan on vakaat ansiot siis.

        Minulla on 2,5 tutkintoa ja nollatulot un en pysty töissä käymään. Köyhä ja kipee, tulevaisuutta ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onneksi olkoon eläkkeestä, sullahan on vakaat ansiot siis.

        Minulla on 2,5 tutkintoa ja nollatulot un en pysty töissä käymään. Köyhä ja kipee, tulevaisuutta ei ole.

        Se on aika pitkälti itestä kiinni että onko tulevaisuutta. Aina on jotain tehtävissä. Ensimmäiseksi kannattaa mennä töihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onneksi olkoon eläkkeestä, sullahan on vakaat ansiot siis.

        Minulla on 2,5 tutkintoa ja nollatulot un en pysty töissä käymään. Köyhä ja kipee, tulevaisuutta ei ole.

        No oli ne vakaat ansiot ennen eläkettä kun sai työmarkkinatukea.Aina ollut vakaat ansiot kun kelan etuuksilla elänyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on aika pitkälti itestä kiinni että onko tulevaisuutta. Aina on jotain tehtävissä. Ensimmäiseksi kannattaa mennä töihin.

        Et taida osata lukea.... tai sitten se on ymmärryspuolella.


    • Anonyymi

      Monilla on fiilis nykyisin ettei kuulu tähän maailmaan. Se voisi olla vaikka tottakin että olet tullut jostain hyvin erilaiselta planeetalta tänne hyviin karuun todellisuuteen. Myös muuten henkisesti kehittyneet ihmisetkin kärsivät tämän ajan maailmanmenosta.

      Kuiten suuri muutos henkisempään suuntaan on jo alkanut maailmalla ja kun ihminen ei ole pelkästään fyysinen ja psyykkinen olento niin henkisyys pitäisi ottaa huomioon, muuten tuntuu tyhjältä. Lue henkistä kirjasllisuutta, käy jooga, meditaatio, meedio, etc henkisissä tapahtumissa, seuraa asioita youtubesta jne.

      Muutamassa vuodessa jo tulee tapahtumaan suuria muutoksia, varsinkin Suomessa. Etsi vaihtoentoisia lääkkeitä, homeopatiaa, ayervedaa, tee akupainelua, vaihda ruokavaliota, syö etenkin vihreitä kasviksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe