Putin pelastaa lähipiiriään

Anonyymi

Aiemmin Putin säädätti jo itselleen syytesuojan ja mahdollisuuden jatkaa Venäjän presidenttinä ainakin vuoteen 2036 saakka, mutta nyt hän on ryhtynyt pelastamaan ”lakinollauksilla” myös omaa lähintä valtaeliittiään.

– Kukaan ei ole aikeissa lähteä pois, sanoi IS:lle Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutissa Venäjän ja Euraasian tutkimuksen professorina toimiva Vladimir Gelman.

Hei tiltut. Missä maassa johtaja voi kuvitella olevansa vallassa vielä 15 vuotta ilman demokraattisia vaaleja??

Aivan oikein, ei NATO maassa :) ;)

13

<50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ne presidentinvaalit pidetään Venäjällä joka 6. vuosi kuten Suomessakin mutta NATOmaissa ei ole yhtä suosittua presidenttiä kuin Putin Venäjällä.

      • Venäjällä ei ole vapaita ja rehellisiä presidentinvaaleja kuten länsimaissa. Älä viitsi edes mainita niitä samassa lauseessa.


    • Anonyymi

      Putte aikoo hallita maataan vielä kuolemansa jälkeen.

      Hän on tehnyt sopimuksen pirun kanssa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Natomaita ei tosiaankaan enää 15 vuoden jälkeen ole. :)

      • Anonyymi

        Ei siis ainakaan Natomaassa. :D


    • Anonyymi

      Nythän Putin ajoi läpi lain, jossa kuka tahansa voi joutua tuomituksi ulkomaiseksi agentiksi ja saada näin tuomion vankilaan. Näitä ovat henkilöt, jotka joko saavat tai tekevät rahaa ulkomaisten kanssa tai hyötyvät jotenkin ulkomaalaisista.
      Kuuluvatko ulkomailla opiskelevat näihin tai oligargit, joilla on linnoja ja viinitarhoja ja sijoituksia ulkomailla? Entä Putinin ex vaimo, joka hyödyntää Ranskan etuja Biarritsissä?

      Jokainen, joka tietää olevansa ulkomainen agentti, pitää ilmoittaa siitä Kremliin ja sieltä sanotaan, saatko olla vai etkö saa olla tuo agentti. Ellei ilmoita, syyte kolahtaa ja linnatuomio 6 vuotta.
      Tällä tavalla saadaan täytettyä ne siirtomaavankilat ja orjatyöleirit joita on esitetty otettavaksi käyttöön uudelleen sitte Stalinin ajan.

    • Anonyymi

      Putinista hyötyvä laaja eliitti elää, ja sijoittelee varojaan veroparatiiseihin. Normaalit lait eivät koske heitä. On etuoikeus kuulua hallintoa myötäilevään oligarkki yhteisöön.
      Kaikki toimiin niin kauan, kun ei arvostele yhteiskuntaa, ja sitä hallinnoimaa yksinvaltiasta.
      Kansalaisliikkeet, ja kriittiset journalisti ovat jatkuvan ahdistelun alaisia. Verotarkastuksia, kotietsintöjä, pidätyksiä, niitä riittää.
      NL oli diktatuuri, mutta vaikuttaa että nykyinen Venäjä ylittää nekin saavutukset.
      Ennen toisinajattelijat vietiin mielisairaalaan. Nyt heitä kidutetaan vankiloissa.

    • Anonyymi

      Putin hyväksyi lain, joka vie vaali­kelpoisuuden "ääri­järjestöjen" jäseniltä

      Venäjän presidentti Vladimir Putin on allekirjoittanut lain, jonka uskotaan vaikeuttavan opposition edustajien asettumista ehdolle vaaleissa. Venäjän parlamentti hyväksyi lain aiemmin.

      Laki epää vaalikelpoisuuden parlamenttivaaleissa henkilöiltä, jotka kuuluvat niin sanottuihin äärijärjestöihin tai tukevat niitä. Venäjän tunnetuimman oppositiopoliitikon Aleksei Navalnyin aluetoimistojen verkosto sekä korruptiota vastustava säätiö (FBK) saatetaan luokitella äärijärjestöiksi jo tässä kuussa.

      Uuden lain myötä moni Navalnyin tukija ja liittolainen menettää vaalikelpoisuutensa syyskuun parlamenttivaaleissa.

    • Anonyymi

      Venäjä on diktatuuri.

    • Anonyymi

      Äärijärjästön jäseneksi "pääsee" kun tuo yhteiskunnan epäkohtia esiin..

      • Anonyymi

        Äärijärjästö ISIS:n jäseneksi pääsette kun saatte USA:n Green Cardin.


    • Anonyymi

      Venäjällä Putinin kaudet on rajoitettu ....on rajoitettu...rajoitetaan... ehkä....ei rajoiteta. Lait pannaan uusiksi, Putin voi olla vaikka muutaman kauden vielä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      69
      2727
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2158
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1434
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1419
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1132
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1010
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      65
      1001
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      975
    Aihe