Aiemmin Putin säädätti jo itselleen syytesuojan ja mahdollisuuden jatkaa Venäjän presidenttinä ainakin vuoteen 2036 saakka, mutta nyt hän on ryhtynyt pelastamaan ”lakinollauksilla” myös omaa lähintä valtaeliittiään.
– Kukaan ei ole aikeissa lähteä pois, sanoi IS:lle Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutissa Venäjän ja Euraasian tutkimuksen professorina toimiva Vladimir Gelman.
Hei tiltut. Missä maassa johtaja voi kuvitella olevansa vallassa vielä 15 vuotta ilman demokraattisia vaaleja??
Aivan oikein, ei NATO maassa :) ;)
Putin pelastaa lähipiiriään
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä ne presidentinvaalit pidetään Venäjällä joka 6. vuosi kuten Suomessakin mutta NATOmaissa ei ole yhtä suosittua presidenttiä kuin Putin Venäjällä.
Venäjällä ei ole vapaita ja rehellisiä presidentinvaaleja kuten länsimaissa. Älä viitsi edes mainita niitä samassa lauseessa.
- Anonyymi
Putte aikoo hallita maataan vielä kuolemansa jälkeen.
Hän on tehnyt sopimuksen pirun kanssa. - Anonyymi
My Name is Putin , Vladimir Putin
Olen Venäjän agentti ja parempi kuin James B.
https://www.youtube.com/watch?v=U9FzgsF2T-s - Anonyymi
Natomaita ei tosiaankaan enää 15 vuoden jälkeen ole. :)
- Anonyymi
Ei siis ainakaan Natomaassa. :D
- Anonyymi
Nythän Putin ajoi läpi lain, jossa kuka tahansa voi joutua tuomituksi ulkomaiseksi agentiksi ja saada näin tuomion vankilaan. Näitä ovat henkilöt, jotka joko saavat tai tekevät rahaa ulkomaisten kanssa tai hyötyvät jotenkin ulkomaalaisista.
Kuuluvatko ulkomailla opiskelevat näihin tai oligargit, joilla on linnoja ja viinitarhoja ja sijoituksia ulkomailla? Entä Putinin ex vaimo, joka hyödyntää Ranskan etuja Biarritsissä?
Jokainen, joka tietää olevansa ulkomainen agentti, pitää ilmoittaa siitä Kremliin ja sieltä sanotaan, saatko olla vai etkö saa olla tuo agentti. Ellei ilmoita, syyte kolahtaa ja linnatuomio 6 vuotta.
Tällä tavalla saadaan täytettyä ne siirtomaavankilat ja orjatyöleirit joita on esitetty otettavaksi käyttöön uudelleen sitte Stalinin ajan. - Anonyymi
Putinista hyötyvä laaja eliitti elää, ja sijoittelee varojaan veroparatiiseihin. Normaalit lait eivät koske heitä. On etuoikeus kuulua hallintoa myötäilevään oligarkki yhteisöön.
Kaikki toimiin niin kauan, kun ei arvostele yhteiskuntaa, ja sitä hallinnoimaa yksinvaltiasta.
Kansalaisliikkeet, ja kriittiset journalisti ovat jatkuvan ahdistelun alaisia. Verotarkastuksia, kotietsintöjä, pidätyksiä, niitä riittää.
NL oli diktatuuri, mutta vaikuttaa että nykyinen Venäjä ylittää nekin saavutukset.
Ennen toisinajattelijat vietiin mielisairaalaan. Nyt heitä kidutetaan vankiloissa. - Anonyymi
Putin hyväksyi lain, joka vie vaalikelpoisuuden "äärijärjestöjen" jäseniltä
Venäjän presidentti Vladimir Putin on allekirjoittanut lain, jonka uskotaan vaikeuttavan opposition edustajien asettumista ehdolle vaaleissa. Venäjän parlamentti hyväksyi lain aiemmin.
Laki epää vaalikelpoisuuden parlamenttivaaleissa henkilöiltä, jotka kuuluvat niin sanottuihin äärijärjestöihin tai tukevat niitä. Venäjän tunnetuimman oppositiopoliitikon Aleksei Navalnyin aluetoimistojen verkosto sekä korruptiota vastustava säätiö (FBK) saatetaan luokitella äärijärjestöiksi jo tässä kuussa.
Uuden lain myötä moni Navalnyin tukija ja liittolainen menettää vaalikelpoisuutensa syyskuun parlamenttivaaleissa. - Anonyymi
Venäjä on diktatuuri.
- Anonyymi
Äärijärjästön jäseneksi "pääsee" kun tuo yhteiskunnan epäkohtia esiin..
- Anonyymi
Äärijärjästö ISIS:n jäseneksi pääsette kun saatte USA:n Green Cardin.
- Anonyymi
Venäjällä Putinin kaudet on rajoitettu ....on rajoitettu...rajoitetaan... ehkä....ei rajoiteta. Lait pannaan uusiksi, Putin voi olla vaikka muutaman kauden vielä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342714Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612287Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221403- 1151062
- 961021
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13912Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55808Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50751Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277742