Euroopan lääkevirasto EMA on hyväksynyt lääkeyhtiö Pfiserin uuden rokotetuotantolinjan Puursin tehtaalla Belgiassa. EMA toteaa, että tehdas pystyy tuottamaan korkealaatuisia rokotteita ja uuden tuotantolinjan avulla Pfizer pystyy lisäämään tuotantomääriä.
EMAn mukaan tällä on ”merkittävä ja välitön vaikutus” BioNTechin ja Pfizerin kehittämän Comirnaty-koronarokotteen toimituksiin EU-alueelle.
Pfizer sanoo lausunnossaan, että EMAn hyväksyntä auttaa yhtiötä ”toimittamaan yli 2,5 miljardia rokoteannosta vuonna 2021 ja mahdollisesti vielä enemmän vuonna 2022”.
Tuotannon käynnistyessä lokakuussa ennuste tälle vuodelle oli 1,3 miljardia annosta. Sen Pfizer/BioNTech onnistuu nyt jopa tuplaamaan.
– Tämä on erittäin tervetullut askel tuotantokapasiteettimme kasvattamiseksi, sanoo EU:n terveyskomissaari Stella Kyriakides Irish Timesin mukaan.
Kyriakidesin mukaan tämä myös auttaa levittämään rokotteita nopeammin ympäri maailmaa.
EU teki vastikään sopimuksen yhteensä 1,8 miljardista lisäannoksesta Pfizerin koronarokotetta vuosille 2021-23. Sen on tarkoitus kattaa myös nuorempien ikäluokkien rokotukset ja mahdolliset tehosteannokset uusia virusvariantteja vastaan. Tämä tarkoittaa, että EU:n oma rokotehankinta alkaa olla jo varsin turvattu.
Rokotteet riittävät EU:ssa
1
55
Vastaukset
- Anonyymi
The Lancetissa julkaistiin data vertaisarvioidusta tutkimuksesta rokotteiden tehosta, eli millaisen suojan rokotus antaa rokottamattomaan verrattuna. Aika raju tulos
Pfizer 0,8%
J&J 1,2%
Corminaty 1,2%
AZ 1,3%
Eli lähes yhtä suurella mahdollisuudella rokotettukin saa myös vakavan tautimuodon. Kun tähän ynnätään rokotteiden riskit, niin onko hyöty kannattava? Lisäksi Pfizerin varapääjohtaja ja alalla arvostettu tutkija Mike Yeadon on ollut mukana vetoomuksessa lopettaa koronarokotteiden ihmiskokeet. Lisäksi hän on vedonnut vielä rokottamattomiin, että suojelisivat itseään ja lapsiaan näiltä hänen mukaansa hengenvaarallisilta aineilta. Hän myös totesi lausunnossaan, että jo rokotettuja ei voi enää auttaa ja että valtaosa rokotetusta voi kuolla keskimäärin 2 vuoden kuluessa rokottamisesta. Elinajanodotetta lyhentää jokainen vahvisterokotus ja nyt niitä on ehdotettu jo kolme kierrosta. Nähtäväksi jää toteutuuko Yeadonin kauhuskenaario.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 595089
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544592Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224529Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961747- 911422
- 811388
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850