Maakuntavero

Anonyymi

Tämän päivän otsikoissa esillä, että nyt kinastellaan maakuntaverosta.

Tähän on kansalaisten syytä olla varuillaan. Nyt meillä on kunnallisverotus ja pääomaverotus, kiinteistöverotus ja mitähän muuta alv verot ym.

Ymmärrykseni mukaan kuntien toimista siirtyy hommia maakunnille, joten verot ei saa nousta maakuntiin jaon myötä. Monessa kunnassa on jo valtavan suuri veroprosentti, ei tavallisten ihmisten elämään enää voi tulla veroja lisää, sillä kyllä nyt jo hurjan moni putoaa suorastaan köyhyysloukkuun näitä veroja maksaessa.

Me tavan kansalaiset emme pääse veroja karkuun tai alentamaan niitä millään muotoa, iso tuloisille pomoille ja johtajille se on mahdollista, moneen veroon on asetettu katto, mitä suurempaa veroa ei peritä ja kierrätystä on yrityksten kautta palkoille, niitä nostetaan osinkoina tai jopa siiretään ulkomaille verotusta pakoon.

Yksi hyvä esimerkki on tuo yelisradiovero, jo 20.000 euroa vuodessa bruttotuloja saava maksaa samaa kuin miljonääri, voitte kuvitella mitä se prosentuaalisesti merkitsee pinituloisella. Ja nÄäitä rajoja löytyy monessa muussakin, joten ihmiset nyt tarkkana, että ei ei riistettäisi pieni ja keskituloisia ihmisiä, jotka tekevät yleensä raskaimman työn ja johto nostaa palkat ja bonukset melekien pienemmällä verotuksella.

1

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä sotkeentuu liikaa:

      - kuinka paljon millä tavalla tahansa kerättävät verot voivat kasvaa ja
      - minkä osan mikäkin tuloluokka siitä maksaa.

      Vasemmistoa ei kiinnosta tuo ensimmäinen kohta vaan he lähtevät koko ajan siitä että otetaan rikkailta lisää. Marin linjasi äsken eduskunnassa rajan olevan 4000 eur/kk. Eli alle sen kevennetään veroja ja yli sen peritään lisää. Ja peritään lisää se mikä kevennetään alle 4000 saavilta ja lisäksi se mitä menoja hallitus koko ajan keksii.

      Ymmärtämmekö ihan oikeasti mitä Suomessa tapahtuu? Jos joku saa Suomessa 4500 eur/kk, en sitä pidä rikkaan palkkana.

      Ja kun hallitus ei edes tiedä mitä menot kasvavat eri päätöksissä. Huolestuttaa oikeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      240
      6047
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4839
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3697
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3150
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2859
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2384
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1797
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1435
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1305
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1218
    Aihe