Maakuntavero

Anonyymi

Tämän päivän otsikoissa esillä, että nyt kinastellaan maakuntaverosta.

Tähän on kansalaisten syytä olla varuillaan. Nyt meillä on kunnallisverotus ja pääomaverotus, kiinteistöverotus ja mitähän muuta alv verot ym.

Ymmärrykseni mukaan kuntien toimista siirtyy hommia maakunnille, joten verot ei saa nousta maakuntiin jaon myötä. Monessa kunnassa on jo valtavan suuri veroprosentti, ei tavallisten ihmisten elämään enää voi tulla veroja lisää, sillä kyllä nyt jo hurjan moni putoaa suorastaan köyhyysloukkuun näitä veroja maksaessa.

Me tavan kansalaiset emme pääse veroja karkuun tai alentamaan niitä millään muotoa, iso tuloisille pomoille ja johtajille se on mahdollista, moneen veroon on asetettu katto, mitä suurempaa veroa ei peritä ja kierrätystä on yrityksten kautta palkoille, niitä nostetaan osinkoina tai jopa siiretään ulkomaille verotusta pakoon.

Yksi hyvä esimerkki on tuo yelisradiovero, jo 20.000 euroa vuodessa bruttotuloja saava maksaa samaa kuin miljonääri, voitte kuvitella mitä se prosentuaalisesti merkitsee pinituloisella. Ja nÄäitä rajoja löytyy monessa muussakin, joten ihmiset nyt tarkkana, että ei ei riistettäisi pieni ja keskituloisia ihmisiä, jotka tekevät yleensä raskaimman työn ja johto nostaa palkat ja bonukset melekien pienemmällä verotuksella.

1

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä sotkeentuu liikaa:

      - kuinka paljon millä tavalla tahansa kerättävät verot voivat kasvaa ja
      - minkä osan mikäkin tuloluokka siitä maksaa.

      Vasemmistoa ei kiinnosta tuo ensimmäinen kohta vaan he lähtevät koko ajan siitä että otetaan rikkailta lisää. Marin linjasi äsken eduskunnassa rajan olevan 4000 eur/kk. Eli alle sen kevennetään veroja ja yli sen peritään lisää. Ja peritään lisää se mikä kevennetään alle 4000 saavilta ja lisäksi se mitä menoja hallitus koko ajan keksii.

      Ymmärtämmekö ihan oikeasti mitä Suomessa tapahtuu? Jos joku saa Suomessa 4500 eur/kk, en sitä pidä rikkaan palkkana.

      Ja kun hallitus ei edes tiedä mitä menot kasvavat eri päätöksissä. Huolestuttaa oikeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4643
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      73
      4417
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3536
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      3138
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      188
      2862
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1837
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      72
      1582
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      61
      1526
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1301
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1205
    Aihe