Tämän päivän otsikoissa esillä, että nyt kinastellaan maakuntaverosta.
Tähän on kansalaisten syytä olla varuillaan. Nyt meillä on kunnallisverotus ja pääomaverotus, kiinteistöverotus ja mitähän muuta alv verot ym.
Ymmärrykseni mukaan kuntien toimista siirtyy hommia maakunnille, joten verot ei saa nousta maakuntiin jaon myötä. Monessa kunnassa on jo valtavan suuri veroprosentti, ei tavallisten ihmisten elämään enää voi tulla veroja lisää, sillä kyllä nyt jo hurjan moni putoaa suorastaan köyhyysloukkuun näitä veroja maksaessa.
Me tavan kansalaiset emme pääse veroja karkuun tai alentamaan niitä millään muotoa, iso tuloisille pomoille ja johtajille se on mahdollista, moneen veroon on asetettu katto, mitä suurempaa veroa ei peritä ja kierrätystä on yrityksten kautta palkoille, niitä nostetaan osinkoina tai jopa siiretään ulkomaille verotusta pakoon.
Yksi hyvä esimerkki on tuo yelisradiovero, jo 20.000 euroa vuodessa bruttotuloja saava maksaa samaa kuin miljonääri, voitte kuvitella mitä se prosentuaalisesti merkitsee pinituloisella. Ja nÄäitä rajoja löytyy monessa muussakin, joten ihmiset nyt tarkkana, että ei ei riistettäisi pieni ja keskituloisia ihmisiä, jotka tekevät yleensä raskaimman työn ja johto nostaa palkat ja bonukset melekien pienemmällä verotuksella.
Maakuntavero
1
102
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä sotkeentuu liikaa:
- kuinka paljon millä tavalla tahansa kerättävät verot voivat kasvaa ja
- minkä osan mikäkin tuloluokka siitä maksaa.
Vasemmistoa ei kiinnosta tuo ensimmäinen kohta vaan he lähtevät koko ajan siitä että otetaan rikkailta lisää. Marin linjasi äsken eduskunnassa rajan olevan 4000 eur/kk. Eli alle sen kevennetään veroja ja yli sen peritään lisää. Ja peritään lisää se mikä kevennetään alle 4000 saavilta ja lisäksi se mitä menoja hallitus koko ajan keksii.
Ymmärtämmekö ihan oikeasti mitä Suomessa tapahtuu? Jos joku saa Suomessa 4500 eur/kk, en sitä pidä rikkaan palkkana.
Ja kun hallitus ei edes tiedä mitä menot kasvavat eri päätöksissä. Huolestuttaa oikeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62479Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant732324- 2021314
- 1131134
- 711098
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig233997Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211929Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �11864- 47799
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta54796