Maakuntavero

Anonyymi

Tämän päivän otsikoissa esillä, että nyt kinastellaan maakuntaverosta.

Tähän on kansalaisten syytä olla varuillaan. Nyt meillä on kunnallisverotus ja pääomaverotus, kiinteistöverotus ja mitähän muuta alv verot ym.

Ymmärrykseni mukaan kuntien toimista siirtyy hommia maakunnille, joten verot ei saa nousta maakuntiin jaon myötä. Monessa kunnassa on jo valtavan suuri veroprosentti, ei tavallisten ihmisten elämään enää voi tulla veroja lisää, sillä kyllä nyt jo hurjan moni putoaa suorastaan köyhyysloukkuun näitä veroja maksaessa.

Me tavan kansalaiset emme pääse veroja karkuun tai alentamaan niitä millään muotoa, iso tuloisille pomoille ja johtajille se on mahdollista, moneen veroon on asetettu katto, mitä suurempaa veroa ei peritä ja kierrätystä on yrityksten kautta palkoille, niitä nostetaan osinkoina tai jopa siiretään ulkomaille verotusta pakoon.

Yksi hyvä esimerkki on tuo yelisradiovero, jo 20.000 euroa vuodessa bruttotuloja saava maksaa samaa kuin miljonääri, voitte kuvitella mitä se prosentuaalisesti merkitsee pinituloisella. Ja nÄäitä rajoja löytyy monessa muussakin, joten ihmiset nyt tarkkana, että ei ei riistettäisi pieni ja keskituloisia ihmisiä, jotka tekevät yleensä raskaimman työn ja johto nostaa palkat ja bonukset melekien pienemmällä verotuksella.

1

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä sotkeentuu liikaa:

      - kuinka paljon millä tavalla tahansa kerättävät verot voivat kasvaa ja
      - minkä osan mikäkin tuloluokka siitä maksaa.

      Vasemmistoa ei kiinnosta tuo ensimmäinen kohta vaan he lähtevät koko ajan siitä että otetaan rikkailta lisää. Marin linjasi äsken eduskunnassa rajan olevan 4000 eur/kk. Eli alle sen kevennetään veroja ja yli sen peritään lisää. Ja peritään lisää se mikä kevennetään alle 4000 saavilta ja lisäksi se mitä menoja hallitus koko ajan keksii.

      Ymmärtämmekö ihan oikeasti mitä Suomessa tapahtuu? Jos joku saa Suomessa 4500 eur/kk, en sitä pidä rikkaan palkkana.

      Ja kun hallitus ei edes tiedä mitä menot kasvavat eri päätöksissä. Huolestuttaa oikeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      171
      6432
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      693
      3913
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      138
      3213
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      361
      2981
    5. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      24
      2294
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      158
      2050
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      709
      1929
    8. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      58
      1552
    9. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      27
      1522
    10. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      490
      1502
    Aihe