Mitä pitemmälle haluaa päästä poliittisena vaikuttajana, sitä selvemmin on omaksuttava erilaisia herrasmiessääntöjä. Hyvin pitkälle sen, mistä nyt yritän tehdä selkoa, oli kiteyttänyt liikkeemme perustaja dosentti Ilkka Hakalehto, että (kun kirjoitat) "katso, ettei se loukkaa ketään."
Seurasin vielä eilen mielenkiinnolla erästä nykyisistä pienpuolueskenen johtajista, kunnes tämä antoi kouluesimerkin arvostelukyvyn pettämisestä, ja asiasta antamieni huomautusten tylystä ylenkatsomisesta. En viitsi edes kertoa kuinka karkeaa hörhöilyä kyseinen vaikuttaja kaavaili. Saatte lukea siitä uutisista, jos asiasta tulee totta. Näin tuo kaveri vetää työnsä marginaaliin ja mahdollisuutensa vessanpöntöstä alas.
Omituinen optimismi näyttää pienryhmien skenen ihmisillä olevan vallalla. Luulevat, että heillä on varaa hillua kuin tivolissa. Maailman muuttuminen havaitaan liian myöhään, poliittisen uran tuhoutuessa arvostelukyvyn puutteeseen. Tekee pahaa katsoa lahjakkaiden nuorten, äänekkäiden äkkinousukkaiden nopeaa nousua ja tuhoa.
Tämä arvostelukyvyn ongelma ei tarkoita nk. poliittisen korrektiuden noudattamista eikä sananvapauden kaventamista, puhumattakaan minkään valtavirtaisen mielipiteen omaksumisesta, vaan sitä arvostelukykyä, joka tietää ja tunnistaa, millainen käytös ja toiminta on hyödyllistä ja kannattavaa poliittiselle aktivistille.
Euroskeptikko
Arvostelukyky
6
1523
Vastaukset
- Anonyymi
Juu juu,jaa jaa.Mitään ei saa sanoa muuta muuttaa kuin olla yhtämieltä. Tämä kepulainen konsepti ei johda muuhun kuin tuhoon. Maailma on pulassa ahneuden takia.Ei saisi tuoda esiin asioita ja ihmisiä jotka ovat sotkeneey kaikkien asiat. Kyllä tuntuu loukkaavalta täm'ä porukka joka on sotkenut asiat ja vielä luulee jatkavansa typeryyttään muista piittaamatta. Ainoa ratkaisu on vaihtaa vallassa oleva väki ja luopua kasinopelistä jota he ovat pelanneet . Onhan se järkyttävää luopua muitten verottamisesta omaksi edukseen. Mutta se on ainoa mahdollisuus jatkaa useimmille elämää.Luulisi sinunkin jo ymmärträvän ettei näin voida jatkaa.
- Anonyymi
Vai on maalma muuttunut? Pian näet itsekin ettei mkään muutu maailmassa.Samat realiteetit jatkuvat ja haihattelijat pettyvät perusteellisesti.Olisi kyllä hyvä ettei petä muita puheillaan. Siksi kannatan muitten höpinöiden arvostelua joka on edellytys menestykseen .
- Anonyymi
Eipä ole mitenkään kohteliasta kysyä naiselta että "mihin suuntaan viiva osoittaa onko vaikka vaaka viiva". Vain moukka aukoo suutaan noin.
- Anonyymi
Minulle on ilmoitettu että työnnä kurkku vehkeeseesi kun ei kukaan kelpaa muitakin on tarjottu kuten eri kokoisia makkaroita. Jos sitä herrasmiestä joku etsii niin en halua edes ajatella mitä ehdotuksia voi kuulla joku toinen.
- Anonyymi
Minulle oli jo 25 vuotta sitten selvä etten ikinä pääse enkä pyri poliittiseksi epähenkilöksi. Siksi en halua olla korrekti enkä käsitä tällaista käytöstä jolla annetaan muille vapaus vaikka tappaa toinen omien säälittävien etujen takia. Tästä on esimerkkejä ympäri maailmaa joka päivä. Joku raja pitää asioissa olla,eikä pidä hyväksyä kaikkea mitä isompi tekee. Tämä pitää yllä tasapainoa.
- Anonyymi
Sanoo euroskeptikko joka kirjoittaa nimimerkillä ettei vaan loukkaa ketään.Mitä hyötyä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1156737Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243737- 1852526
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2762398Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962071Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001780Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91725Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1281269Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271255- 691224