Mitkä kaksi toimijaa mielestänne ovat ensi vuonna ajamassa Kela kyytejä.
Onko Menevä niistä toinen. Asiakkaat ovat jo tottuneet että Menevä ajaa Uudellamaalla Kelaa. Näin ainakin LTX:ssa olen huomannut.
Tietysti kun potti menee jakoon, vähemmän jää ajoja kummallekin nykyisiin verrattuna.
Pitkään jatkuu tämä aallonpohja!
Onko Menevä niistä toinen. Asiakkaat ovat jo tottuneet että Menevä ajaa Uudellamaalla Kelaa. Näin ainakin LTX:ssa olen huomannut.
Tietysti kun potti menee jakoon, vähemmän jää ajoja kummallekin nykyisiin verrattuna.
Pitkään jatkuu tämä aallonpohja!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Äkkiä ne tottuu siitä pois eikä tule ikäväkään. Helpoksi asiaa ei tee edellinen kilpailutus jossa TH oli liian halpa, asia etenee markkinaoikeudessa. Vaikuttaa siltä että kelan ja menevän välillä on epäterve suhde joka tulisi selvittää pohjia myöten.
Menevän toimintatapa ei jatku. Nyt on ajovuorot, joiden avulla Menevä pystyy takaamaan jonkinmoisen tulon autoille. Jatkossa ei ole takuuta ajojen määrästä ja siksi autoja ei voi pakottaa ajovuoroihin. Menevän välistävetoprosentti on myös järjettömän korkea, voi olla jatkossa vaikea löytää autoja kun ei ole ajoja. Lisäksi Menevän tulot puoliutuvat ajojen jakautuessa kahdelle välitysyhtiölle. Nykyisilläkin tuloilla Menevän on tehnyt tappiota. Onko Menevän alan ensimmäinen suuri ruumis?
Niin se taitaa olla, että Menevä olisi kaatunut ajat sitten ilman Kela-ajoja. Se, että Menevä aikanaan ne sai, johtuu mitä todennäköisimmin siitä että 1/7-18 jälkeen ei ollut oikein muita vaihtoehtoja.
HUT keskus Uudellamaalla kaatui (arrogantin perusasenteen lisäksi) kun maakunnan autoilijat sankoin joukoin hylkäsivät asemapaikkansa ja suuntasivat Helsingin ja Vantaan hunajapurkeille.
Samaan aikaan Menevä sai joukon entisiä villejä nopeasti houkuteltua säännöllisten ajojen piiriin, joten oli ainoa toimija joka pystyi Kelalle ainakaan Uudellamaalla tarjoamaan.
Nyt kun muita on tulossa jakamaan Kela-ajoja, firman TJ parkuu sitä, miten hankalaa on, kun tulee kilpailua.