Korona enuste

Kahden viikon päästä tartuntoja vähintään 25000 ja kyseessä intian variantti joka leviää räjähdysmäisesti. Kuukauden päästä tartunja 200000. Sairaalat ja hoitajat tulevat romahtamaan ja maa koko loppuvuoden ja pitkälle ensivuoteen täysin kiinni. Konkurssien ja itsemurhien määrät aivan järkyttävällä tasolla.
25101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Aivan mahtavaa, jo reilu vuosi sitten Suomi24:n virallinen ennuste oli 50000 koronaan kuollutta !

Äänestä

Tuho on taattu!

Äänestä

ME kuollaan kaikki!!!

Äänestä

Baarit ja kuppilat kiinni! Teatterit sulki!

Äänestä

Korona on voitettu , baarit ovat auki. Etätyöläiset vetää viinaa piikkiin saakka , koska aamulla ei tarvi herätä töihin. Miljoona suomalaista makoilee kotona heräämättä töihin lähes päivittäin.

Äänestä
  • Kaikki muutkin hommat samalla mallilla.

    Äänestä

Suhmurit tuhoavat kokonaisia planeettoja.

Äänestä

Tartunnat räjähdydmäisessä kasvussa. Kaikki kiinni ja heti!

Äänestä
  • Intialainen+virus+tarttuu+paljon+helpommin+ja+siihen++sairastuneet+tarvitsevat+sairaalahoitoa.++Joten+uhka+koronan+leviämiseen+ilman+laumasuojaa+on+ilmeinen.Ruotsissa+niin+moni+on+jo+sairastanut+koronan+ja+kun+Ruotsi+on+rokottanut+kansalaisensa,+niin+ruotsalaiset+saavat+laumasuojan.Suomen+tilanne+on+toinen.+Suomessa+haluttiin+suojata+tartuntatautilailla+ja+määräyksillä+väestö+koronalta.++Suomi+valitsi+terveysturvallisuuden:++terveys+ensin.,+joten+saamme+laumasuojan+vasta+rokotteilla+(kun+80+%+väestöstä+on+rokotettu)+,+mikäli+rokotteet+tepsivät+myös+muuntoviruksiin.+Nyt+ei+ole+aika+avata+taloutta,+kun+vielä+puoletkaan+suomalaisista+ei+ole+saanut+ensimmäistäkään+rokotusta.On+jatkettava+valittua+linjaa:+terveys+ensin+ja+yritettävä+estää+uusien+voimakkaiden+ja+helpommin+tarttuvien+muuntovirusten+pääsy+Suomeen.

    Äänestä

Katastrofin ainekset on ilmassa.

Äänestä

Muistakaa, että maskit on vaarallisia, kuten pm sanoi!

Äänestä
  • Maskit eivät ole oikein käytettynä vaarallisia mikäli myös huolehditaan turvaväleistä, käsihygienia ja otetaan rokotukset. Rokotuksetkaan eivät takaa sitä, että koronaan ei sairastu. Myös rokotetut ovat sairastuneet.
    Joten kaikki keinot on osattava korona- virusta vastaan: turvavälit, maskit, hygienia ja rokotukset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maskit eivät ole oikein käytettynä vaarallisia mikäli myös huolehditaan turvaväleistä, käsihygienia ja otetaan rokotukset. Rokotuksetkaan eivät takaa sitä, että koronaan ei sairastu. Myös rokotetut ovat sairastuneet.
    Joten kaikki keinot on osattava korona- virusta vastaan: turvavälit, maskit, hygienia ja rokotukset.

    Niin että jos maskin kiskaisee silmilleen niin onhan se aika vaarallinen 😂

    Äänestä

Intian korona-muunnos, delta, on levinnyt jo 60 maahan. Intialaisen korona viruksen saaneet joutuvat herkemmin sairaalahoitoon, koska virus tarttuu paljon helpommin ja virustauti on pahempi.
Useissa maissa, joissa rokotukset ovat hyvin hoidettu ja taloutta sen takia avattu, , mennään takapakkia ilmaantuvuus luvuissa intialaisen viruksen takia.
Suomessa ei voida mennä talous edellä, kun laumasuojaa ei tartuntojen avulla ole haettu ja kun väestön laumasuoja vaatinee 80 prosenttisen rokotuksen intialaisen viruksen takia.

Äänestä
  • Kansanedustajat pihalla kuin lumiukot. Ei mitään käsitystä vaanivasta vaarasta.

    Äänestä

Marinin teki päätökset olettaen, että Suomessa on nyt 11000 tartuntaa päivässä

Äänestä

  • "Marinin teki päätökset olettaen, että Suomessa on nyt 11000 tartuntaa päivässä"

    Siis ilman niitä päätöksiä.
    Et taida olla ihan sitä viisainta porukkaa-

    Äänestä

  • Höpö höpö. Terveyden ja hyvinvointilaitoksen THL:n asiantuntijat laativat pandemian aikana viruksen leviämisennusteet. Suomessa hallitus kuulee asiantuntijoita ja päättää asiantuntijoiden suositusten perusteella ja tartuntatautilain mukaisesti määräykset ja suositukset aluekohtaisesti.

    Kolmen eri leviämisluvun perusteella alueelliset päättäjät päättävät toimista, joita poliisi ja AVI sitten valvoo.

    Tällä hetkellä, 10.6.2021 korona tilanne on toistaiseksi hyvä. Ainoastaan Länsi-Pohja, Itä-Savo, Keski-Suomi, Etelä-Pohjanmaa ja Lappi ovat punaisella, eli virus leviää...

    16 sairaanhoitopiiriä ovat vihreällä, eli perustasolla.

    Näyttöä on kuitenkin siitä että uusi intialainen virus variantti iskee tehokkaammin ja nopeammin sairastuneet sairaalahoitoon.
    Britanniassa ilmaantuvuusluku nousi uudelleen lähelle sataa Britannian lähes saavuttamasta "laumasuojasta" huolimatta.

    "Ei pidä nuolaista ennenkuin tipahtaa" — covid-19 virus kehittää uusia, vaarallisimpia muunnoksia, jotka tarttuvat ja tappavat helpommin ja ohittavat vanhat covid-19 rokotteet.

    Mennään siis terveys ensin, niin kyllä se viruskin siitä tokenee — viimeistään sitten kun jokainen koko maailmassa on koronan sairastanut ja kerran varmuuden vuoksi vuodessa rokotettu.

    Äänestä

  • Ei leviä jos hallitukselle annetaan rauha pohtia ja päättää.

    Äänestä

Halpahintaiseksi on mennyt politikointi, nyt vaalien lähellä myös hallituksen sisällä. STM ja Kiuru ovat päävastuussa koronan hoidosta. Suomi on onnistunut koronan hoidossa maailman maista parhaitten joukossa. Suuri ansio tästä kuuluu Kiurulle, joka on kantanut vastuunsa ja on uskaltanut vetää tarvittavaa linjaa (monissa Euroopan maissahan linja on ollut ajoittain jopa tiukempi ulkonaliikkumiskieltoineen yms). Kiitos Kiurulle. Miinusta sen sijaan Ohisalolle, Saarikolle yms. halpojen pisteiden keruusta vaalitenteissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kahden viikon päästä tartuntoja vähintään 25000 ja kyseessä intian variantti joka leviää räjähdysmäisesti. Kuukauden päästä tartunja 200000. Sairaalat ja hoitajat tulevat romahtamaan ja maa koko loppuvuoden ja pitkälle ensivuoteen täysin kiinni. Konkurssien ja itsemurhien määrät aivan järkyttävällä tasolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu