Persut hoi nyt on kuntavaalit ei eduskuntavaalit

Anonyymi

Miksi Perussuomalaisten vaalimainoksissa nostetaan esiin asioita joita ei kunnanvaltuustoissa päätetä?! Kunnissa ei päätetä kehitysavusta, ei maahanmuuttopolitiikasta, ei liikennemerkeistä ei EU asioista jne. Miksi johtaa harhaan, miksi ette puhu kunnallispolitiikasta joihin näissä vaaleissa vaikutetaan.

13

50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      He luottavat kannattajiensä tyhmyyteen.

    • Anonyymi

      On hyvä antaa palautetta pa5kasti hoidetusta työstä.

    • Anonyymi

      Kyllä se on monen asiantuntijan suulla kerrottu, että kunta- ja eduskuntavaalit kietoutuvat toisiinsa monilla tavoin. Eduskumta tekee paljon päätöksiä jotka vaikuttavat mm. kuntien toimintaan ja kunnat sitten toteuttavat niitä päätöksiä omalla tavallaan. Monet kansanedustajat ovat myös kunnissa ehdolla ja he tietysti ajavat asioita samasn suuntaan kuin eduskunnassakin ajavat.

      Esim. pakolais- ja yritysten asiat, joista eduskunnassa päätetään, kulminoituvat vaikeuksineen kunnissa erityisen voimakkaasti, ja se, miten kuntien päättäjät asioihin reagoivat, voi olla kunnalle elämän ja kuoleman kysymys.

      Maaseutukunnat ovat sitten vielä oma kategoriansa. Ja sote sitten vielä aikanaan.

      Joten on erittäin tärkeää, että kuntien päättäjät olisivat jotain muuta kuin näitä tuhon ja hävityksen hallituspuolueiden jäseniä, jolloin olisi mahdollista pelastaa edes jotain.

      • Anonyymi

        Ääneni menee persuille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ääneni menee persuille.

        Siis äänenin on käheänä kun pitäisi puhua tyhjää 18 tuntia ja miksi?
        En sentään ÄÄNESTÄ PERSUJA. sitä tarkoitin yllä ^^


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis äänenin on käheänä kun pitäisi puhua tyhjää 18 tuntia ja miksi?
        En sentään ÄÄNESTÄ PERSUJA. sitä tarkoitin yllä ^^

        Kyllä se on monen asiantuntijan suulla kerrottu. Htvä wttä perustelit lauseen sösköesyksei Kiitos vastauksestasi älä äänestä tyhjän jauhajaa!


    • Anonyymi

      Persut nyt vain ovat sellaisia tolloja, jotain koulupudokkaita joilla ei ole edes alkeellista yleissivistystä. Eivät tajua mitä eroa on kuntavaaleilla ja eduskuntavaaleilla, vaan luulevat että se on sama asia. Eivät myöskään tiedä mitä kunnanvaltuustoissa tehdään, mitä siellä voidaan tehdä ja mitä siellä pitäisi tehdä. Osaavat vain raivoräyhätä ja luulevat että siten tehdään yhteistyötä eli politiikkaa muiden kanssa ja ihmettelevät, kun kukaan ei halua tehdä yhteistyötä sivistymättömän raivoräyhääjän kanssa.

      • Anonyymi

        Pääministeri taas ei erota veronmaksajien rahoja omistaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääministeri taas ei erota veronmaksajien rahoja omistaan.

        Perussuomalaiset pihuu pieruksiin vastustajansa prööt


    • Anonyymi

      Muistetaan nyt puhekimara 18 tuntia ja 90000 euron lasku
      Takatilan viihdekeskus

      • Anonyymi

        Asiaa et tykkää kuunnella mutta valheita kyllä?

        Demarit ja kepu ovat valehdelleet kaksi vuotta ja aiheuttaneet 20 miljardin tappiot. Siinä vertailupohjaa.


    • Anonyymi

      Luullakseni kuntakin voi päättää otetaanko vokkia. Tätä vaan ei kerrota ääneen, ettei ihmiset tiedä.

    • Anonyymi

      Ääni persuille täältäkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe