Hyvinvointivaltio ihmisten itsemääräämisoikeuden tae, ei riippuvainen kenenkään hyväntahtoisuudesta

Anonyymi

"Ohjaaja Susanna Kuparinen puolustaa hyvinvointivaltiota henkeen ja vereen, koska se on hänen mielestään ihmisten itsemääräämisoikeuden tae. Se mahdollistaa vapauden.

– Vapaus tulee siitä, että ei joudu olemaan riippuvainen kenenkään hyväntahtoisuudesta. Meille kuuluvat tietyt asiat vain siksi, että olemme syntyneet ja olemme olemassa. Hyvinvointirakenne takaa, että ihmiset voivat käyttää kaikki resurssinsa siihen, että he pärjäävät. Sitten on niitä, jotka eivät pärjää, ja valtion sivistystaso mitataan sillä, että heidätkin hoidetaan.

Suomessa uskotaan Kuparisen mielestä kummallisen laajasti, että jokainen on oman onnensa seppä ja kun vain tahtoo tarpeeksi, voi saavuttaa mitä tahansa.

Lähtökohdat eivät kuitenkaan ole kaikille samat. Siksi tarvitaan mahdollisuuksia tasaavia rakenteita.

– Aina läsnäoleva usko yksilöön on vähän romanttinen ihmiskäsitys. Se on kuin myytti taiteilijanerosta joka uskomattomalla luomisvoimallaan tekee ihmeitä olisi levitetty käsittämään mitä tahansa merkonomia tai yritysjohtajaa. Siinä sitten unohdetaan, että olihan silläkin puoliso aatelissuvusta ja helvetisti rahaa, tai että jonkun bisnesneron ensimmäiset lainat takasi isä ja äidin kaverit pääomitti sen. Meillä on kummallinen tapa ajatella, että jokainen aloittaa nollasta. Ei me mistään nollasta aloiteta."
https://yle.fi/uutiset/3-11960592

Hyvinvointivaltio on ihmisten itsemääräämisoikeuden tae. Se mahdollistaa vapauden. Vapaus tulee siitä, että ei joudu olemaan riippuvainen kenenkään hyväntahtoisuudesta. Viisaita lauseita. Tämä on Suomen hyvinvoinnin ja kehityksen kulmakivi, niin maailman onnellisimpana maana, PISA-tulosten huippujoukossa että paljon 5,5 miljoonan ihmisen väkimäärää näkyvämpänä tieteessä, tutkimuksessa ja teknologiassa. Resurssit voi laittaa opiskeluun ja tiedonhankintaan sekä uuden innovointiin, sen sijaan että ne pitää tuhlata arjesta selviämiseen. Onhan tätä hyvinvointivaltiokehitystä tietenkin nakerrettu jo vuosia, ja väliinputoajia löytyy, mutta verrattuna muihin maihin tilanne on edelleen Suomessa hyvä.
.

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi tarvitsee juuri tällaista ajattelua. Lasten, nuorten ja yhteiskunnan heikompien asialla, voiko tärkeämpää olla?
      Maasta ja sen tilasta ei kerro eniten se miten se edistää hyväosaisen eliitin etuja, vaan miten se huolehtii huono-osaisistaan.

    • Anonyymi

      Nimenomaan koronarajoitusten (tosin lievien sellaisten) vuoksi Suomen talous ei sakannut pahasti. Oli suorastaan täydellinen väärinymmärrys yritysjohtajilta ja EK:lta kuvitella, että antamalla yhteiskunnan toimia kuten ennenkin (ja ihmisten kuolla), säästettäisiin talous. Näinhän ei lopulta käynyt, vaan nimenomaan Suomen tiellä talous säästyi ja Ruotsissa/USAssa sukellettiin todella syvälle. Myös Virossa nähtiin mihin löysäily koronatoimissa talouden ehdolla johtaa.

      Samoin puhuminen "tiukoista" rajoituksista kertoo suoraan, ettei "tiukka"-sanan käyttäjä ole katsonut maailmaa tuvan ikkunaa pidemmälle. Suomessahan rajoitukset olivat EU-mittakaavassa varsin lepsuja ja rajoituksistakin suurin osa pelkkiä suosituksia. Ei maskipakkoa, ei ulkonaliikkumiskieltoa, ei maastapoistumiskieltoa, ei maahantulokieltoa. Kaupat olivat auki kuten ennenkin, toisin kuin useassa muussa maassa.

      Toimiva talous ei suinkaan tarkoita kokoomuslaista jatkuvaa rikkaiden/yritysten verojen alennusta. Surkuhupaisaa on, että kokoomuslainen Vapaavuori on valmis säästämään muun puolueen kanssa lapsista, mutta samalla tarjoamaan miljardien veronalennusta vuorineuvostasolle ja kymmenien miljardien tukea ulkomaalaisille yrityksille. Tulevan Kokoomuksen pormestariehdokkaan lempilausahdus on "työttömän elämästä pitää tehdä epämukavaa". Sama koskee toki työttömän lasten elämää, sillä vastahan kokoomuslainen valtuutettu käski nuorten tyttöjen käyttää vanhoja t-paitoja kuukautissuojina, jos perheen rahat eivät riitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      22
      4522
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      153
      4086
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3326
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3066
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      86
      2724
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2642
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2353
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2213
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1610
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1585
    Aihe