Ravintoketju todisteena/ perusteluna

Anonyymi

Ravintopyramidia on tutkittu paljon. Tiedetään se, että eliöt jakautuvat tuottajiin, kasvissyöjiin, petoihin ja hajottajiin. Mitä tämä jako todistaa?

Miten kreationistit ajoittavat näiden syntymisen historiassa? Syntyivätkö ne kaikki suurin piirtein yhtä aikaa vai syntyivätkö ne eri aikoina, ja paljonko oli välissä aikaa, jos ne syntyivät eri aikoina?

Nyt kun ekosysteemi on valmis, niin näitä kaikkia tarvitaan. Petoja tarvitaan rajoittamaan kasvissyöjien kantoja, kasvissyöjiä tarvitaan tuottamaan lannoitetta kasveille, kasveja tarvitaan ottamaan talteen auringon energia ja välittämään se muille eliöille, ja hajottajia tarvitaan kuolleiden eliöiden sisältämän energian palauttamiseksi luonnon kiertokulkuun.

Aina ei ole näin ollut. Alussa oli pelkkiä bakteerikasvustoja ja vähitellen muita mikrobeja. Nämä käyttivät ravintona orgaanisia yhdisteitä ja toinen toisiaan. Vähitellen kehittyi sieniä ja kasveja ja leviä. Nekin kelpasivat ravinnoksi mikrobeille. Sitten kehittyi suurempia eläimiä "kasveja" syömään. Ja lopulta petoja pitämään kurissa nämä kasvissyöjien laumat, että eivät kasvaisi liian suureksi. Lihan syönti paransi aiemmin kasvisravintoa nauttineiden lajien kelpoisuutta.

Raamatun luomiskertomus on tarua. (Tai sen kirjaimellinen tulkinta ainakin) Jotkut luulevat, että pedot söivät aluksi vain ruohoa ja siementä tuottavia hedelmiä ja marjoja: että eläimet alkoivat syödä lihaa vasta Nooan ajan tulvan jälkeen. Tämä on järjetön väite. Maailma olisi täyttynyt sammakoilla, kaloilla, hyönteisillä ja muilla lajeilla, jotka saava järjettömän paljon jälkeläisiä. Nämä jälkeläiset ovat sitten pääsääntöisesti niitä syövien petojen ravintoa.

Näemme tästä, että pedot ovat kehittyneet tarpeeseen saada ravintoa muualtakin kuin vain kasveista, sienistä ja levistä. Tämä ravinto kävi vähäiseksi, kun ei ollut petoja. Kasvissyöjät kehittyivät näin vaihe vaiheelta syömään toisia kasvissyöjiä. Näin ei ollut alussa.

Kaikki viittaa siihen, että ravintopyramidi todistaa luomista vastaan. Eliöt eivät olleet alussa niin riippuvaisia toisistaan kuin nyt ovat. Symbioosit ja loisiminen kehittyivät vähitellen, mutta sitä ennen jokainen laji tuli toimeen omillaan, syömällä muita lajeja. Monet kasvit ja puut saivat apua eläimiltä pölyttämiseen, kun ne eläimet kehittyivät satoja miljoonia vuosia kasvien syntymisen jälkeen (maalla elävät eläimet). Sitä ennen kasvit selvisivät hyvin ilman niitä pölyttäviä ja siemeniä levittäviä eläimiä.

Kaikki on hitaan kehityksen tulosta. Kesti noin 40 miljardia vuotta ihmisen kehittymiseen bakteerista. Näin on tapahtunut. Tämä on tieteellinen fakta.

5

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Kuviteltu evoluutio olisi pysähtynyt viimeistään yksisoluisiin, koska mikään yksisoluinen ei oman elinikänsä aikana olisi kyennyt kehittämään itselleen jakautumismekanismia.

      Ravintoketjut ovat todiste suunnittelusta. Toisaalta ne ovat myös seurausta geneettisestä rappeutumisesta. On nimittäin selkeät todisteet siitä, että informaation katoaminen on aiheuttanut mm. kissaeläimille makean aistimiseen tarvittavien reseptorien häviämisen, minkä johdosta useimmista kissaeläimistä on tullut petoeläimiä.

      https://sciencerefutesevolution.blogspot.com/2020/04/genetic-degradation-carnivores-lack.html

      • Kreationismi-palstalla saa lukea paljon typeryyksiä, mutta sinun juttusi ovat rappeutuneet jopa tällä palstalla pohjasakkaan.

        Voitko kertoa, miten yksisoluisen, vaikkapa (vaikkapa rikkibakteerin) "elinikä" lasketaan? Miten se "syntyy" ja miten se "kuolee"?

        Suurin idioottimaisuus tuossa "yksisoluisen kehittämässä jakautumiskyvyssä", josta sinulle on monta kertaa huomautettu on tietenkin se, että elämän synty on monistumiskyvyn syntyä. Aluksi on ollut paljon solua yksinkertaisempia (ehkä virusmaisia) itseään monistavia kemiallisia koneita. Sen jälkeen kun ne ovat olleet olemassa alkoi evoluutio.

        Miksi kuvittelet, että kyvyttömyys maistaa makeaa johti lihansyöntiin eikä päinvastoin eli puhtaasti liharavintoon siirtyminen teki kyvyn aistia sokereita tarpeettomaksi ja se saattoi geneettisen ajautumisen myötä kadota. Aivan kuten ihmisten ja sukulaislajiemme yhteiseltä kantamuodolta pääsi katoamaan kyky tuottaa C-vitamiinia, kun sillä ei ollut mitään merkitystä ravinnon runsaan C-vitamiinipitoisuuden vuoksi . Et kai selittele, että kädellisten kantamuoto, jolle tämä tapahtui siirtyi C-vitamiiniä sisältävään ravintoon vasta kun kyky tuottaa sitä itse katosi?

        Oman huuhaa-blogin käyttäminen "lähteenä" on jotain säälittävän ja naurettavan välimailta.


      • Anonyymi

        Ei sen tarvinnut, koska sai perintönä:

        "...mikään yksisoluinen ei oman elinikänsä aikana olisi kyennyt kehittämään itselleen jakautumismekanismia."

        Mikään yksisoluinen eliö ei olisi voinut syntyä ilman jakautumismekanismia (kopioituista), joka siis syntyi jo kemiallisen evoluution aikana.


    • Anonyymi

      Etkö näe tuossa jo petojakin:

      "Nämä käyttivät ravintona orgaanisia yhdisteitä ja toinen toisiaan."

      Ja vuosimiljardeissasi on liikanolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1094
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      880
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      39
      777
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      198
      705
    Aihe