Miksi valtion ottamaa velkarahaa ei jaeta kaikille?

Anonyymi

Miksi vain etuoikeutetut ja yrittäjät ovat oikeutettuja ilmaiseen rahaan mitä valtio jakaa?
Miksi ei jaeta rahaa kaikille kansalaisille , rahanpuute ei ole suinkaan syy.

7

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On väärin antaa ilmaista rahaa vähäosaisille , se passivoi köyhän ja työttömän. Rahanpuute kuulemma nostaa köyhän köyhyydestä , aktivoimalla.
      Rikas taas tarvitsee ilmaista rahaa , että se viitsii tehdä töitä , kannustimeksi.

    • Anonyymi

      Eihän sitä rahaa kukaan saa, jos ei odoteta enempää takaisin.
      Eihän ihmisiä kouluteta siksi, että se on kivaa ja sivistävää vaan siksi, että ne tekisi töitä ja maksasi koulutuksen takaisin veroina.

      Meillä on valitettavasti joukko ihmisiä, jotka eivät ymmärrä vastavuoroisuutta vaan kuvittelevat olevansa niin tärkeitä, että muut elättävät heidät heidän itsensä takia.

      Jostain syystä erityisesti vasemmistopiireissä on vaikea ymmärtää se, että jokaisen pitäisi töissäolollaan maksaa oma koulutuksensa ja terveydenhoitonsa koko elämän ajalta. Paradoksaaliseksi sen tekee se, että vasemmisto kuitenkin ymmärtää sosiaaliturvan, koulutuksen ja terveydenhoidon merkityksen - niin pitkään, kun ei itse tarvitse osallistua sen ylläpitämiseen.

      Kauas on pudottu Marxista, jonka mukaan jokaisen pitää tehdä työtä kykyjensä mukaan.

      • Anonyymi

        Miljoona koulutettua elää verovaroilla täysin tai osin.
        Loppu kansa elättää tuota miljoonajoukkoa ja maksavat korkeaa veroa sen johdosta. Ilmaista rahaa ovat jakamassa juuri nuo henkilöt jotka verpvaroilla elävät.


    • Anonyymi

      Kyllähän elätettävät (käytännössä ne jotka eivät maksa valtion tuloveroa) saavat tukiaisista osan valtion lainaamana velkarahana.

      • Anonyymi

        Miljoona suomalaista saa palkkansa täysin tai osittain verovaroista.
        Loput 4 miljoonaa elättää heitä , verovaroilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miljoona suomalaista saa palkkansa täysin tai osittain verovaroista.
        Loput 4 miljoonaa elättää heitä , verovaroilla.

        Eipäs liioitella, valtion tuloveroa maksavat vain harvat. Siis parempipalkkaiset, heidän veroeurothan ovat merkittävissä määrin julkisen puolen rahoittajia. Erityisesti osinkotuloja saavat ovat jokaista euroa kohden rikastuttaneet valtiota huomattavasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipäs liioitella, valtion tuloveroa maksavat vain harvat. Siis parempipalkkaiset, heidän veroeurothan ovat merkittävissä määrin julkisen puolen rahoittajia. Erityisesti osinkotuloja saavat ovat jokaista euroa kohden rikastuttaneet valtiota huomattavasti.

        ALV on vero myös , ei vain tulovero.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      78
      4290
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      193
      3528
    3. 199
      2895
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      68
      2756
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      46
      2652
    6. Mikä on kaivattusi toinen nimi

      🙈
      Ikävä
      57
      1186
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1130
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1022
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      57
      909
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      114
      899
    Aihe