Köyhän ja syrjäytyneen paras kaveri?

Anonyymi

Syrjäytymiseen on monta syytä, eivätkä ne kaikki ole syrjäytyneestä ihmisestä itsestään kiinni. Toisaalta osa syrjäytyneistä on syrjäytynyt omien väärien valintojensa vuoksi ja osa taas syrjäytyy jopa ihan omasta valinnastaan. Meitä on moneksi.

Olipa syrjäytymiseen syynä mikä tahansa, lähes kaikki syrjäytyneet saavat Suomen "hyvinvointiyhteiskunnassa" rahallista tai muuta yhteiskunnan tukea elämäänsä.

On joskus hyvä miettiä sitä, mistä tuo tuki tulee ja syntyy? Mikä on oikeasti se yhteiskunnan taho, joka tuota hyvää tuottaa? Onko se SDP tai vasemmistoliitto? Onko se ammattiliitot? Vihreät? Jos veikkasit noita, niin pieleen meni.

Ammattiliitot pitävät lähinnä työssä olevien jäseniensä puolta. Työttömät sysätään yhteiskunnan eli veronmaksajien elätettäviksi. Joustamattomat TES sopimukset aiheuttavat sen, että esim. talouden laskusuhdanteessa palkat eivät jousta vaan työvoima joustaa, eli ihmiset jäävät työttömiksi. Osa työttömistä syrjäytyy.

SDP ja Vasemmistoliitto haluavat auttaa työttömiä ja syrjäytyneitä, mikä on sinällään aivan hyvä ja kaunis asia. Mutta onko SDP:llä tai Vasemistoliitolla rahaa tuohon auttamiseen tai tuleeko kyseisten puolueiden jäseniltä nuo tukirahat? No eivät tule.

SDP:n kannattajista valtaosa on tänä päivänä eläkeläisiä ja ne jotka ovat työelämässä ovat pääosin pieni- tai keskipalkkaisissa töissä, joista ei kerry paljoa verotuloja yhteiseen kassaan jaettavaksi. Vasemmistoliitolla taas äänestäjät ovat usein syrjäytyneitä tai heikkopalkkaisissa töissä olevia.

Kun suuri osa vasemmistopuolueiden jäsenistä ja äänestäjistä on pienipalkkaisia, eläkeläisiä tai syrjäytyneitä, niin onko vasemmistopuolueilla jokin intressi vähentää heidän lukumääräänsä ja omaan äänestäjäkuntaansa? No ei ole. Ei ole vasemmiston intressissä nostaa "köyhiä" rikkaaksi tai syrjäytyneitä töihin ja keskituloisiksi.

Yritykset ovat ainoita, jotka luovat aitoa kasvua ja työpaikkoja. Kunnan tai valtion työpaikat rahoitetaan verovaroin. Yrityksiä taas ei ole, jos joku ei perusta niitä, ota riskiä ja ala yrittämään.

Verovarat yhteiseen kassaan tulevat pääosin yrityksiltä ja keski- ja suurituloisia verottamalla.

Onkin erityisesti "köyhien" ja syrjäytyneiden intressissä, että mahdollisimman moni perustaa menestyviä yrityksiä, jotka maksavat verotuloja ja palkkaavat ihmisiä töihin ja veroja maksamaan.

Syrjäytyneen paras kaveri ei ole Sanna, joka syö yhteiskunnan maksamia muroja tai ammattiliiton pomo, joka nauttii suurta palkkaa, joka on revitty Kojamon vuokralaisilta.

Köyhän ja syrjäytyneen paras kaveri on menestynyt yrittäjä, joka ajaa kalliilla autolla, josta on maksettu isot verot tai naapurin paritalon diplomi-insinööri, jonka keskimääräistä suurempaa palkkaa verotetaan kovalla progressiolla.

On syrjäytyneen etu, että täällä on mahdollisimman monta menestyvää yritystä ja yrittäjää, sekä hyväpalkkaista työntekijää, sillä sieltä tulevat rahat kaikkeen yhteiseen hyvään ja myös erilaisiin yhteiskunnan palveluihin ja tukiin.

Edellä olevaa kannattaa miettiä huolella äänestyskopissa, kun miettii mitä puoluetta äänestää,

1

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mie voin olla kaveri jos tuut outokumpuuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      67
      5292
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      34
      2498
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2228
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1905
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1770
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      266
      1237
    8. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1224
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1114
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      73
      1004
    Aihe