Köyhän ja syrjäytyneen paras kaveri?

Anonyymi

Syrjäytymiseen on monta syytä, eivätkä ne kaikki ole syrjäytyneestä ihmisestä itsestään kiinni. Toisaalta osa syrjäytyneistä on syrjäytynyt omien väärien valintojensa vuoksi ja osa taas syrjäytyy jopa ihan omasta valinnastaan. Meitä on moneksi.

Olipa syrjäytymiseen syynä mikä tahansa, lähes kaikki syrjäytyneet saavat Suomen "hyvinvointiyhteiskunnassa" rahallista tai muuta yhteiskunnan tukea elämäänsä.

On joskus hyvä miettiä sitä, mistä tuo tuki tulee ja syntyy? Mikä on oikeasti se yhteiskunnan taho, joka tuota hyvää tuottaa? Onko se SDP tai vasemmistoliitto? Onko se ammattiliitot? Vihreät? Jos veikkasit noita, niin pieleen meni.

Ammattiliitot pitävät lähinnä työssä olevien jäseniensä puolta. Työttömät sysätään yhteiskunnan eli veronmaksajien elätettäviksi. Joustamattomat TES sopimukset aiheuttavat sen, että esim. talouden laskusuhdanteessa palkat eivät jousta vaan työvoima joustaa, eli ihmiset jäävät työttömiksi. Osa työttömistä syrjäytyy.

SDP ja Vasemmistoliitto haluavat auttaa työttömiä ja syrjäytyneitä, mikä on sinällään aivan hyvä ja kaunis asia. Mutta onko SDP:llä tai Vasemistoliitolla rahaa tuohon auttamiseen tai tuleeko kyseisten puolueiden jäseniltä nuo tukirahat? No eivät tule.

SDP:n kannattajista valtaosa on tänä päivänä eläkeläisiä ja ne jotka ovat työelämässä ovat pääosin pieni- tai keskipalkkaisissa töissä, joista ei kerry paljoa verotuloja yhteiseen kassaan jaettavaksi. Vasemmistoliitolla taas äänestäjät ovat usein syrjäytyneitä tai heikkopalkkaisissa töissä olevia.

Kun suuri osa vasemmistopuolueiden jäsenistä ja äänestäjistä on pienipalkkaisia, eläkeläisiä tai syrjäytyneitä, niin onko vasemmistopuolueilla jokin intressi vähentää heidän lukumääräänsä ja omaan äänestäjäkuntaansa? No ei ole. Ei ole vasemmiston intressissä nostaa "köyhiä" rikkaaksi tai syrjäytyneitä töihin ja keskituloisiksi.

Yritykset ovat ainoita, jotka luovat aitoa kasvua ja työpaikkoja. Kunnan tai valtion työpaikat rahoitetaan verovaroin. Yrityksiä taas ei ole, jos joku ei perusta niitä, ota riskiä ja ala yrittämään.

Verovarat yhteiseen kassaan tulevat pääosin yrityksiltä ja keski- ja suurituloisia verottamalla.

Onkin erityisesti "köyhien" ja syrjäytyneiden intressissä, että mahdollisimman moni perustaa menestyviä yrityksiä, jotka maksavat verotuloja ja palkkaavat ihmisiä töihin ja veroja maksamaan.

Syrjäytyneen paras kaveri ei ole Sanna, joka syö yhteiskunnan maksamia muroja tai ammattiliiton pomo, joka nauttii suurta palkkaa, joka on revitty Kojamon vuokralaisilta.

Köyhän ja syrjäytyneen paras kaveri on menestynyt yrittäjä, joka ajaa kalliilla autolla, josta on maksettu isot verot tai naapurin paritalon diplomi-insinööri, jonka keskimääräistä suurempaa palkkaa verotetaan kovalla progressiolla.

On syrjäytyneen etu, että täällä on mahdollisimman monta menestyvää yritystä ja yrittäjää, sekä hyväpalkkaista työntekijää, sillä sieltä tulevat rahat kaikkeen yhteiseen hyvään ja myös erilaisiin yhteiskunnan palveluihin ja tukiin.

Edellä olevaa kannattaa miettiä huolella äänestyskopissa, kun miettii mitä puoluetta äänestää,

1

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mie voin olla kaveri jos tuut outokumpuuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      344
      4027
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3620
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      6
      2335
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1724
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1678
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1369
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      106
      1017
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1000
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      895
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      801
    Aihe