Yksilön korostus ja yhteisöllisyys.

Anonyymi

Suomalaisessa yhteskunnassa korostetaan ihmisen yksilöitymistä. Ihminen opetetaan pärjäämään itsenäisesti yhteiskunnassa. Maahanmuuttajat ovat tottuneet toisenlaiseen yhteiskuntaan. Yhteiskuntaan, jossa muodostuu vahvoja yhteisöitä ja ihmisten yhdessä toimiminen on tärkeää.

Suomalaisen yhteiskunnan ja tulijoiden käytäntöjen välinen ero on valtava. On todettu, että maahanmuuttajanuoret jengiytyvät ja aiheuttavat ongelmia. Jengiytymiseen on selvä syy. Tarve muodostaa oma yhteisö, jossa toimia.

Ongelmallista tässä on se, ettei suomalaisilla ole samanlaista tarvetta, tai ainakaan yhtä vahvaa, muodostaa omaa yhteisöä. Tämän vuoksi etelän maista tulevat maahanmuuttajat muodostavat yhteisöjä keskenään. Ei ole mahdollista sopeutua uuteen maahan, kun kulttuuriero on niin suuri. Omien parissa ei opi uutta kieltä, eikä opi suomalaisen yhteiskunnan tapoja toimia. Kulttuuren välinen kuilu kasvaa entisestään.

Tämä asia on kaikkein tärkein ratkaista, jotta maahanmuuttajat sopeutuisivat Suomeen. Tähän mennessä mitään kunnolista ratkaisua ei ole esitetty. Maahanmuuttajien annetaan toimia omien tapojensa mukaisesti, eivätkä he kotiudu.

1

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Allahin lähettiläät ovat nyt rajojen läpi juosseet valtausmielin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4237
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      89
      3953
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2468
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      66
      2314
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2034
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1909
    7. 112
      1855
    8. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1672
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1663
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      66
      1572
    Aihe