Tänään 8.6. kävelylenkki vanhalla porvoontiellä. Nyt jälkeenpäin ajateltuna, en enää kunnioita konevoimin tiellä liikkujia.
Syynä on neljän auton ja moottoripyörän rykelmä. Takaani tuli auto ja huomasin, että edestäpäin tulee myös.
Siirryn tienreunassa olevalle sora-alueelle, mutta eipä riittänyt.
Takaani tuleva oli rinnalla ja edessäni ajava ohjasi suoraan minua kohti.
Saman teki n. kolmen metriä hänen takanaan oleva moottoripyörä.
Oli lähellä etten pudonnut ojan pohjalle sinne oli n. neljä metriä.
Seuraavat kaksi autoa vetivät samalla tavalla jarruttamatta ohi.
Neljäs auto väisti kauempaa, mutta vauhti ei hiljentynyt.
Tässä vaiheessa sanon: jumalauta, onko ihan pakko ajaa kuin joku rallikuski.
Tällä tyulillä järjestätte onnettomuuden kyseisellä tiellä.
Mikä siinä on, ettei jarrua osata käyttää? Vilkkuu kyllä kun yritetään saada edellä ajava ajamaan kovempaa.
Nyt herätys törpöt!😡
Tiedätkö missä on autosi jarrupoljin.
8
96
Vastaukset
- Anonyymi
No nyt oli niin epälooginen tarina että eihän tuota usko taksikuskikaan.
- Anonyymi
Miten ihmeessä oikein selvisit sitten jos tulivat suoraan kohti? Vai menikö ne sitten kuitenkin vierestä ohi?
- Anonyymi
Niin, ei kai auto koukannut ojan kautta.
Jos autoilija näkee että jalankulkija auton huomattuaan väistää syrjemmälle, hän voi ohittaa kävelijän lähempää ettei tule kolaria muiden autojen kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, ei kai auto koukannut ojan kautta.
Jos autoilija näkee että jalankulkija auton huomattuaan väistää syrjemmälle, hän voi ohittaa kävelijän lähempää ettei tule kolaria muiden autojen kanssa.Toki, mutta silloinkin autoilijan tulee huomioida kävelijän turvallisuus. Jos tilanne oli aloittajan kertoman kaltainen, niin ei ihan putkeen mennyt. Mapsin kuvan perusteella (kiitos linkittäjälle!) tuo on hankala tie, jos joku tulee vastaan. Siihen vielä kävelijä kohdalle, niin ahdasta tulee. Melkein kannattaa autoilijan pysähtyä ja odottaa, että pippeli kävelijän voi sivuuttaa silloin kun ketään ei enää tule vastaan.
- Anonyymi
"Oli lähellä etten pudonnut ojan pohjalle sinne oli n. neljä metriä."
Oletan että puhutaan Vantaalla, eikä Mäntsälässä menevästä vanhasta Porvoontiestä. Siellä näyttää olevan tasan yksi kohta missä voisi rikkaalla mielikuvituksella kuvitella olevan neljän metrin korkeusero.
Siinäkin kohdassa on toki laitettu puskaat suojaksi ja sen alapuolella on omakotitalo, joten aika jonglööri täytyy olla jos tuosta putoaa. Useimmat meistä jää niihin puskaisiin.
Mutta tuo tie on kilometrin matkalla kyllä sellainen muinaisjäänne, etten itse sinne suostuisi jalkaisin menemään. Mutkainen ja kapea pätkä, jossa on liikennettä jonkun verran ja pientareet puuttuu kokonaan.
En väitä että on suoranaista itsemurhaa mennä tuonne tallailemaan mutta aika ison riskin siinä kyllä ottaa.- Anonyymi
Tuossa vielä se kohta jonka minä sieltä löysin, joka voisi muistuttaa aloittajan kertomaa paikkaa.
Mukavasti ihan pimeä kurvi vielä siinä kohdalla... En itse tuonne lähtisi tosiaan kävelemään.
https://goo.gl/maps/1d4o6NuP6ej1qQpx5
- Anonyymi
Kannattaisiko keksiä joku fiksumpi ja turvallisempi paikka kävelylenkeille. Tyhmyyttähän tuolla on kävellä.
- Anonyymi
Kävelijöiden on paljon helpompi väistää kuin autolijoiden joten olist aloittaja vain väistänyt ilman tällaista teatteria.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763637Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301142
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1451072- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891