Osinkojen verovapaus ei ole perusteltua

Anonyymi

Työryhmä kokoontui ja kuten odotettua, vasemmistohallituksen aikana ei synny mitään muutoksia, jotka koskevat ammattiliittoja. Ammattiliitot nostavat edelleen verottomia osinkoja satojen miljoonien edestä. Se ei ole oikein.

Lähdeverokeskustelut ovat hämäystä. Lähdevero koskee ulkomaisia instituutteja. Kotimaisten osalta pitää puhua oikeasta verottamisesta. Osinkovero on 30%.

16

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osingot eivät ole verovapaita paitsi AY-liikkeelle. Ja se ei todellakaan ole reilua!

      • Anonyymi

        Ja säätiöille ja eläkevakuutusyhtiöille


      • Anonyymi

        Sehän oli kokoomus, joka ei halua liittojen osinkoita verolle, eikä mitään muutakaan veroo, mutta silti yhteiskunnan pitäisi maksaa kaikki työstä menevät kulut yritykselle. Se jos mikä on kommunismia.


    • Anonyymi

      Tässä on vissi perä, osinkoverotusta olisi hyvä tarkastella nykyisen lainsäädännön pohjalta. Laissa verovapautta tulisi tarkastella yleishyödyllisyyden kannalta.
      Säätiöt jakavat varoja tiettyyn tarkoitukseen, olipa se sitten urheilun, tutkimuksen tai kulttuurin tukeminen.
      Ehkä sen verovapauden tai alennettu veron peruste voisikin olla juuri että toiminta on tuen jakaminen nimetylle taholle/tahoille eikä sidosryhmille/omistajille/toimijoille. Vaikea sanoa tarkemmin kun ei ole lakimies.

      • Anonyymi

        Yleishyödyllisyys verovapauden perusteena tarkoittaa sitä, ettei verorahoja jaeta demokraattisesti vaan jonkun esimerkiksi aatteen perusteella. Käytännössä se sulkee verorahojen käyttöä pois yhteiskunnan valvonnasta.

        Jos meillä nousee haloo siitä ettei saada julkisesti lukea naapurin rehellisesti maksamia veroja lehdestä, niin on outoa sallia erilaisten säätiöiden ja yhdistysten käyttää verorahoja (maksamatomia veroja) ilman mitään tietoa tai kontrollia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yleishyödyllisyys verovapauden perusteena tarkoittaa sitä, ettei verorahoja jaeta demokraattisesti vaan jonkun esimerkiksi aatteen perusteella. Käytännössä se sulkee verorahojen käyttöä pois yhteiskunnan valvonnasta.

        Jos meillä nousee haloo siitä ettei saada julkisesti lukea naapurin rehellisesti maksamia veroja lehdestä, niin on outoa sallia erilaisten säätiöiden ja yhdistysten käyttää verorahoja (maksamatomia veroja) ilman mitään tietoa tai kontrollia.

        Monet kulttuuri- ja tutkimussäätiöt lopettaisivat/supistaisivat toimintansa nopsaan. Osa pystyy nyt olemaan omavaraisia ja jakamaan tuottonsa säätiön kohteeseen vuosisuunnitelmansa mukaisesti.

        Liitoilla on kuitenkin hieman eri tarkoitukseen omaisuuden kasvatus. Puhutaan kuitenkin miljardien omaisuudesta, osinkotuotoista voisi napsaista normaalit verot eikä,silti tarvitse tinkiä Lapin mökkien varustelutasoista.


    • Anonyymi

      Oli kuitenkin saatu taas viinerilautanen tyhjäksi.

    • Anonyymi

      Yrittäjien lähes verottomat osingot on väärin.

      • Anonyymi

        Mikä on lähes veroton?


      • Anonyymi

        Eikö yrittäjä maksa veroa oman omaisuutensa käytöstä?

        Se on sama kuin ihminen maksaisi veroa omien vaatteiden käytöstä sillä perusteella etei tarvitse vuokrata niitä.


    • Anonyymi

      Vasemmistohan tätä ehdotti jo ajat sitten, mutta oikeistolle ei käynyt tälläin verottaminen, eli turha syyttää vasemmistoa tästä asiasta.

      • Anonyymi

        Muistuttaako vielä meitä muita missä vasemmistotäti ehdotti AY-liittojen osinkoverojen maksun normalisoimista muiden osakkeenomistajien tapaan?


    • Anonyymi

      Entä työnantajaliitot? Maksavatko veroja? Paljonko yritykset maksavat työantajaliitoille jäsenmaksuja?

      Säätiöt eivät maksa veroja. Kuinka moni on perustanut säätiön "verosuunnittelua" varten kerätäkseen varoja esim. vaalityöhön?

      Sijoitustilit ja -kuoret ovat verottomia.
      Listaamattomien yritysten sijoitustuotot ovat verottomia.

      VERONMAKSUKYKY on paras veronkannon kriteeri.
      Kaikki veroedut tulisi päivittää ja tarkastella niiden vaikutusta varallisuuserojen kasvuun.
      Palautetaan varallisuusvero, kun varallisuuserot ovat kasvaneet jo liian suuriksi. Varallisuus kasvaa ja periytyy sukupolvesta toiseen rikkaiden perillisille lähes verottomana, kun taas köyhyys ja syrjäytyminen periytyy köyhien lapsille.

      Suomessa köyhien asumiskulut tulevat kalliiksi. Vuokrat ovat kovat ja yhteiskunnan maksama asumistuki valuu ahneille asuntosijoittajille. Suurten vuokrien takia vuokra-asunnoissa asuvat eivät kykene elinaikanaan hankkimaan omistusasuntoja. Varallisuuseroja kasvattaa myös yhteiskunnan huonosti hoitama asuntopolitiikka.

      • Anonyymi

        Olisi ihan luonnollista että työnantajaliiton maksaisivat osingoistaan vero rinta rinnan AY-liittojen kera. Kannatan.

        Mistä kummasta sinulle on uskomus että sijoituskuori on jotenkin verovapaa?
        Verottaja tietää sisällön ja kun kuori ”avataan” myös vero menevät maksuun.
        Jos olet lukenut jotain vasemmisto-propagandaa niin olisi ehkä syytä sivistää itseään?

        Kummasti aina nousee tuo kateus ahkeruutta kohtaan kun halutaan ryöstää ansaittua omaisuutta, suosittelen lämpimästi töissä käymistä..


      • Anonyymi

        Mistä lähtien mitkään tuotot ovat verottomia paitsi oman asunnon myyntivoitot?


      • Anonyymi

        Veronmaksukyky on huono kriteeri koska se tarkoittaa että rahaa viedään kunnes kaikki ovat yhtä köyhiä kuin köyhin. Jo tälläkin hetkellä mini loisii eikä tee töitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9869
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      187
      5602
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      161
      5201
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      72
      4856
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2429
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      320
      1938
    8. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1635
    9. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1587
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe