Olen kuin ilmaa

Anonyymi

Tunnen itseni tarpeettomaksi ja täysin turhaksi. Olen ihan loppu tähän paskaan. Olen puolisolleni täysi taakka, enkä ole edes millään tavalla viehättävä (ylipainoa). Ymmärrän kyllä tän tilanteen täysin, sillä olen tällä hetkellä täysin pennitön.

Puolisoni nukkuu sen ajan, kun on kotona, tai viettää aikaa naapurissa - jos ei ole töissä. Kehuskeli et jää nyt viikon lomalle:”eiks ookki kivaa?” ”Nyt saan kerrankin olla kotona sun kanssa”. Ja alitajuntani kertoi minulle heti, että paskat. Niinhän sä taas väität.

Totuus oli taruakin ihmeellisempää. Kaksi päivää sisällä ja kertoo olevansa tylsistynyt. Kun tulen kotiin, hän menee ”lepäämään” eli nukkumaan. Hän nukkuu koko sen ajan kun olen itse hereillä, ja juuri kun olen menossa nukkumaan, niin hän heräilee. Muuten on koko päivän ryypännyt ja ollut ihan virkeänä naapurissa (lomailee). Tää on aina tätä samaa. Mä olen kuin ilmaa hänelle. Yritän olla iloinen ja toivottaa hyvää huomenta, siitäkin huolimatta että vituttaa. Hän nyrpistää naamaa ja ilme on kuin norsunvitulla.

Ei tehdä yhdessä mitään, kun häntä ei kiinnosta. Kaupassa käynti on yhteinen huviretki Lidliin. Sieltä pari kaljaa ja samaan hengen vetoon naapurille juomaan pari. Minä hoidan lemmikit, nysvään työttömänä kotona - perseaukisena. Vituttaa kun tää elämä tuntuu niin hiton raskaalta välillä.

Toinen käy töissä viitenä päivänä viikossa - yö työssä. Päivällä nukkuu, iltapäivällä herää - käydään kaupassa ja sitten loppuajaksi ennen töitä naapuriin ”tupakalle”. ”Rakastan sua”- sanoo ja painelee ulos ovesta. Viikonloppuna sitten nollataan kaljalla - naapurissa tietenkin. Tehdään ”ystävän palveluksia” ja taas ovi käy. Tai sitten nukkuu koko päivän tai chattäilee puhelimen kautta ”frendeilleen”. Välillä toivon, että tapahtuis nyt jotain, että tähän tulis muutos. Itseluottamukseni on nollassa. Mielenterveyteni on jo pitkään huidellut jossain ihan muualla kuin järjissäni. Olen kuulemma koko ajan ”Minä, Minä, Minä”.

Olen aloittanut kuntouttavan työtoiminnan tavoitteenani päästä opiskelemaan alaa joka soveltuu minulle. Olen iloinen siitä, että minullakin on jotain muuta, kuin toisen kotiin odottamista ja pettymistä siihen, ettei aikaa taaskaan löydy. Nyt sitten häntä ei kiinnosta kuulla yhtään mitä teen siellä, vaan minun pitäisi kysyä vaan hänen kuulumisiaan kotona. Kysyn kyllä, mutta hän ei ole kiinnostunut minun asioistani vittuakaan. Mielellään kertoo että on vitun tylsää olla kotona, kun on peräti jo toinen päivä. Senkin ajan hän on naapurissa, ei edes yksin. Tylsää tulee vasta sitten kun naapuri menee päiväunille. Meikäläinen on nysvännyt pakosta kotona, kohta kaksi vuotta.

Nyt jos sais vähän muuta tähän arkeen, niin elämä alkaisi taas hymyilemään. Toivoa sitä saa.

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      koeta kestää ja ota asia niin että puoliso ( kämppäkaveri on vain toinen talon asukas joka, toivottavasti jakaa asuumiskustannukset. Älä edes odota mitään yhteyttä vaan tee sinäkin omia juttujasi. Ei kannata koskaan ripustautua toiseen. Lopulta jokainen on yksin ja kunhan alkaa viihtyä itsens kanssa elämä sujuu, ei tanssien eikä laulaen mutta jotenkuten eteenpäin komuroiden, ehk polvi vihloen ja selkä kipeenä mutta kummiskin vaikka rollaatrilla tukea ottaen ( noin kuvaannollisesti) eli vaikka viranmomaisilta apua hakien

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      217
      5604
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4539
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3298
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      241
      2740
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      137
      2513
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      127
      1862
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1427
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1015
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      928
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      926
    Aihe