Siilinjärven terveyskeskukselle tiedoksi

Anonyymi

Varasin ajan verikokeisiin Siilinjärven tk: sen kautta. Asiasta sovittiin jo 3.6. 2021. Ja luotin siihen, että tutkimuspyyntölähete todella tehtiin. Olin valmistautunut menemään eilen laboratorioon, mutta käytyäni omakannassa tarkistamassa, että onko lähete todella tehty, niin mitään merkintää siitä ei ollut laboratorio-osiossa. Siis koko kyseistä lähetettä ei oltu tehty 3.6- 7.6.21 välisenä aikana. Tehtyäni asiasta huomautuksen, niin kas kummaa, lähete kyllä tehtiin, mutta vasta 8.6.21.

Jos olisin varannut ajan Islabin kautta, niin olisin mennyt sinne täysin turhaan labraan. Koska eivät bioanalyytikot ota mitään verikokeita, ellei siitä ole todella tehty tutkimusnäytelähetettä terveystahosta.

En tiedä, että olenko ainoa, jolle on käynyt vastaavalla tavalla.

Olen kyllä tiennyt sen jo vuosikymmeniä, että ihmisiä jaotellaan eri asteikolla.
Lähinnä statuksen, ja jopa aiemmin annettujen diagnoosien perusteella. Kuka kuuluu a-luokkaan, ja kuka ö-luokkaan. Ja kohtelu on sen mukaista.

Mutta ainakin minulta loppui pinna ja kärsivällisyys kokonaan.

Niin että antaa olla. Jääköön vuosikontrolliverikokeet käymättä, ottamatta ja tsekkaamatta. Hoidan tästä lähtien itse itseäni. Ja sillä siisti.

Eletään niin pitkään, kuin niitä elonpäiviä on suotu.

Niiden verikokeiden syynäämisen sijaan, on huomattavasti tärkeämpää kysyä henkilöltä, että miten voit, mikä on vointi ja miten elämässä menee. Koska ne kertovat verikoeanalyysejä tarkemmin, esim. miten pitkäaikaissairauksissa käytössä oleva lääke toimii. Mutta näitä ja niitä hyvinvointia ja terveyttä lisääviä asioita ei koskaan kysytä itse ihmisiltä. THL: stakin mainostetaan aina terveyden ja hyvinvoinnin laitoksena ja terveyden ja hyvinvoinnin edistäjänä. Miten lie käytännössä? Ja toteutuuko tasa-arvo kansalaisten keskuudessa käytännössä. Enpä oikeastaan tiedä.

Sitä haluaisi uskoa ja luottaa virkasysteemeihin ja terveystahoihin. Mutta kun tulee näin paljon huonoja kokemuksia vuosien varrelta. niin ne kaikki katoavat täysin. Eikä ilman syytä.

1

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin toimii terveys keskus.kiitokset.en ymmärä näitä valittajia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      193
      10376
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      22
      9717
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      170
      8314
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      301
      7805
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      182
      6672
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6080
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5921
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4967
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4031
    10. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      5
      3014
    Aihe