Esko Valtaoja on materialisti ja pakolaisfani

Anonyymi

Luin uteliaana muutama vuosi sitten julkkiseksi nousseen tähtitieteen emeritusprofessori Esko Valtaojan kirjaa "Maailmanloppu peruttu". Kirja koostuu hänen lehtiin kirjoittamistaan kolumneista.

Uskomatonta scheissea (paskaa)! Valtaoja on väitellyt mies, akateemisesti siis tohtori. Lukenut, tietää historiasta ja avaruustutkimuksesta jne. Mutta, korkeakoulutuksen yksi idea olisi kyetä ajattelemaan laaja-alaisesti ja näkemään laajat kokonaisuudet. Valtaoja ei tähän kykene -tai oikeammin sanottuna ei halua kyetä- vaan kehuu vuolaasti kehitysapua, maailman kaikkien ihmisten kouluttamista sekä tavaroiden onnellistavuutta. Hän haluaa että pakolaisia otetaan ja heitä koulutetaan ja onnellistetaan.

Hän kehua retostelee miten on matkustanut lentäen pelkissä työasioissa yli 50 eri maassa ja miten kävi Afrikassa nälkäpäivälähettiläänä. Valtaoja surkutteli afrikkalaisten pikkukylien asukkaiden materiaalisesti niukkaa elämää ja on sitä mieltä että he eivät voi olla onnellisia ilman runsasta tavaramäärää. Kehitysapu kuulemma mahdollistaa ostokyvyn ja tavaroiden hankkimisen ja sitä kautta onnellisuuden!

Valtaoja kirjoittaa ristiriitaisesti välillä sanan "ympäristöongelma" ja "ilmastonmuutos" mutta toisaalta ei tippaakaan kirjoita runsaasta eliöiden lajikadosta jne. Täydellinen pettymys koko mies, ja osoittaa irvokkaasti sen, että korkea koulutus ei ole mikään tae siitä että ihminen näkisi edessämme olevan ekosyysteemiromahduksen vaan paremman tulotason kautta näistä tulee armottomia materialisteja ja luonnonvarojen käyttäjiä. Hirveää unelmahöttöä ja tulee mieleen city"vihreät".

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joka uskoo megaluokan valheeseen, eli evoluutiomyyttiin, ei välttämättä ole kovin oikeassa muussakaan...............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      439
      3207
    2. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3012
    3. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      115
      2263
    4. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1994
    6. 177
      1963
    7. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      111
      1694
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1318
    9. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      149
      1290
    10. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      55
      1190
    Aihe