Jumala ei luonut homoja

Räsäsen jutun teema on settä Räsänen sanoo että hänen jumalansa ei luonut homoja. Täällä väitetään, että Räsänen ei ole sanonut näin. Mutta kun kuuntelee Räsästä Ruben Stillerin vieraana niin kyllähän siellä noin sanoo.

https://areena.yle.fi/audio/1-50363169

Kohta 40.00 eteenpäin. tarkemmin kohta 41.44 jossa Räsänen sanatarkasti sanoo: "Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi".

Räsänen on tiukka fundamentalisti. Siihen kuuluu että ihmisen geeniperintö on rappeutunutta luomisesta lähtien. Kun hänen jumalansa loi Aatamin niin Aatami eli yli tuhatvuotiaaksi, koska hän oli suoraan jumalastaan lähtöisin.

Vuosituhansien kuluessa "matka" jumalaan on pidentynyt ja sen vuoksi ihmisten geenistö rappeutuu. Tämä "rappautumisen" seurauksena on sitten syntynyt esim homoja, jotka ovat siis Räsäsen mukaan vähemmän hyviä ihmisiä kuin "heterot".

Kun tättä todistelua käydään läpi oikeudessa, niin paikalla olevat toimittajat antavat näyttöpäätteensä sauhuta. Kyseessä on ihan selvä rasistinen viittaus. Looginen johtopäätös on että homot eivät ole yhtä hyviä kuin heterot.
220715
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 220

Vanhimmat

Tämä on turha aloitus. Eivät fundut tälläiseen mitään vastaa. He ovat nyt päättänee yhdessä että Räsänen ei ole sanonut että jumala "ei luonut homoja". Se on ihan se ja sama vaikka tänne tuotaisiin millainen todistusaineisto, jossa jokainen voi kuulla asia suoraan Päiviltä. Onneksi sentään oikeudessa asia päätetään vain pelkkiin faktoihin nojaten. Ei siis uskolla.

3Äänestä
  • Jos siis noita vanhan testamentin satuja ja tarinoita lukee niin kyllä siellä jo Mooseksen aikana oli lakia luettaessa ohjeet homoista että kyllä niitä juutalaisia homoja on siellä sitten ollut. Myös eka ihmisjoukko mikä hukutettiin vedenpaisumuksella oli irstaita juoppoja ja Sodoman aikana väkivaltaisia raiskaaja homoja asia ilmaistaan ryhtyäksemme heihin . No tämä vedenpaisumus tietysti tsunamia tulee mutta otetaan niin että pahat siis hukkuu ja vähemmän pahat pelastuu veden kautta kasteena mikä on NS.jumalan sanan kautta eikä kirjaimen vaan hän vaan erottaa itse vuohet ja lampaat hyvät ja pahat eikä ihminen siihen voi vaikuttaa vai missä olit 200 vuotta sitten 1000 vuotta sitten tai missä olet 500 vuoden päästä?? Ihmiskunnan yhteinen ongelma on pahat himot jotka turmelee sekä ihmisen että luonnon. Tosin Jumala eli luoja tuhoaa itse sen mikä on pahaa ja mm.tulivuoret heittää tulta ja tulikiveä. Raamatun mukaan helvetti on siellä tulikivessä. Sielu siis joko palaa siellä ,budhan mukaan manalassa , gehennassa tai taivaassa missä ei kukaan raiskaa ketään eikä ole himoja. Sen takia kaikki uskontokirjat kehottaa parannuksen tekoon jo täällä maan päällä. Siis Raamattua ei kannata lukea kirjaimellisesti myös muut uskontokirjat on tosi ikivanhoja eikä ihmiset ole ymmärtänyt kaikkea. Ei ollut autoja eikä lennelty lentokoneilla siksi pitää soveltaa nykyaikaan. Huivit oli vain ja ainoastaan temppelin ruokoushuoneella eikä arki käytössä siihen aikaan naisen hiukset on huntu ja muu vaate suojaa hiekkamyrskyiltä mitä siellä on kuten tiedätte Saharan hiekka on Sodoman hiekkaa. Homot on ihmisiä mutta luonnoton seksuaalisuus on iljettävä myös prostituutio on Raamatussa jo vanhassa testamentissa portto rahab ja isebel mikä on henki. Väärät profeetat noidat eksytykset ja vitsaukset. Myös hyönteiset on vitsaus Egyptistä. Faaraot saa niitä edelleen. Wikipedia faaraoiden dynastiat. Kreikkalaiset on nainut paljon egyptiläisiä joten osallistuvat sitten heidän synteihin myös vitsauksiin. Kannattaa valita puoliso esim.kristitty kristityn puolison . Kuten Jeesus sanoi kaikki ovat syntiä tehneet myös fariseukset. Siis homot on tavallisia ihmisiä joilla on ikävä himo mutta ihmisoikeudet ja samoin prostituoiduissa.Miehiä on prostituutiosta myös. Armoa kaikille. Väkivalta on se mikä on tuomittavaa kuten siis lyönnit murhat raiskaukset kidutukset vapaudenriistot ne pitää tuomita maallisesti tietysti mutta tavalliset asiat ei.Lasten raiskaaminen on erityisesti isompi synti koska se on vapaudenriistoa. Myös sellainen on rikollista kuin tahallinen kiusanteko tai väärentäminen. Päivit taas ovat yksittäisiä usein vanhan kirjaimen kuolettamia joten eläkää siis hengessä vapaudessa armosta eikä laista tai ruuista mitään hyödytä.

    Äänestä

  • No voi, voi. Jumala ei luonut ketään homoseksuaaliksi. Eikös tämä ole totta? Ei myöskään murhaajaksi tai surffariksi.
    'Jumala ei luonut homoja' on harhaanjohtava näkökulma koska homous on käyttäytymismalli. Homotkin ovat vain ihmisiä jotka joskus käyttäytyvät homoseksuaalisesti. Edes homoseksin ajattele ei tee kenestäkään homoa, ei edes satunnainen homotoiminta. 'Homoseksuaalisuus' on toistuvaa homoseksin harrastamista josta voi myös siirtyä heteroksi jos tuntee näin.

    1Äänestä

Raamatun ja wikipedian mukaan Aadam eli 930 vuotiaaksi asti, joten sanasi "yli tuhatvuotiaaksi" on väärin.

1Äänestä
  • Minä kyllä väitän että sinun esittämäsi väite että joku ihminen olisi elänyt 930 vuotiaaksi on täyttä potaskaa. Sen sijaan aloituksessa ei väitetä että joku olisi todella elänyt yli tuhat vuotiaaksi. Siinä vain viitataan mitä tietty opus väittää.

    Mutta näihän sinä nyt taas yrität siirtää kiireen vilkkaan maalitolppia jotta ei missään nimessä keskustella siitä mistä aloituksessa oli kyse. Eli suorasta todistuksesta Räsäsen omilla sanoilla ja suulla että hänen mielestään jumalansa ei luonut homoja...

    3Äänestä

  • Jos se onkin 90 vuotta on tullut kirjoitusvirhe.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos se onkin 90 vuotta on tullut kirjoitusvirhe.

    Sekin olisi ollut paljon siihen aikaan.

    2Äänestä

  • Helluntaijehovissa on opettajia satamista ja eevasta että ne luotiin mieheksi ja naiseksi mutta kai kaikki ymmärtää . Sitten Aatu yhtyi evaan syntyi Kain ja Abel jonka Kain tappoi kateudesta mikä on synti siis kateus . Tämäkään ei ole kirjaimellisesti otettava vaan esimerkkiä ihmisen olemisesta. Siitä lankeemuksesta seurasi montaa kirousta kun pahan tiedon puun omena tuli käteen. Kukaan ei väitä että maapallon taivaas olisi tehty Aatamin ja Evan aikana koska tuhat vuotta on kuin yksi päivä yksi päivä kuin tuhat vuotta ,järjestys oli se että ensin luotiin taivaat ja maa ja kaikki muu sitten ihminen joka antoi nimet elukoille . Olihan olemassa Egypti Kaldea Siinai Faaraot jo aikojen alussa ja tähdet ja kuu valaisee yötä aurinko päivää. Paha henki kundaliinikäärme nostettiin parantamaan Mooseksen siinailla mutta kansa teki kultaisia timantti vasikoita jumaliksi. Nämä on esimerkkejä. Ismail karkotettiin itään koska oli haagar orjasta . Ihmisen osa on olla luotu ei tiedä mihin syntyy milloin eikä milloin kuolee. Mooseksen laki on tiukka joka tappaa ihmisen tulee itse tapetuksi . Israelilaisen isän rabbin pahat teot kostetaan sen pojille.Kai te ymmärrätte vanhaa textiä ei voi lukea kirjaimellisesti saastaisuuksista naiset kuukautisissa ,ei meillä on hygienia osaaminen ja tamponit. Ei kukaan ole SAASTAINEN. Jeesus sanoo kristityt pyhiksi ja siunaa. Myös ruoka kun se siunataan pyhittyy. Silti on noudatettava eläinlääketiedettä eläinten tauteja on hoidettava. Kypsennys tuhoaa enimmät bakteerit, mutta muissa uskonnoissa uhrataan eläimiä mikä ei kuulu enää kristityn tapoihin. Eläimiä ei saa kiduttaa tahallaan. Maalliset asiat on maallisia taivaalliset taivaallisia ja Jeesus on taivaallinen asia eikä maallinen.

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Sekin olisi ollut paljon siihen aikaan.

    Abraham eli Egyptissä muistakaa myös Mooses . Vaikutteet on sieltä .

    Äänestä

Homot tukahduttavat elämän voimaa itsekkäiden himojen tähden .
Siemenet kuuluu laittaa sinne minne ne kuuluu eli pimpsaan 🤪
Onko vaikeaa biologiaa ?

1Äänestä
  • Voihan ne homojen siemenet laittaa sinne pimpsaan vaikka muumimukin kautta.🤪

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voihan ne homojen siemenet laittaa sinne pimpsaan vaikka muumimukin kautta.🤪

    Luonto ei tuota muumimukeja joten keinotekoista .

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Luonto ei tuota muumimukeja joten keinotekoista .

    Spermapankki on tietty turvallisempi vaihtoehto.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Spermapankki on tietty turvallisempi vaihtoehto.

    Missä muiden nisäkkäiden siemenpankki ? Ihan luonnollisesti vaan kuten kuuluu eikä mitään fuskua himojen tähden .

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Missä muiden nisäkkäiden siemenpankki ? Ihan luonnollisesti vaan kuten kuuluu eikä mitään fuskua himojen tähden .

    Eli vastustat myös heteroiden käyttämiä hedelmöityshoitoja. Hyvä tietää.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli vastustat myös heteroiden käyttämiä hedelmöityshoitoja. Hyvä tietää.

    Olen käynyt ja luonnotonta , kyllä vastustan .
    Sopivat saavat lapsia ilman hoitojakin jos Luoja suo 🙏
    Sinä et ole käynyt ja kirjoittajina asiasta mistä et tiedä .

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Olen käynyt ja luonnotonta , kyllä vastustan .
    Sopivat saavat lapsia ilman hoitojakin jos Luoja suo 🙏
    Sinä et ole käynyt ja kirjoittajina asiasta mistä et tiedä .

    Kirjoitat

    Äänestä

  • Kuuluuko mielestäsi ehkäisyn avulla estää miehen siemeniä hedelmöittämästä naista?

    Ehkäisemällä myös naisen kanssa avioliitossa olevat miehet avioseksissään tukahduttavat elämän voimaa itsekkäiden himojensa tähden :)

    Biologia tuntuu olevan vaikeaa miehille jos kondomin käyttö kuuluu siihen...

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Olen käynyt ja luonnotonta , kyllä vastustan .
    Sopivat saavat lapsia ilman hoitojakin jos Luoja suo 🙏
    Sinä et ole käynyt ja kirjoittajina asiasta mistä et tiedä .

    Hyvä tietää, että vastustat muun muassa sitä, että uskova poliitikko L. Huhtasaaren kaksi tytärtä on hedelmöitetty koeputkessa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuuluuko mielestäsi ehkäisyn avulla estää miehen siemeniä hedelmöittämästä naista?

    Ehkäisemällä myös naisen kanssa avioliitossa olevat miehet avioseksissään tukahduttavat elämän voimaa itsekkäiden himojensa tähden :)

    Biologia tuntuu olevan vaikeaa miehille jos kondomin käyttö kuuluu siihen...

    Ei ehkäisyä kuulu käyttää laisinkaan vaan antautua sille mitä tuleman pitää ✌️

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvä tietää, että vastustat muun muassa sitä, että uskova poliitikko L. Huhtasaaren kaksi tytärtä on hedelmöitetty koeputkessa.

    Se ei ole luonnollista , voipi tulla ongelmia muutaman sukupolven sisään (ajassa).

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Se ei ole luonnollista , voipi tulla ongelmia muutaman sukupolven sisään (ajassa).

    Minkälaisia ongelmia?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minkälaisia ongelmia?

    Voipi tulla 👍

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Voipi tulla 👍

    Eli et tiedä, kunhan lämpimiksesi höpöttelet.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli et tiedä, kunhan lämpimiksesi höpöttelet.

    Kun luonnotonta harrastetaan niin sitä saapi sitten oikein olan takaa .
    Näillä eväillä mitä kaupoissa myydään niin ei ihme ettei naiset kykenisi saamaan lapsia jo lähitulevaisuudessa .
    Ja miehet menettää kykynsä saada jälkeläisiä .
    Mutta siinäpä et nenääsi pidemmälle näe ja se on ihan okei .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli et tiedä, kunhan lämpimiksesi höpöttelet.

    Logiikka .

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Kun luonnotonta harrastetaan niin sitä saapi sitten oikein olan takaa .
    Näillä eväillä mitä kaupoissa myydään niin ei ihme ettei naiset kykenisi saamaan lapsia jo lähitulevaisuudessa .
    Ja miehet menettää kykynsä saada jälkeläisiä .
    Mutta siinäpä et nenääsi pidemmälle näe ja se on ihan okei .

    Minä nimenomaan näen nenääni pidemmälle, toisin kuin sinä. Mutta jatka vain höpöttelyäsi.

    Äänestä

  • Itse olin aviolittossa naisen kanssa 20 vuotta. Viimeiset 17 emme lisääntyneet.

    Olet pelkkä pahantahtoinen ihminen.

    Äänestä

  • Sodoman esimerkki antaa dramaattisia viitteitä, mihin himojen valtaanpääsy yhteiskunnassa johtaa. Kaikki muu elämäntoiminta lakkaa, kenestäkään ei enää huolehdita jne.

    1Äänestä

  • Näin fundut taas kiireen vilkkaa siirtävät maalitoppia. Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. Mutta nyt sitten kun löytyy selvä todiste asiasta ihan Räsäsen omilla sanoilla ja omalla suulla niin vaihdetaan nopeasti puheenaiheita. Pysy siis aiheessa, älä vaihda aihetta.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minä nimenomaan näen nenääni pidemmälle, toisin kuin sinä. Mutta jatka vain höpöttelyäsi.

    Jaa miten ?

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Logiikka .

    ei ole sinun vahvinta osa-aluetta.

    1Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Itse olin aviolittossa naisen kanssa 20 vuotta. Viimeiset 17 emme lisääntyneet.

    Olet pelkkä pahantahtoinen ihminen.

    Seksuaalisen kanssakäymisen normikäytäntö on lisääntyminen .
    Vanhana voit sitten vaan muhinoida vaimosi kanssa vai miten se menikään sinun kanssasi ? Nykyään mies niin lentää mälli pidemmälle ? Kiitos siitä kuuluu mielikuvituksellesi 👍 Syntiselle sellaiselle .

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sodoman esimerkki antaa dramaattisia viitteitä, mihin himojen valtaanpääsy yhteiskunnassa johtaa. Kaikki muu elämäntoiminta lakkaa, kenestäkään ei enää huolehdita jne.

    Sepä juuri ja nykymeininki on tuplasti "pahempaa".
    Jospa jokin luonnonmullistus sitten herättää tai ei 😁

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin fundut taas kiireen vilkkaa siirtävät maalitoppia. Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. Mutta nyt sitten kun löytyy selvä todiste asiasta ihan Räsäsen omilla sanoilla ja omalla suulla niin vaihdetaan nopeasti puheenaiheita. Pysy siis aiheessa, älä vaihda aihetta.

    Näkökulmastani vain , älä pahoita mieltäsi suvaitsematon 🤪

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ei ole sinun vahvinta osa-aluetta.

    Ehkä ei , mitä siitä ?

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Itse olin aviolittossa naisen kanssa 20 vuotta. Viimeiset 17 emme lisääntyneet.

    Olet pelkkä pahantahtoinen ihminen.

    Ajatella prostituoidut sentään saa siemen nestettä oikeaan reikään eikä nekään tee lapsia kuin 1-6 kpl .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin fundut taas kiireen vilkkaa siirtävät maalitoppia. Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. Mutta nyt sitten kun löytyy selvä todiste asiasta ihan Räsäsen omilla sanoilla ja omalla suulla niin vaihdetaan nopeasti puheenaiheita. Pysy siis aiheessa, älä vaihda aihetta.

    "Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. "

    Totta tuo - Päivi itse ei ole noin sanonut. Tuo valheellinen väite on vain sinun pahaa tahtoasi!

    2Äänestä

  • Paremmat mätsit molemmille niin ois tullu luomuna vaan ei , pakko runtata väkisin ja siitä palkka myöhemmin ...

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Ei ehkäisyä kuulu käyttää laisinkaan vaan antautua sille mitä tuleman pitää ✌️

    Aivan! Niinhän Raamattu opettaa... siunausta sinulle olla hedelmällinen, lisääntyä ja täyttää maa :)

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan! Niinhän Raamattu opettaa... siunausta sinulle olla hedelmällinen, lisääntyä ja täyttää maa :)

    Lapset on ihania , varsinkin kun tulevat LUONNOSTAAN ✌️

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sodoman esimerkki antaa dramaattisia viitteitä, mihin himojen valtaanpääsy yhteiskunnassa johtaa. Kaikki muu elämäntoiminta lakkaa, kenestäkään ei enää huolehdita jne.

    Sodomassa Jeesuksen mukaan naitiin, syötiin, rakennettiin, viljeltiin, ostettiin ja myytiin.

    Synnit olivat ääretön itsekkyys, ja ei autettu köyhiä ja orpoja.

    Himoja kenellä? Tiedän ihmisiä, joilla on himot, mutta kyllä he muuten normaalia elämää elävät.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Sodomassa Jeesuksen mukaan naitiin, syötiin, rakennettiin, viljeltiin, ostettiin ja myytiin.

    Synnit olivat ääretön itsekkyys, ja ei autettu köyhiä ja orpoja.

    Himoja kenellä? Tiedän ihmisiä, joilla on himot, mutta kyllä he muuten normaalia elämää elävät.

    Suomen kaupungit kuten Kainikin kaupungin perusti , siellä se itsekkyys muhii ja selvästi !

    1Äänestä

  • Onni on Jeesus ja ehkäisy hallel lujaa uhri elukoita budhalle molokille .

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Luonto ei tuota muumimukeja joten keinotekoista .

    Ajattele muumia ei ole oikeasti olemassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Spermapankki on tietty turvallisempi vaihtoehto.

    Ajatelkaa lesboparit hedelmöittyy jonkun nesteistä . Sitten ne menee markettiin pienen pojan kanssa joka on ihan kauppiaan näköinen .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajattele muumia ei ole oikeasti olemassa.

    On se ihmisen langenneessa mielikuvituksessa 🤪

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajatelkaa lesboparit hedelmöittyy jonkun nesteistä . Sitten ne menee markettiin pienen pojan kanssa joka on ihan kauppiaan näköinen .

    Kunhan saavat esittää perhettä niin kaiketi se ykkösjuttu?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajatelkaa lesboparit hedelmöittyy jonkun nesteistä . Sitten ne menee markettiin pienen pojan kanssa joka on ihan kauppiaan näköinen .

    Aika moni lesbopari käyttää tuntemansa miehen siemennestettä, vaikka se spermapankin välityksellä tapahtuukin. Ihan vain turvallisuus syistä.

    Äänestä

  • Miksi siemenet pitäisi laittaa pimpsaan, kun lähes kaikki hedelmällisessä iässä olevat naiset käyttävät ehkäisyä?

    Turhaa ähellystä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika moni lesbopari käyttää tuntemansa miehen siemennestettä, vaikka se spermapankin välityksellä tapahtuukin. Ihan vain turvallisuus syistä.

    Typerää , olisivat ilman lasta kun sen linjan ovat valinneetkin.

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Typerää , olisivat ilman lasta kun sen linjan ovat valinneetkin.

    Ehkä sinusta on typerää, mutta ei sillä mitään väliä ole.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ehkä sinusta on typerää, mutta ei sillä mitään väliä ole.

    Kaksi naista ei voi saada lasta joten näytelmää alusta asti ja naurettavaa varmasti monien mielestä.. perhettä esittää vaikkei edes sitä ole .
    Perhe muodostuu luonnostaan eikä lääkäreiden avustuksella , ihan vinkkinä sulle joka et mistään mitään tiedä , kunhan vaan myötäilet muita niin saat elämääsi iloa ✌️

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Kaksi naista ei voi saada lasta joten näytelmää alusta asti ja naurettavaa varmasti monien mielestä.. perhettä esittää vaikkei edes sitä ole .
    Perhe muodostuu luonnostaan eikä lääkäreiden avustuksella , ihan vinkkinä sulle joka et mistään mitään tiedä , kunhan vaan myötäilet muita niin saat elämääsi iloa ✌️

    Kyllä minä tiedän ihan hiton paljon enemmän kuin sinä. Tiedän kaksi naisparia ulkomailta, joissa kaksi naista ovat saneet keskenään lapsen (sijaissynnytys). Tiedän myös tapauksia, joissa sisko sijaissynnytti siskonsa lapsen.

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Kaksi naista ei voi saada lasta joten näytelmää alusta asti ja naurettavaa varmasti monien mielestä.. perhettä esittää vaikkei edes sitä ole .
    Perhe muodostuu luonnostaan eikä lääkäreiden avustuksella , ihan vinkkinä sulle joka et mistään mitään tiedä , kunhan vaan myötäilet muita niin saat elämääsi iloa ✌️

    "Perhe muodostuu luonnostaan eikä lääkäreiden avustuksella"

    Paljon heteroperheitä muodostuu lääkäreiden avustuksella. Lääketiede on hieno asia.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä minä tiedän ihan hiton paljon enemmän kuin sinä. Tiedän kaksi naisparia ulkomailta, joissa kaksi naista ovat saneet keskenään lapsen (sijaissynnytys). Tiedän myös tapauksia, joissa sisko sijaissynnytti siskonsa lapsen.

    Tiedät ihan hiton paljon enemmän kuin minä 🤪 Helpottiko ?
    Ainoastaan mies ja nainen voi saada lapsia , siinä fakta ja muut säädöt on näytelmää , ei todellista .

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Perhe muodostuu luonnostaan eikä lääkäreiden avustuksella"

    Paljon heteroperheitä muodostuu lääkäreiden avustuksella. Lääketiede on hieno asia.

    Eivät ne luonnostaan tuolloin muodostu vaan monien muiden avustuksella , eli ovat kuin apua tarvitsevat vammaiset .

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuuluuko mielestäsi ehkäisyn avulla estää miehen siemeniä hedelmöittämästä naista?

    Ehkäisemällä myös naisen kanssa avioliitossa olevat miehet avioseksissään tukahduttavat elämän voimaa itsekkäiden himojensa tähden :)

    Biologia tuntuu olevan vaikeaa miehille jos kondomin käyttö kuuluu siihen...

    Raamattu ei ota mitään kantaa ehkäisyyn. Mutta yhtään homoparia sieltä ei löydy!

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Perhe muodostuu luonnostaan eikä lääkäreiden avustuksella"

    Paljon heteroperheitä muodostuu lääkäreiden avustuksella. Lääketiede on hieno asia.

    Edes lähtökohtaisesti kaksi miestä tai kaksi naista ei voi lisääntyä keskenään, heille lasten värkkääminen on täysin luonnotonta!

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Tiedät ihan hiton paljon enemmän kuin minä 🤪 Helpottiko ?
    Ainoastaan mies ja nainen voi saada lapsia , siinä fakta ja muut säädöt on näytelmää , ei todellista .

    Kyllä tiedän hiton paljon enemmän. Miehen ja naisen sukusoluilla tehdään lapsi, mutta hedlmöitys voi tapahtua perinteisesti sukupuoliyhteydellä tai lääketieteellisesti esim. koeputkessa. Näin se vain nykyään menee ja sille sinä et voi mitään.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Edes lähtökohtaisesti kaksi miestä tai kaksi naista ei voi lisääntyä keskenään, heille lasten värkkääminen on täysin luonnotonta!

    Eli edes lähtökohtaisesti he eivät voi meidän heteroiden tapaan levittää syntiä ihmiskunnassa jälkeläistensä avulla...

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Raamattu ei ota mitään kantaa ehkäisyyn. Mutta yhtään homoparia sieltä ei löydy!

    Aivan mahtavasti oivallettu, kerrotko vielä kohdat joissa miestä ja naista kehotetaan harjoittamaan seksiä ilman lisääntymistarkoitusta,,, huomioiden tietenkin Luomiskertomus sekä Raamatussa annettu ehkäisyneuvonta :)

    Raamatussa pidetään ainoastaan lisääntymistarkoituksessa harjoitettua seksiä hyväksyttävänä Jumalan yhteen liittämien miesten ja naisen välillä... ei siis tarvita ehkäisyä :)

    1Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Lapset on ihania , varsinkin kun tulevat LUONNOSTAAN ✌️

    Aivan! Niinhän mä just kirjotinkin...
    Tuosta sun huutamisestasi tulee mieleen epäkypsät vanhemmat, jotka pakottavat lapset syntymään ilman heiltä lupaa kysymättä tällaiseen maailmaan jossa he joutuvat lopulta kuolemaan... ei kovin reilua, vaikka miten tulisivat luonnostaan..
    Palstan aitojen tosiuskovien keskinäisen kilvoittelun mukaan kaikkien loppusijoituspaikaksi muodostuu vääjäämättä ikuisuus tulijärvessä...

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajatella prostituoidut sentään saa siemen nestettä oikeaan reikään eikä nekään tee lapsia kuin 1-6 kpl .

    Oho, oletko jättänyt käyttämättä ehkäisyä maksullisissa? Lääkäriin pikaisesti siitä ja testattavaksi ettet levitä laiskuuttasi hankkimiasi pöpöjä itseäsi laajemmalle

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Luonto ei tuota muumimukeja joten keinotekoista .

    Et siis hyväksy ihmisen kehoon ja lisääntymiseen mitään keinotekoista? Tämä ajattelu voi lyhentää elämääsi jopa kymmenillä vuosilla loppupäästä, jos huono tuuri käy.

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Olen käynyt ja luonnotonta , kyllä vastustan .
    Sopivat saavat lapsia ilman hoitojakin jos Luoja suo 🙏
    Sinä et ole käynyt ja kirjoittajina asiasta mistä et tiedä .

    Kyllä hedelmöityshoidoilla lapsia saaneissa on paljon vanhemmiksi erittäin sopivia. Aivan kuten luonnollisesti saaneissa on täysin sopimattomia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sodoman esimerkki antaa dramaattisia viitteitä, mihin himojen valtaanpääsy yhteiskunnassa johtaa. Kaikki muu elämäntoiminta lakkaa, kenestäkään ei enää huolehdita jne.

    Sodoma on vain satu, eikä tunneta tarttuvaa tautia joka aiheuttaisi seksuaalisuuden ylenmääräisen paisumisen väestössä. Mutta se on totta, että kyllähän ihmisen henki oli ennen modernia aikaa hyvin halpa ja höllässä.

    Ylimyksen tappamisesta sait ojennukseksi kuoleman kidutuksen kera, mutta taviksesta et välttämättä mitään. Etenkään jos olit ylempää säätyä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajatella prostituoidut sentään saa siemen nestettä oikeaan reikään eikä nekään tee lapsia kuin 1-6 kpl .

    Taitavat saada eniten suuhunsa. Se taas ei ole lisääntymisen kannalta tuloksekkain reikä.

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Kunhan saavat esittää perhettä niin kaiketi se ykkösjuttu?

    Niin, kuvittele että lapsi rakastaa kahta naista vanhempinaan. Eikö tämä ole rikos ja kristillisen huostaanoton paikka?

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Typerää , olisivat ilman lasta kun sen linjan ovat valinneetkin.

    Ns. vauvakuumeella ei ole mitään tekemistä seksuaalisen suuntautumisen kanssa. Homot haluaa tai ei halua lasta yhtä paljon ja usein kuin heterotkin.

    Koska lapsikysymys voidaan hoitaa mutta seksuaalista suuntautumista ei, se myös hoidetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Edes lähtökohtaisesti kaksi miestä tai kaksi naista ei voi lisääntyä keskenään, heille lasten värkkääminen on täysin luonnotonta!

    Tiede ei tunne mitään luonnotonta, vaan se on nykyään puhtaasti ääriuskonnollinen käsite. Näin ollen sillä ei enää ole myöskään mitään merkitystä.

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Tiedät ihan hiton paljon enemmän kuin minä 🤪 Helpottiko ?
    Ainoastaan mies ja nainen voi saada lapsia , siinä fakta ja muut säädöt on näytelmää , ei todellista .

    Aina mies ja nainen eivät saa lapsia, mutta halu on kova.

    Apuun tulee lapsi ulkomailta, tai hedelmöitys. Ihan sama homopareilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä tiedän hiton paljon enemmän. Miehen ja naisen sukusoluilla tehdään lapsi, mutta hedlmöitys voi tapahtua perinteisesti sukupuoliyhteydellä tai lääketieteellisesti esim. koeputkessa. Näin se vain nykyään menee ja sille sinä et voi mitään.

    Toki niin voi tehdä mutta luonnollista moinen avustettu raskaus ei ole , se on kyvyttömien hommia kun tarvii lisääntyäkseen tusinan lääkäreitä 😄
    Sitten kun lääkäriä ei näy niin etpä saakaan itse mitään tehtyä 🤪

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Et siis hyväksy ihmisen kehoon ja lisääntymiseen mitään keinotekoista? Tämä ajattelu voi lyhentää elämääsi jopa kymmenillä vuosilla loppupäästä, jos huono tuuri käy.

    Jokaisella aikansa

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Kyllä hedelmöityshoidoilla lapsia saaneissa on paljon vanhemmiksi erittäin sopivia. Aivan kuten luonnollisesti saaneissa on täysin sopimattomia.

    Eivät ole jos eivät luonnollisesti kykene lisääntymään vaan avustuksella vaan .

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Niin, kuvittele että lapsi rakastaa kahta naista vanhempinaan. Eikö tämä ole rikos ja kristillisen huostaanoton paikka?

    Molemmat kun vaan eivät ole vanhempia , lapselle on tuolloin valehdeltu ja elää "vanhempiensa" valheessa .

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Aina mies ja nainen eivät saa lapsia, mutta halu on kova.

    Apuun tulee lapsi ulkomailta, tai hedelmöitys. Ihan sama homopareilla.

    Yritimme entisen kihlatun kanssa lasta ja hän kovasti halusi mennä hoitojen kautta kun mitään ei kuulunut yrityksien jälkeen .
    Siltikään hän ei tullut raskaaksi vaan kun erosimme ja tuli tilalle toiset kumppanit niin lapsia tuli molemmille ihan luonnollisesti .
    Kaikki eivät ole yhteensopivia vaan .
    Mutku mä haluun on nykyään asenteena , oli kuinka pervoa tai luonnotonta hyvänsä .
    Mielipiteet ja halut ovat menneet totuuden edelle itsekkäällä ihmisellä .

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Molemmat kun vaan eivät ole vanhempia , lapselle on tuolloin valehdeltu ja elää "vanhempiensa" valheessa .

    Eli siis mitä haluaisit lapselle kerrottavan, sitäkö että hän ei ole oikea lapsi eikä hänellä ole oikeita vanhempia? Ja sitten kunnan psykiatrille? 😮

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Yritimme entisen kihlatun kanssa lasta ja hän kovasti halusi mennä hoitojen kautta kun mitään ei kuulunut yrityksien jälkeen .
    Siltikään hän ei tullut raskaaksi vaan kun erosimme ja tuli tilalle toiset kumppanit niin lapsia tuli molemmille ihan luonnollisesti .
    Kaikki eivät ole yhteensopivia vaan .
    Mutku mä haluun on nykyään asenteena , oli kuinka pervoa tai luonnotonta hyvänsä .
    Mielipiteet ja halut ovat menneet totuuden edelle itsekkäällä ihmisellä .

    >Mielipiteet ja halut ovat menneet totuuden edelle itsekkäällä ihmisellä .

    En ymmärrä, mitä itsekkyyttä siinä on, jos haluaa huolehtia lapsesta ja rakastaa häntä. Normaalilla järjellä kyse on enemmänkin hienosta epäitsekkyydestä.

    2Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Eivät ole jos eivät luonnollisesti kykene lisääntymään vaan avustuksella vaan .

    Ylivoimaisesti tärkeintä lapselle on kodin ja elämän kaikinpuolinen turvallisuus ja rakkaus. Millään muulla ei juuri ole merkitystä.

    "Luonnottomasti" maailmaan saatetuissa lapsissa ei juurikaan ole ei-toivottuja ja ei-rakastettuja, mutta "luonnollisissa" heitä kyllä piisaa valitettavankin paljon.

    1Äänestä

  • Toisaalta naisten vaatteissa tanssiva homppeli on hauska ilmestys faaraon hovista. Faaraolla oli myös klovnit pellet lääkärit noidat velhot ja vitsaukset . Turkissa on kleopatran saari . Patros saari Kreikassa. Egyptissä Aleksandria kreikkalaisegyptiläinen kaupunki juutalaisia asuu edelleen paljon Egyptissä . Myös kristittyjä koska myös Jeesus kävi Egyptissä .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuuluuko mielestäsi ehkäisyn avulla estää miehen siemeniä hedelmöittämästä naista?

    Ehkäisemällä myös naisen kanssa avioliitossa olevat miehet avioseksissään tukahduttavat elämän voimaa itsekkäiden himojensa tähden :)

    Biologia tuntuu olevan vaikeaa miehille jos kondomin käyttö kuuluu siihen...

    Sehän riippuu montako lasta mies pystyy elättämään asunto ruoka vaatteet kengät eikä tarkoita varastamalla muilta .

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Kun luonnotonta harrastetaan niin sitä saapi sitten oikein olan takaa .
    Näillä eväillä mitä kaupoissa myydään niin ei ihme ettei naiset kykenisi saamaan lapsia jo lähitulevaisuudessa .
    Ja miehet menettää kykynsä saada jälkeläisiä .
    Mutta siinäpä et nenääsi pidemmälle näe ja se on ihan okei .

    Katumus pillerit estää vanhinkoa raskaudet miehille kun sattuu vanhinkoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin fundut taas kiireen vilkkaa siirtävät maalitoppia. Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. Mutta nyt sitten kun löytyy selvä todiste asiasta ihan Räsäsen omilla sanoilla ja omalla suulla niin vaihdetaan nopeasti puheenaiheita. Pysy siis aiheessa, älä vaihda aihetta.

    Kaikki on luotuja . Niin antaa aurinkonsa paistaa niin hyville kuin pahoillekin. Salomon vaimot oli muujumalisia kleopatroja Egyptistä ......

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Seksuaalisen kanssakäymisen normikäytäntö on lisääntyminen .
    Vanhana voit sitten vaan muhinoida vaimosi kanssa vai miten se menikään sinun kanssasi ? Nykyään mies niin lentää mälli pidemmälle ? Kiitos siitä kuuluu mielikuvituksellesi 👍 Syntiselle sellaiselle .

    Noilla siemen nesteillä ei ole mitään tekemistä sitten pelastuksen ja Jeesuksen kanssa . ( Taivaassa ei lennä siemen nesteet ).

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan! Niinhän Raamattu opettaa... siunausta sinulle olla hedelmällinen, lisääntyä ja täyttää maa :)

    Noita ei taaskaan pidä ottaa kirjaimellisesti . Noi lauseet tarkoittaa koko maapalloa yleensä. Sanallaan luo uutta . Luovia sanoja. Jumala luojana puhaltaa elämän hengen kaikkiin olentoihin . Mooseksen laki kieltää tappamisen sen takia . Älä tapa . Tässä onkin miettimistä.

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Lapset on ihania , varsinkin kun tulevat LUONNOSTAAN ✌️

    Raiskaaminen on Sodoman syntiä väkivaltaa rikollista miehen tekemää synnin seurausta joutuu toiset kärsimään myös lapset sillä Mooseksen lain mukaan pahat teot kostetaan raiskaajan omille pojille. Pahaa tekevien miesten pojille .

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Sodomassa Jeesuksen mukaan naitiin, syötiin, rakennettiin, viljeltiin, ostettiin ja myytiin.

    Synnit olivat ääretön itsekkyys, ja ei autettu köyhiä ja orpoja.

    Himoja kenellä? Tiedän ihmisiä, joilla on himot, mutta kyllä he muuten normaalia elämää elävät.

    Jeesus tuhoaa kaiken myös suunsa henkäyksellä ja silloin on samoin Sodoman väki Lootin päivät .

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Suomen kaupungit kuten Kainikin kaupungin perusti , siellä se itsekkyys muhii ja selvästi !

    Suomen kaupunkeihin on tullut arabiasta Egyptistä väkeä joiden kuuluu asua idässä . Ei siis kuulu tänne . Lukeehan Koraanissa ja talmudissa että he kuuluu arabiaan punainen meri idänmeri on arabian meri . ( Meidän Itämeri on oikeasti pohjoinen meri kuka sen on muuttanut valehtelee).

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Suomen kaupungit kuten Kainikin kaupungin perusti , siellä se itsekkyys muhii ja selvästi !

    Meillä on kristityt rakentanut sairaaloita kouluja auttanut hoitanut vanhuksia tehkää samoin.

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Kunhan saavat esittää perhettä niin kaiketi se ykkösjuttu?

    Kai sen voi hedelmöittää yhden miehen kanssa kuin ottaa se hedelmöitys keinoputkesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika moni lesbopari käyttää tuntemansa miehen siemennestettä, vaikka se spermapankin välityksellä tapahtuukin. Ihan vain turvallisuus syistä.

    Niin onko siemen oman miehen vai toisen miehen tai kuten usein on että lapsi on naapurin miehen näköinen tai on monta lasta jokaisella eri isä.

    Äänestä

  • Ne kun ei tiedä , sana sekasikiö tarkoittaa sekaisin menneitä heimoja ja epämuodostuneita eli NS.vammaisia joita oli Raamatun mukaan Asdodin kaupungissa nykyisen Gazan alueen lähellä edelleen oleva kaupunki . Palestiinalaiset oli siihen aikaan egyptiläisarabialainen sekakansa nimeltä filistealaiset ja kaldean Ur kaldealaiset missä oli monijumalat . Mm.lintujumalia. Mitä enemmän ne sekoittui muihin heimoihin sen sekaisempaa tuli. Lennot Israelin sraeliin ei paljon maksa jos joku haluaa tutkia Raamatun historiaa siellä .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä minä tiedän ihan hiton paljon enemmän kuin sinä. Tiedän kaksi naisparia ulkomailta, joissa kaksi naista ovat saneet keskenään lapsen (sijaissynnytys). Tiedän myös tapauksia, joissa sisko sijaissynnytti siskonsa lapsen.

    Paljon homomiehiä on ottanut eri uskonnoista adoptiolla lapsia . Myös lesboja samoin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Raamattu ei ota mitään kantaa ehkäisyyn. Mutta yhtään homoparia sieltä ei löydy!

    Itseasiassa ....esimerkkinä on vain vertaus ovat luonnottomissa himossaan ...eräskin piti sukulaisen puolisoa ja muut oli iljettävissä himoissa. Jeesus kehotti kuitenkin parantamaan sairaita ja sitomaan haavat sekä nostamaan maahan kaatuneet ja auttamaan heikkoja . Ilmestyskirjassa on luetteloita hyi hyi synneistä mutta kuten Jeesust totesi synnitöntä ei ole olemassa .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Raamattu ei ota mitään kantaa ehkäisyyn. Mutta yhtään homoparia sieltä ei löydy!

    Raamattu kertoo ehkäisystä . Enimmäkseen oli heldemättömät naiset myös sara oli . Sitten oli portot rahab . Sitten satuja ja tarinoita oli kuolleena syntyneet lapset ja lapset jotka kuoli tai tapettiin heti . Jumala itse siis .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan mahtavasti oivallettu, kerrotko vielä kohdat joissa miestä ja naista kehotetaan harjoittamaan seksiä ilman lisääntymistarkoitusta,,, huomioiden tietenkin Luomiskertomus sekä Raamatussa annettu ehkäisyneuvonta :)

    Raamatussa pidetään ainoastaan lisääntymistarkoituksessa harjoitettua seksiä hyväksyttävänä Jumalan yhteen liittämien miesten ja naisen välillä... ei siis tarvita ehkäisyä :)

    Kyllä on tyhmää . Abraham pani saaraa vuosikymmenet eikä lasta tullut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan! Niinhän mä just kirjotinkin...
    Tuosta sun huutamisestasi tulee mieleen epäkypsät vanhemmat, jotka pakottavat lapset syntymään ilman heiltä lupaa kysymättä tällaiseen maailmaan jossa he joutuvat lopulta kuolemaan... ei kovin reilua, vaikka miten tulisivat luonnostaan..
    Palstan aitojen tosiuskovien keskinäisen kilvoittelun mukaan kaikkien loppusijoituspaikaksi muodostuu vääjäämättä ikuisuus tulijärvessä...

    Ilmestyskirjan mukaan kaikki on tehnyt syntiä eikä voi pelastua muuta kautta kuin pojan Jeesuksen ristin kautta . Mooseksen laki kielsi väärät todistukset ja tappamisen älä tapa . Jeesuksessa näkee kirkkaasti syntisen ihmisen kaikki pahat teot .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oho, oletko jättänyt käyttämättä ehkäisyä maksullisissa? Lääkäriin pikaisesti siitä ja testattavaksi ettet levitä laiskuuttasi hankkimiasi pöpöjä itseäsi laajemmalle

    Prostituoiduissa on paljon kuten Raamatun portto rahabilla lapsia .

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Sodoma on vain satu, eikä tunneta tarttuvaa tautia joka aiheuttaisi seksuaalisuuden ylenmääräisen paisumisen väestössä. Mutta se on totta, että kyllähän ihmisen henki oli ennen modernia aikaa hyvin halpa ja höllässä.

    Ylimyksen tappamisesta sait ojennukseksi kuoleman kidutuksen kera, mutta taviksesta et välttämättä mitään. Etenkään jos olit ylempää säätyä.

    Itseasiassa vaikka ne on satuja arabiasta niiden syntypaikat on kuollut meri Sodoman alueena ja hiekka aavikot Lootin suolameri patsaat on siellä myös Tunisiassa asti aavikko ja siellä myös suolajärviä. YouTube kuollut meri . YouTube Eilat . YouTube death sea.

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Taitavat saada eniten suuhunsa. Se taas ei ole lisääntymisen kannalta tuloksekkain reikä.

    Netissä ilmaiset pornovideot sivuilla on erikseen arabialaisten naisten huiviseksiä . Kyllä menee joka läpeen . Yleis sivistyksen takia ne pitää tutkia ettei pääse mikään uskonto valhe eksyttämään jonkun uskonnon paremmuudesta.

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Niin, kuvittele että lapsi rakastaa kahta naista vanhempinaan. Eikö tämä ole rikos ja kristillisen huostaanoton paikka?

    Itseasiassa ei ole sillä lapsi pitää äitinään sitä jonka hän on ja kun lapset hoidetaan hyvin . Moni yksinhuoltaja äiti on vastaavassa tilassa ettei lapsella ole isää .

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Ns. vauvakuumeella ei ole mitään tekemistä seksuaalisen suuntautumisen kanssa. Homot haluaa tai ei halua lasta yhtä paljon ja usein kuin heterotkin.

    Koska lapsikysymys voidaan hoitaa mutta seksuaalista suuntautumista ei, se myös hoidetaan.

    Monet homot haluaa perillisen talolleen siinä kuin heterokin.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Aina mies ja nainen eivät saa lapsia, mutta halu on kova.

    Apuun tulee lapsi ulkomailta, tai hedelmöitys. Ihan sama homopareilla.

    Suomessa on orpoja orpokodissa mitä voi ottaa ja huostaanotettuja myös vastaan ottokeskusten lapset mikäli haluaa käännyttää kristityksi . Arabiassa Afrikassa voi miehellä olla oma kotibordelli haaremi.

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Eli siis mitä haluaisit lapselle kerrottavan, sitäkö että hän ei ole oikea lapsi eikä hänellä ole oikeita vanhempia? Ja sitten kunnan psykiatrille? 😮

    Orpokotien lapset on ihan normaaleja vaikka ei ole äitiä eikä isää näköpiirissä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ilmestyskirjan mukaan kaikki on tehnyt syntiä eikä voi pelastua muuta kautta kuin pojan Jeesuksen ristin kautta . Mooseksen laki kielsi väärät todistukset ja tappamisen älä tapa . Jeesuksessa näkee kirkkaasti syntisen ihmisen kaikki pahat teot .

    Eikö se ollut, että kukin tuomitaan tekojensa mukaan.

    Väärä todistus on kielletty.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Meillä on kristityt rakentanut sairaaloita kouluja auttanut hoitanut vanhuksia tehkää samoin.

    Ja pääosin maailmalla ovat muut kuin kristityt tehneet kaiken.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Raiskaaminen on Sodoman syntiä väkivaltaa rikollista miehen tekemää synnin seurausta joutuu toiset kärsimään myös lapset sillä Mooseksen lain mukaan pahat teot kostetaan raiskaajan omille pojille. Pahaa tekevien miesten pojille .

    Se oli karmeaa.

    Onneksi Sodoma on kirjassa, eikä meidän elämässä.

    Äänestä

  • Migone kirjoitti:

    Yritimme entisen kihlatun kanssa lasta ja hän kovasti halusi mennä hoitojen kautta kun mitään ei kuulunut yrityksien jälkeen .
    Siltikään hän ei tullut raskaaksi vaan kun erosimme ja tuli tilalle toiset kumppanit niin lapsia tuli molemmille ihan luonnollisesti .
    Kaikki eivät ole yhteensopivia vaan .
    Mutku mä haluun on nykyään asenteena , oli kuinka pervoa tai luonnotonta hyvänsä .
    Mielipiteet ja halut ovat menneet totuuden edelle itsekkäällä ihmisellä .

    Lapsen haluaa moni. Ei siinä ole mitään pahaa, jos lapsi ei ole ihan oma. Lapsi tarvitsee hoivaa ja rakkautta.

    1Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Eli siis mitä haluaisit lapselle kerrottavan, sitäkö että hän ei ole oikea lapsi eikä hänellä ole oikeita vanhempia? Ja sitten kunnan psykiatrille? 😮

    Totuus vain ei muuta .

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    >Mielipiteet ja halut ovat menneet totuuden edelle itsekkäällä ihmisellä .

    En ymmärrä, mitä itsekkyyttä siinä on, jos haluaa huolehtia lapsesta ja rakastaa häntä. Normaalilla järjellä kyse on enemmänkin hienosta epäitsekkyydestä.

    Ihminen haluaa monenlaisia asioita ja kaikki on saatava vaikka se aiheuttaisi tuhoa ympäristölle .
    Jos et ilman avustusta lasta saa niin kannattaisikohan silloin ymmärtää myös se ?
    On kuin vammaista avustaisi .

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Ylivoimaisesti tärkeintä lapselle on kodin ja elämän kaikinpuolinen turvallisuus ja rakkaus. Millään muulla ei juuri ole merkitystä.

    "Luonnottomasti" maailmaan saatetuissa lapsissa ei juurikaan ole ei-toivottuja ja ei-rakastettuja, mutta "luonnollisissa" heitä kyllä piisaa valitettavankin paljon.

    Kohtahan heille voi päättää hiusten värin ja silmienkin, vauvoille siis .
    Ovat vain aikuisten leikkikaluja , ei muuta .
    Pinnallista paskaa päässä liikkuu moisilla.

    Äänestä

""Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi"."

Tuossa toisessa ketjussa oli myös hyvä huomio, kun joku totesi, että Jumala ei luonut pedofiliksi ketään ihmistä.

Äänestä
  • Näin fundut taas kiireen vilkkaa siirtävät maalitoppia. Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. Mutta nyt sitten kun löytyy selvä todiste asiasta ihan Räsäsen omilla sanoilla ja omalla suulla niin vaihdetaan nopeasti puheenaiheita.

    Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta. Alaikäinen ei ole valmis asiaan ja siksi Suomen laki suojaa häntä. Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään. Se ei kuulu kenellekkään. Ei edes sille teidän jumalalle.

    Mutta kun joku rtähän nyt vastaan niin olisi toivottavaa että kukaan fundu ei taas kerran yritä siirtää maalitolppia. Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. Sen kun on täyttä potaskaa. Tuo Ruben Stillerin haastattelu todistaa sen ihan saumattomasti.

    1Äänestä

  • Onko maailmankaikkeudessa mitään mikä ei olisi Kaikkivaltiaasta lähtöisin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko maailmankaikkeudessa mitään mikä ei olisi Kaikkivaltiaasta lähtöisin?

    Synti ei ole Jumalasta lähtöisin. Siksi Jumala on sitoutunut poistamaan synnin ja pahuuden maailmasta.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin fundut taas kiireen vilkkaa siirtävät maalitoppia. Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. Mutta nyt sitten kun löytyy selvä todiste asiasta ihan Räsäsen omilla sanoilla ja omalla suulla niin vaihdetaan nopeasti puheenaiheita.

    Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta. Alaikäinen ei ole valmis asiaan ja siksi Suomen laki suojaa häntä. Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään. Se ei kuulu kenellekkään. Ei edes sille teidän jumalalle.

    Mutta kun joku rtähän nyt vastaan niin olisi toivottavaa että kukaan fundu ei taas kerran yritä siirtää maalitolppia. Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. Sen kun on täyttä potaskaa. Tuo Ruben Stillerin haastattelu todistaa sen ihan saumattomasti.

    "Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja."

    Päivi vaan oli todennut, että Jumala ei ole luonut homoseksuaalisuutta (eikä myöskään pedofiliaa eikä kleptomaniaa, eikä ...)

    Alustajan litteroinnin mukaan Päivihän oli todennut, että ""Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi"." Tämä pitää paikkansa, sillä ...

    1. Moos. 1:27
    Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.


    1. Moos. 5:2
    Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi ja siunasi heidät ja antoi heille nimen ihminen, silloin kun heidät luotiin.


    "Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta."

    No tämä on maallisen lain asia, mutta nyt käsitellään asiaa Raamatun näkökulmasta.



    "Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään"

    Myös pedofilia ja groomaus perustuu vapaaehtoisuuteen monta kertaa, koska lapsille jo opetaan, että seksi on kiva ja luonnollinen asia. Lapset sitten intoutuu kokeilemaan tätä luonnollista ja kivaa asiaa ja pedofilit ja groomaajat ovat intomielin valmiita auttamaan.

    Kristinuskon piirissä miehen ja naisen avioliiton ulkopuolinen seksi on aina syntiä!!



    "Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. "

    No tämä on vain sinun omaa panetteluasi ja valhetteluasi, millä ei sinänsä ole merkitystä.

    Äänestä

  • Niin se on luonnoton seksi . Ihminen on luotu kyllä mutta luonnolliseen seksiin tosin aika lempeää kohtelua heille on hylännyt heidät himoihinsa. Väkivalta oli se Sodoman synti raiskaajat .

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin fundut taas kiireen vilkkaa siirtävät maalitoppia. Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. Mutta nyt sitten kun löytyy selvä todiste asiasta ihan Räsäsen omilla sanoilla ja omalla suulla niin vaihdetaan nopeasti puheenaiheita.

    Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta. Alaikäinen ei ole valmis asiaan ja siksi Suomen laki suojaa häntä. Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään. Se ei kuulu kenellekkään. Ei edes sille teidän jumalalle.

    Mutta kun joku rtähän nyt vastaan niin olisi toivottavaa että kukaan fundu ei taas kerran yritä siirtää maalitolppia. Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. Sen kun on täyttä potaskaa. Tuo Ruben Stillerin haastattelu todistaa sen ihan saumattomasti.

    Koittakaa jo tunnustaa kaikki ihmiset on syntisiä ja osa rikollisia .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko maailmankaikkeudessa mitään mikä ei olisi Kaikkivaltiaasta lähtöisin?

    No ei tietysti ku kaikki on luotu myös Egypti faarao ja kundaliini sekä lohikäärme perkele joukkoineen ylistyksen johtaja Lucifer.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja."

    Päivi vaan oli todennut, että Jumala ei ole luonut homoseksuaalisuutta (eikä myöskään pedofiliaa eikä kleptomaniaa, eikä ...)

    Alustajan litteroinnin mukaan Päivihän oli todennut, että ""Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi"." Tämä pitää paikkansa, sillä ...

    1. Moos. 1:27
    Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.


    1. Moos. 5:2
    Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi ja siunasi heidät ja antoi heille nimen ihminen, silloin kun heidät luotiin.


    "Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta."

    No tämä on maallisen lain asia, mutta nyt käsitellään asiaa Raamatun näkökulmasta.



    "Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään"

    Myös pedofilia ja groomaus perustuu vapaaehtoisuuteen monta kertaa, koska lapsille jo opetaan, että seksi on kiva ja luonnollinen asia. Lapset sitten intoutuu kokeilemaan tätä luonnollista ja kivaa asiaa ja pedofilit ja groomaajat ovat intomielin valmiita auttamaan.

    Kristinuskon piirissä miehen ja naisen avioliiton ulkopuolinen seksi on aina syntiä!!



    "Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. "

    No tämä on vain sinun omaa panetteluasi ja valhetteluasi, millä ei sinänsä ole merkitystä.

    Siis HETKINEN!!!! Nyt kyllä tulee täyttä soopaa. Että kun lapsille opetetaan että seksi on kivaa ja luonnollista niin sitä kautta pedofilia muka olisi vapaaehtoista.

    Nyt pitää kysyä että oletko sä ihan pimee?! Etkö sä tiedä että laki kieltää pedofiilisen toiminnan? Ynnä että missä muka lapsille - siis LAPSILLE - opetetaan että seksi on iloinen asia?

    Itse näin opettajana olen todella tyrmistynyt moisesta väitteestä. Kerro nyt toki missä muka näin opetetaan? Mistä löytyy se kouluhallinnon päätös että näin pitää toimia?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja."

    Päivi vaan oli todennut, että Jumala ei ole luonut homoseksuaalisuutta (eikä myöskään pedofiliaa eikä kleptomaniaa, eikä ...)

    Alustajan litteroinnin mukaan Päivihän oli todennut, että ""Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi"." Tämä pitää paikkansa, sillä ...

    1. Moos. 1:27
    Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.


    1. Moos. 5:2
    Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi ja siunasi heidät ja antoi heille nimen ihminen, silloin kun heidät luotiin.


    "Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta."

    No tämä on maallisen lain asia, mutta nyt käsitellään asiaa Raamatun näkökulmasta.



    "Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään"

    Myös pedofilia ja groomaus perustuu vapaaehtoisuuteen monta kertaa, koska lapsille jo opetaan, että seksi on kiva ja luonnollinen asia. Lapset sitten intoutuu kokeilemaan tätä luonnollista ja kivaa asiaa ja pedofilit ja groomaajat ovat intomielin valmiita auttamaan.

    Kristinuskon piirissä miehen ja naisen avioliiton ulkopuolinen seksi on aina syntiä!!



    "Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. "

    No tämä on vain sinun omaa panetteluasi ja valhetteluasi, millä ei sinänsä ole merkitystä.

    "Myös pedofilia ja groomaus perustuu vapaaehtoisuuteen monta kertaa, koska lapsille jo opetaan, että seksi on kiva ja luonnollinen asia. Lapset sitten intoutuu kokeilemaan tätä luonnollista ja kivaa asiaa ja pedofilit ja groomaajat ovat intomielin valmiita auttamaan. "

    Olet kasvanut todella oudossa perheessä/kasvuympäristössä. Otan osaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Synti ei ole Jumalasta lähtöisin. Siksi Jumala on sitoutunut poistamaan synnin ja pahuuden maailmasta.

    Eikä ole.

    Hän oli mielipuoli, tappaen viattomat Egyptin esikoiset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja."

    Päivi vaan oli todennut, että Jumala ei ole luonut homoseksuaalisuutta (eikä myöskään pedofiliaa eikä kleptomaniaa, eikä ...)

    Alustajan litteroinnin mukaan Päivihän oli todennut, että ""Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi"." Tämä pitää paikkansa, sillä ...

    1. Moos. 1:27
    Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.


    1. Moos. 5:2
    Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi ja siunasi heidät ja antoi heille nimen ihminen, silloin kun heidät luotiin.


    "Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta."

    No tämä on maallisen lain asia, mutta nyt käsitellään asiaa Raamatun näkökulmasta.



    "Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään"

    Myös pedofilia ja groomaus perustuu vapaaehtoisuuteen monta kertaa, koska lapsille jo opetaan, että seksi on kiva ja luonnollinen asia. Lapset sitten intoutuu kokeilemaan tätä luonnollista ja kivaa asiaa ja pedofilit ja groomaajat ovat intomielin valmiita auttamaan.

    Kristinuskon piirissä miehen ja naisen avioliiton ulkopuolinen seksi on aina syntiä!!



    "Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. "

    No tämä on vain sinun omaa panetteluasi ja valhetteluasi, millä ei sinänsä ole merkitystä.

    No jos on totta, että luotiin mies ja nainen, niin heitä on jo päälle 7 miljardia, ja heitä on vaikka minkälaisia.

    Ja kristinuskon piirissä otetaan kovasti avioeroja. Säälittävää.

    Äänestä

  • Toi on vaikea asia sillä lapsia tapettiin ja kuoli ja myytiin haaremeihin sekä edelleen myydään Intiassa Afrikassa romanit vaimot voi olla tosi vauvoja vielä ja lapsia 5-8 vuotiaita . Budhan uskonnossa myös yleistä.

    Äänestä

  • Ajatella myös Mooseksen laki sanoo älä sano väärää todistusta lähimmäisestä. Arvatkaa paljon on väärää todistusta toisista !!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja."

    Päivi vaan oli todennut, että Jumala ei ole luonut homoseksuaalisuutta (eikä myöskään pedofiliaa eikä kleptomaniaa, eikä ...)

    Alustajan litteroinnin mukaan Päivihän oli todennut, että ""Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi"." Tämä pitää paikkansa, sillä ...

    1. Moos. 1:27
    Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.


    1. Moos. 5:2
    Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi ja siunasi heidät ja antoi heille nimen ihminen, silloin kun heidät luotiin.


    "Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta."

    No tämä on maallisen lain asia, mutta nyt käsitellään asiaa Raamatun näkökulmasta.



    "Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään"

    Myös pedofilia ja groomaus perustuu vapaaehtoisuuteen monta kertaa, koska lapsille jo opetaan, että seksi on kiva ja luonnollinen asia. Lapset sitten intoutuu kokeilemaan tätä luonnollista ja kivaa asiaa ja pedofilit ja groomaajat ovat intomielin valmiita auttamaan.

    Kristinuskon piirissä miehen ja naisen avioliiton ulkopuolinen seksi on aina syntiä!!



    "Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. "

    No tämä on vain sinun omaa panetteluasi ja valhetteluasi, millä ei sinänsä ole merkitystä.

    Kultapieni varhaisen Kristillisen seksuaalimoraalin ja Raamatun mukaan ainoastaan lisääntymistarkoituksessa harjoitettu seksi on hyväksyttyä ja synnitöntä avioliitossa olevien miehen ja naisen välillä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Synti ei ole Jumalasta lähtöisin. Siksi Jumala on sitoutunut poistamaan synnin ja pahuuden maailmasta.

    Yritätkö nyt selittää ettei Kaikkivaltias olekaan Kaikkivaltias?

    1Äänestä

  • Niin, sinähän sen totesit. 😅

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko maailmankaikkeudessa mitään mikä ei olisi Kaikkivaltiaasta lähtöisin?

    Kaikkivaltiasta ei voi olla, ellei kaikki ole lähtöisin Hänestä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Synti ei ole Jumalasta lähtöisin. Siksi Jumala on sitoutunut poistamaan synnin ja pahuuden maailmasta.

    Tietenkin on, tai sitten luojia on enemmän kuin yksi, mikä taas on polyteismia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siis HETKINEN!!!! Nyt kyllä tulee täyttä soopaa. Että kun lapsille opetetaan että seksi on kivaa ja luonnollista niin sitä kautta pedofilia muka olisi vapaaehtoista.

    Nyt pitää kysyä että oletko sä ihan pimee?! Etkö sä tiedä että laki kieltää pedofiilisen toiminnan? Ynnä että missä muka lapsille - siis LAPSILLE - opetetaan että seksi on iloinen asia?

    Itse näin opettajana olen todella tyrmistynyt moisesta väitteestä. Kerro nyt toki missä muka näin opetetaan? Mistä löytyy se kouluhallinnon päätös että näin pitää toimia?

    Myös Korkkiruuvi, jonka kanssa yrität ja yritämme keskustella, väittää olevansa (tohtoriopintojakin hankkinut) osa-aikaeläkettä nauttiva opettaja, joka tuntee koulumaailman kuin käsilaukkunsa. Se onkin kauhea maailma, kuten tuhansista hänen viesteistään on tullut ilmi!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Myös pedofilia ja groomaus perustuu vapaaehtoisuuteen monta kertaa, koska lapsille jo opetaan, että seksi on kiva ja luonnollinen asia. Lapset sitten intoutuu kokeilemaan tätä luonnollista ja kivaa asiaa ja pedofilit ja groomaajat ovat intomielin valmiita auttamaan. "

    Olet kasvanut todella oudossa perheessä/kasvuympäristössä. Otan osaa.

    Korkkiruuvi on syntynyt 1950-luvulla, jolloin lastensuojelu oli vielä aika suurpiirteistä.

    Äänestä

  • No oliko tervettä tappaa kaikki vain sen takia, että olivat esikoisia?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin fundut taas kiireen vilkkaa siirtävät maalitoppia. Kun koko aloituksen pointti oli siinä että te fundut väitätte täällä useaan kertaan että Räsänen ei ole sanonut että jumala ei luonut homoja. Mutta nyt sitten kun löytyy selvä todiste asiasta ihan Räsäsen omilla sanoilla ja omalla suulla niin vaihdetaan nopeasti puheenaiheita.

    Mitä tulee tuohon pedofiili-viittaukseen, niin siihen sen verran voi sanoa että silloin on kyse rikoksesta. Alaikäinen ei ole valmis asiaan ja siksi Suomen laki suojaa häntä. Sen sijaan homoilussa on kyse täysi-ikäisten miesten vapaaehtoisesta toimista keskenään. Se ei kuulu kenellekkään. Ei edes sille teidän jumalalle.

    Mutta kun joku rtähän nyt vastaan niin olisi toivottavaa että kukaan fundu ei taas kerran yritä siirtää maalitolppia. Vaan siis kommentoi sitä väitettä että Räsänen muka ei olisi sanonut että jumala ei luonut homoja. Sen kun on täyttä potaskaa. Tuo Ruben Stillerin haastattelu todistaa sen ihan saumattomasti.

    Kointähti yhdistys ry . 🔯

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Eikä ole.

    Hän oli mielipuoli, tappaen viattomat Egyptin esikoiset.

    Tappoi paljon hebrealaisia Egyptin siinaille kuoli käärmeen puremiin . Maallisessa mielessä miksei ihmiset tapa noita käärmeitä pois.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajatella myös Mooseksen laki sanoo älä sano väärää todistusta lähimmäisestä. Arvatkaa paljon on väärää todistusta toisista !!!!

    Ne todisti väärin Jeesusta vastaan . Kateudesta kuten Kain. Juudas vaan myi Jeesuksen . Rahasta niinku hellarivaparit tekee synagogat .

    Äänestä

  • Tappoi . Myös Herodes tappoi . Myös siinaille tappoi .

    Äänestä

"Vuosituhansien kuluessa "matka" jumalaan on pidentynyt ja sen vuoksi ihmisten geenistö rappeutuu. Tämä "rappautumisen" seurauksena on sitten syntynyt esim homoja, jotka ovat siis Räsäsen mukaan vähemmän hyviä ihmisiä kuin "heterot"."

Tuo sanomasi jo taisi, että vain sinun omaa mielikuvitustasi. Ihmisen geenistön rappeutuminen kun näkyy nykyään lukemattomilla eri tavoilla. Esim. tulee tiedostaa kuinka karmeaa tekstiä jo jotkut kirjoittaa täällä lähinnä Päivistä ja elävistä uskovista. Tulee vaikutelma, että mielenterveys horjuu jo vakavasti, mikä onkin yleisin trendi nykyaikana kun jo puolet alle 30v käyttää hoitoja tai mielialalääkkeitä, jos otetaan pois uskovien nuoret, urheilevat tai kulttuuria harjoittavat nuoret.

Äänestä
  • Millaisia karmeita tekstejä olet tiedostanut mainitsemistasi ihmisistä?
    Voiko olla muunlaisia uskovia kuin eläviä uskovia, vai tarkoitatko poisnukkuneiden olevan edelleen uskossa?

    1Äänestä

  • Ei ne lääkkeet auta sekoittaa vaan . Rauhoittavat helpottaa hetkeksi mutta lähinnä kipulääkkeet auttaa ja muu jos on ruumiin sairas . Tuska ja ahdistus sille joka paha tekee juutalaiselle ensin sitten myös kreikan juutalaiselle ja arabeille.

    Äänestä

  • >Ihmisen geenistön rappeutuminen kun näkyy nykyään lukemattomilla eri tavoilla.

    Ja juurikin kiihtyvänä. Jos vertaamme puoen vuosisadan takaisia jääkiekkotallenteita nykyiseen peliin, huomaamme vauhdin lähes tuplaantuneen. Sen ajan huippujoukkue häviäisi jopa Mikkelin Jukureille mallia 2021 suurin numeroin.

    Koska rappeutuminen on huono asia, totean että tuo hitaampi, vähemmän rappeutunut peli oli katsojalle mukavampaa seurattavaa, kun asiat eivät tapahtuneet omaa aivotoimintaa nopeammin kuten nyt.

    1Äänestä

""Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi"."

Totta tuo! Jumala ei luonut ihmistä käyttäytymään kuten homoseksuaalien enemmistö käyttäytyy eli harjoittaa seksiä saman sukupuolen kanssa.

Täytyy vaan lukea Raamatusta, että ...

1. Moos. 1:27
Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.


1. Moos. 5:2
Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi ja siunasi heidät ja antoi heille nimen ihminen, silloin kun heidät luotiin.

Äänestä
  • Jumala ei myöskään luonut miestä ja naista estämään ehkäisyn avulla lisääntymästä...

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jumala ei myöskään luonut miestä ja naista estämään ehkäisyn avulla lisääntymästä...

    No ei tietysti Mooses Jumala hoitaa hommat naiset oli hedelmättömiä tai sai keskenmenon tai lapsi syntyi kuolleena tai kuoli vauvana . Jumala hoitaa hommat Mooses . Jäikö Mooseksen midianilaisen naisen kanssa tehdyt lapset eloon. Ketura ja Abraham. Sara sai vain yhden lapsen vaikka ne pani kymmenet vuodet orja haagar synnytti heti . Mooses Jumala hoitaa hommat nykyäänkin . Lapsia tapettiin Mooses jo silloin . Davidin poika kuoli kun oli synnissä tehty toisen miehen vaimon kanssa että kyllä Mooses Jumala hoitaa juutalaisten lasten kuolemat myös .

    Äänestä

  • Jumalan omaksi kuvaksi luominen ei estänyt sitä, että tuli homoja ja biseksuaalisia.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Jumalan omaksi kuvaksi luominen ei estänyt sitä, että tuli homoja ja biseksuaalisia.

    Et varmaan ole koskaan edes tajunnut, että Raamattu sanoo, että mies ja nainen yhdessä ovat Jumalan kuva. Eli täydelliset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Et varmaan ole koskaan edes tajunnut, että Raamattu sanoo, että mies ja nainen yhdessä ovat Jumalan kuva. Eli täydelliset.

    Jos Raamattu tosiaan sanoo noin, voi vain ihmetellä muinaisjuutalaisen jumalakuvaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Et varmaan ole koskaan edes tajunnut, että Raamattu sanoo, että mies ja nainen yhdessä ovat Jumalan kuva. Eli täydelliset.

    Homo ja lesbo ovat mies ja nainen.

    Et tajunnut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jumala ei myöskään luonut miestä ja naista estämään ehkäisyn avulla lisääntymästä...

    Etkä sinä määrää kuka syntyy kuka saa elää kuka kuolee tai millaiseksi syntyy. Et ole luoja et jumala . Jumala päättää milloin kuolet .

    Äänestä

Totuus homoista on että ne on luonnottomia himojensa orjia mutta heidät tuomitsee kuten meidänkin vain Luoja . Kristitty on sovitettu joten meitä ei tuomita . Muut uhraa elukoita . Kristitty homo on siis paremmassa asemassa kuin muut uskonnot.

1Äänestä

Jumala ei luonut homoja, eikä mitään muutakaan, ei edes lunta.

1Äänestä

Haha-hah! Valehtelet todella törkeästi!
Laita nyt ihmeessä se Räsäsen teksti missä muka väittää, että Jumala ei luonut homoja!
Et kai väitä, että Räsänen väittäisi osan ihmisistä olevan luotuja ja osa kehittynyt elämistä? 🤣🤣🤣

2Äänestä
  • Tuossahan se on. Ole hyvä ja kuuntele ihan Räsäsen omalla äänellä ja sanoilla:


    https://areena.yle.fi/audio/1-50363169

    Kohta 40.00 eteenpäin. Tarkemmin kohta 41.44 jossa Räsänen sanatarkasti sanoo: "Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuossahan se on. Ole hyvä ja kuuntele ihan Räsäsen omalla äänellä ja sanoilla:


    https://areena.yle.fi/audio/1-50363169

    Kohta 40.00 eteenpäin. Tarkemmin kohta 41.44 jossa Räsänen sanatarkasti sanoo: "Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi".

    Sehän on aivan eri asia kuin, ettei olisi luonut homoja. 🤣🤣🤣
    Eihän kukaan synny pedofiiliksi , varkaaksi, raiskaajaksi tai murhaajaksikaan. Mutta silti he ovat Jumalan luomia. Ihminen itse päätää mitä elämällään tekee ja miten luonnettaan ja himojaan hallitsee.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sehän on aivan eri asia kuin, ettei olisi luonut homoja. 🤣🤣🤣
    Eihän kukaan synny pedofiiliksi , varkaaksi, raiskaajaksi tai murhaajaksikaan. Mutta silti he ovat Jumalan luomia. Ihminen itse päätää mitä elämällään tekee ja miten luonnettaan ja himojaan hallitsee.

    Väitätkö, että homoseksuaalisuus on valinta?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Väitätkö, että homoseksuaalisuus on valinta?

    "Väitätkö, että homoseksuaalisuus on valinta?"

    No ei kai homoseksuaalisuus ole aina valinta, mutta homoseksuaaliset TEOT eli synti on aina ihmisen oma valinta. Itsehän hän synnistään sitten kärsiikin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuossahan se on. Ole hyvä ja kuuntele ihan Räsäsen omalla äänellä ja sanoilla:


    https://areena.yle.fi/audio/1-50363169

    Kohta 40.00 eteenpäin. Tarkemmin kohta 41.44 jossa Räsänen sanatarkasti sanoo: "Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi".

    No ei kai Aatami pannut satamia raskaaksi ja Aatami synnytti Kainin .

    Äänestä

Kristinuskoon perustuva kannanotto homoseksuaalisuudesta ei ole etnisyyteen tai "rotuun" viittava kannanotto, ja siten rasismisyytös on perusteeton.

1Äänestä

Poliittisista syistäkö homous ei enää ole sairaus?

Äänestä
  • No se, että homous ei enää ole rikos, johtuu politiikasta.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No se, että homous ei enää ole rikos, johtuu politiikasta.

    Onhan se useissa maissa vieläkin rikos?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onhan se useissa maissa vieläkin rikos?

    Jostain syystä homoutta rikoksena pitävien muunmaalaisten muuttoliikettä noihin maihin ei voi havaita edes elektronimikroskoopilla. 🤔

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Jostain syystä homoutta rikoksena pitävien muunmaalaisten muuttoliikettä noihin maihin ei voi havaita edes elektronimikroskoopilla. 🤔

    "Jostain syystä homoutta rikoksena pitävien muunmaalaisten muuttoliikettä noihin maihin ei voi havaita edes elektronimikroskoopilla."

    No ei ainakaan elävät uskovat pidä homoseksuaalisia tekoja rikoksena, mutta Jumala pitää niitä syntejä. Näillä säädöillä kristinusko toimii.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No se, että homous ei enää ole rikos, johtuu politiikasta.

    Mistä se johtuu että vasenkätisyys ei ole enää synti eikä sairaus? Vielä 1950-luvulla vasenkätisyyttä pyrittiin "korjaamaan" kouluissa. Plus raamatusta löytyy kohtia jossa vasenkätisyytä pidetään syntinä.

    https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/kirous-vai-siunaus-#15b9fac6

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No se, että homous ei enää ole rikos, johtuu politiikasta.

    Kerro toki mitä haittaa homostelusta on yhteiskunnalle? Nimittäin vain silloin se voisi olla rikos. Eli tekeekö homous ihmisestä väkivaltaisen? Tekeekö se hänestä automaattisesti kleptomaanin? Lisääkö homous sairauksia? Miten homous lisää yhteiskunnan menoja? Keneltä se on pois jos täysi-ikäiset homot homostelevat keskenään? Mitä se sinulta oon pois?

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onhan se useissa maissa vieläkin rikos?

    Ei taida olla missään valtiossa rikos tuo homous.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Ei taida olla missään valtiossa rikos tuo homous.

    No onhan toki. Esimerkiksi kristillisissä Ugandassa ja Tansaniassa. Ja niinkään lähellä kuin Latviassa poliisi ei estä homon polttamista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Jostain syystä homoutta rikoksena pitävien muunmaalaisten muuttoliikettä noihin maihin ei voi havaita edes elektronimikroskoopilla."

    No ei ainakaan elävät uskovat pidä homoseksuaalisia tekoja rikoksena, mutta Jumala pitää niitä syntejä. Näillä säädöillä kristinusko toimii.

    Kylläpä vain ankarasti vastustitte homostelun poistamista rikoslaista. Kaikki lahkot ja kirkon vanhoilliset olivat yhdessä rintamassa, että rikos sen olla pitää tai Jumala kostaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mistä se johtuu että vasenkätisyys ei ole enää synti eikä sairaus? Vielä 1950-luvulla vasenkätisyyttä pyrittiin "korjaamaan" kouluissa. Plus raamatusta löytyy kohtia jossa vasenkätisyytä pidetään syntinä.

    https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/kirous-vai-siunaus-#15b9fac6

    "Todellinen ongelma vasenkätisyydestä tuli kansakoulun myötä, sotkihan mustekynä vasemmassa kädessä vihkoja."

    Tätä en ollut koskaan tullut ajatelleeksi, mutta näinhän se on. (Arabian ja heprean kirjoittamisessa musteella sottaamisen ongelma on siis oikeakätisillä.)

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    No onhan toki. Esimerkiksi kristillisissä Ugandassa ja Tansaniassa. Ja niinkään lähellä kuin Latviassa poliisi ei estä homon polttamista.

    On se älytöntä.

    Tunnen yhden Ugandasta. Ei hän ole mitään sanonut sellaisesta.

    Äänestä

  • On hyvä tietää miten eri maissa menee. Tämä tyyppi on hankkinut sikoja, pidän sitä hyvänä asiana.

    Äänestä

  • Voisin muuttaa ainakin Kap Verdelle.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Voisin muuttaa ainakin Kap Verdelle.

    Et pystyisi elämään siellä tonnin sairaseläkkeelläsi.

    1Äänestä

Eikä myöskään sinua.

Äänestä

> ...Kyseessä on ihan selvä rasistinen viittaus. Looginen johtopäätös on että homot eivät ole yhtä hyviä kuin heterot.

On kyllä surkeaa, kun ihmiset eivät nykyään edes ymmärrä sanaa rasismi. Rasismi on rotuun perustuvaa syrjintää. Rodulla ei ole mitään tekemitä homouden kanssa.

Ja faktahan on se, että Raamatun perusteella Jumala loi kaksi ihmistä, Aatamin ja Eevan. On epätodennäköistä, että he olivat homoja. Mutta, kun me emme ole suoraan Jumalan luomia, vaan jälkeläisiä, tarkottaako se, että olemme vähemmän hyviä? Jos teemme tyhmyyksiä, kuten homoseksi, emme ole yhtä hyviä kuin järkevät ihmiset, jotka ymmärtävät eri ruumiinosien käyttötarkoituksen oikein.

Äänestä
  • >On kyllä surkeaa, kun ihmiset eivät nykyään edes ymmärrä sanaa rasismi. Rasismi on rotuun perustuvaa syrjintää. Rodulla ei ole mitään tekemitä homouden kanssa.

    Ja rasismi-sanalla on myös vain rotuun perustuvaa syrjintää laajempi merkitys.

    Äänestä

Jumala loi biseksuaaleiksi.
Hukutti tulvassa kerran, mutta Noan hetero insestiperheen laivaan livahti biseksuaali jäniksenä.
Siksi biseksuaalisuus jäi ja tarvittiin homovihatarinoita ja käskyjä Jumalan sanaan, Raamattuun!
😁

Äänestä

voi hyvänen aika mitä selitetään, mitä Räsänen on tarkoittanut, pois se. Räsänen tarkoittaa lyhyesti, että homoseksuaalisuus ei kuulu Raamatullisiin asioihin, ja selvä se, miksi siitäjos asia luomaan toisenlaista kuvaa mitä Jumala on sanonut. Ei raamatun rakkaus pidä yhtä homouden kanssa, koska sellainen on sairasta. Jumala ei tule koskaan hyväksymään homoseksuaalisuutta, seksuaalisuuden muotona, koska Hän ei ole tarkoittanut sitä päin vastoin. Hänen tahtonsa on hyvyys kaikkia ihmisiä kohtaan, johon homous ei natsaa. Jos asia ei miellytä, sitten tulee tuomio. Ei ole ihmisyydessä tai missään homoutta pidettävä hyvänä

2Äänestä
  • Maailmassa ei voi olla mitään, mitä Jumala ei olisi tarkoittanut, jos Hän on Kaikkivaltias..

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    Maailmassa ei voi olla mitään, mitä Jumala ei olisi tarkoittanut, jos Hän on Kaikkivaltias..

    Jumala antoi luoduilleen vapaan tahdon, olemmehan Jumalan kuvia!

    Eli vain pieni osa ihmisistä toimii Jumalan tahdon mukaan ja Kaikkivaltiaana Jumala on sitoutunut tuhoamaan nämä pahan tekijät, joita tällä foorumilla niin paljon on. Jumala siis Kaikkivaltiaana poistaa pahuuden maailmasta, mutta sitä ennen kerätään talteen Jumalan valitut.

    Miten muuten sinun käy kun Jumala poistaa pahuuden maailmasta?

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jumala antoi luoduilleen vapaan tahdon, olemmehan Jumalan kuvia!

    Eli vain pieni osa ihmisistä toimii Jumalan tahdon mukaan ja Kaikkivaltiaana Jumala on sitoutunut tuhoamaan nämä pahan tekijät, joita tällä foorumilla niin paljon on. Jumala siis Kaikkivaltiaana poistaa pahuuden maailmasta, mutta sitä ennen kerätään talteen Jumalan valitut.

    Miten muuten sinun käy kun Jumala poistaa pahuuden maailmasta?

    Ensimmäisenä lähtevät ne, jotka kirjoittavat kaikkea valetta täällä. Esimerkiksi uskovat.

    Äänestä

  • Raamattu menee siis seksuaalisen suuntautumisen mukaan. Eli biseksuaaliset ja heterot ovat Raamattua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jumala antoi luoduilleen vapaan tahdon, olemmehan Jumalan kuvia!

    Eli vain pieni osa ihmisistä toimii Jumalan tahdon mukaan ja Kaikkivaltiaana Jumala on sitoutunut tuhoamaan nämä pahan tekijät, joita tällä foorumilla niin paljon on. Jumala siis Kaikkivaltiaana poistaa pahuuden maailmasta, mutta sitä ennen kerätään talteen Jumalan valitut.

    Miten muuten sinun käy kun Jumala poistaa pahuuden maailmasta?

    >Jumala antoi luoduilleen vapaan tahdon, olemmehan Jumalan kuvia!

    Sitä ennen Hän oli antanut aivot, jotka kykenevät paitsi hyvään myös pahaan. On täysin moraalitonta luoda pahaan pystyvä ja sitä armottomassa maailmassa usein myös haluava nisäkäslaji ja sitten kauhistella, että oletpa sinä paha, pian kärvennän sinua ikuisesti.

    Evoluutioteoria tietysti selittää hienosti ihmisen kyvyn pahaan. Ihmistieteet taas osaavat selittää, miksi sinunlaisillesi suurinta "pahuutta" on olla uskomatta Jeesukseen. 😏

    >Miten muuten sinun käy kun Jumala poistaa pahuuden maailmasta?

    Odotellaan nyt ensin että Jumala tekisi edes joskus jotain ennen kuin Hän iskee raivopäissään luotujensa kimppuun. Kannattaa nimittäin harjoitella hyvin ennen kuin antautuu ratkaisevaan matsiin, semminkin kun nykyajan ihmisaseet ovat jo todella kenkkuja.

    Äänestä

  • Repe.RuutikaIIo kirjoitti:

    >Jumala antoi luoduilleen vapaan tahdon, olemmehan Jumalan kuvia!

    Sitä ennen Hän oli antanut aivot, jotka kykenevät paitsi hyvään myös pahaan. On täysin moraalitonta luoda pahaan pystyvä ja sitä armottomassa maailmassa usein myös haluava nisäkäslaji ja sitten kauhistella, että oletpa sinä paha, pian kärvennän sinua ikuisesti.

    Evoluutioteoria tietysti selittää hienosti ihmisen kyvyn pahaan. Ihmistieteet taas osaavat selittää, miksi sinunlaisillesi suurinta "pahuutta" on olla uskomatta Jeesukseen. 😏

    >Miten muuten sinun käy kun Jumala poistaa pahuuden maailmasta?

    Odotellaan nyt ensin että Jumala tekisi edes joskus jotain ennen kuin Hän iskee raivopäissään luotujensa kimppuun. Kannattaa nimittäin harjoitella hyvin ennen kuin antautuu ratkaisevaan matsiin, semminkin kun nykyajan ihmisaseet ovat jo todella kenkkuja.

    "Jumala antoi luoduilleen vapaan tahdon, olemmehan Jumalan kuvia!

    Sitä ennen Hän oli antanut aivot, jotka kykenevät paitsi hyvään myös pahaan. On täysin moraalitonta luoda pahaan pystyvä ja ...."

    Juuri näin! Minusta tämä ei ole mitenkään moraalitonta ja rakkaudellista karsia pois pahuuden palvelijat maailmankaikkeudesta.


    ">Miten muuten sinun käy kun Jumala poistaa pahuuden maailmasta?"

    Kyllä sinun on hyvä tätä miettiä joka päivä, sillä onhan tässä paljon pelissä. Osaatko muuten yhtään hahmottaa mielessäsi kuinka pitkä ajanjakso on ikuisuus?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Jumala antoi luoduilleen vapaan tahdon, olemmehan Jumalan kuvia!

    Sitä ennen Hän oli antanut aivot, jotka kykenevät paitsi hyvään myös pahaan. On täysin moraalitonta luoda pahaan pystyvä ja ...."

    Juuri näin! Minusta tämä ei ole mitenkään moraalitonta ja rakkaudellista karsia pois pahuuden palvelijat maailmankaikkeudesta.


    ">Miten muuten sinun käy kun Jumala poistaa pahuuden maailmasta?"

    Kyllä sinun on hyvä tätä miettiä joka päivä, sillä onhan tässä paljon pelissä. Osaatko muuten yhtään hahmottaa mielessäsi kuinka pitkä ajanjakso on ikuisuus?

    Suomessa kuolemantuomio poistettiin 1932.

    Äänestä

Kuinka monta erilaista Jumalaa Luterilaisilla on?

1Äänestä

Jätät lainaamastasi lauseesta huomioimatta sanan ”alunperin”, joka ei ole siinä yhtään turhaan ja jätät tarkoituksella huomioimatta lauseen yhteydessä muut asiasta lausutut asiat.
Jumala alunperin tarkoitti naiset ja miehet yhteen, mutta syntiinlankeemuksen myötä osa miehistä alkoi himoita toisia miehiä, naiset naisia ja syntiinlankeemuksen myötä tuli meille jokaiselle erilaisia asioita, joiden kanssa kamppailla.
Ihmiset ovat kaikki Jumalan luomia niin Räsäsen, kuin Raamatun mukaan, mutta kaikki käyttäytyminen ei ole Jumalan tarkoittamaa.

En tiedä yhtään ihmistä, jonka mukaan homot eivät olisi Jumalan luomia, vaan tulleet jotain muuta kautta (kehittyneet apinoista?) ja vain heterot olisivat luotuja. Väännöksenne on aivan järjetön.

1Äänestä
  • "Jumala alunperin tarkoitti naiset ja miehet yhteen, mutta syntiinlankeemuksen myötä osa miehistä alkoi himoita toisia miehiä, naiset naisia ja syntiinlankeemuksen myötä tuli meille jokaiselle erilaisia asioita, joiden kanssa kamppailla."

    Olivatko alunperin muka heteroita?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Jumala alunperin tarkoitti naiset ja miehet yhteen, mutta syntiinlankeemuksen myötä osa miehistä alkoi himoita toisia miehiä, naiset naisia ja syntiinlankeemuksen myötä tuli meille jokaiselle erilaisia asioita, joiden kanssa kamppailla."

    Olivatko alunperin muka heteroita?

    Kyllä Adam ja Eeva olivat heteroita! Heidän tehtäväkseen kun Jumala antoi lisääntyä ja täyttää maa.

    1Äänestä

Outo kirjoituksesi ei edusta Räsäsen ajattelua, vaan ihan omaa ilkeämielisyyttäsi.
Räsänen on korostanut selvästi useissa yhteyksissä, ettei pidä homoja huonompina ihmisinä, eivätkä he Raamatunkaan mukaan pelkästään tämän ominaisuutensa vuoksi ole. Ovatko homot sinusta huonompia ihmisiä vai miksi noin alhaisia haluat laittaa toisen ajatuksiksi rikkoen myös pahasti Raamatun käskyä antaen väärää todistusta lähimmäisestä..

2Äänestä
  • Jeesus ei edes salli, että kohtelemme muita huonommin ja jokainen meistä on samalla tavalla syntinen. Jumalan edessä olemme kaikki kuolemantuomion ansainneet. Toiset vaan hyväksyvät Jeesuksen sovittajakseen ja toiset haluavat kuolla itse. Se on isonluokan valinta.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jeesus ei edes salli, että kohtelemme muita huonommin ja jokainen meistä on samalla tavalla syntinen. Jumalan edessä olemme kaikki kuolemantuomion ansainneet. Toiset vaan hyväksyvät Jeesuksen sovittajakseen ja toiset haluavat kuolla itse. Se on isonluokan valinta.

    On iso asia alkaa uskomaan siihen mistä ei ole mitään varmuutta. Ei onnistu minulta.

    Äänestä

  • Minun mielestäni pitää huonompana, kun sanoo että homoseksuaaliset ovat synti ja häpeä ja heillä on psykoseksuaalinen kehityshäiriö.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Minun mielestäni pitää huonompana, kun sanoo että homoseksuaaliset ovat synti ja häpeä ja heillä on psykoseksuaalinen kehityshäiriö.

    "Minun mielestäni pitää huonompana, kun sanoo että homoseksuaaliset ovat synti ja häpeä ja heillä on psykoseksuaalinen kehityshäiriö."

    Tätä Päivi ei ole sanonut, se on sinun jatkuvasti toistavasi valhe vain vailla merkitystä.

    Päivi on todennut, että homoseksuaaliset TEOT eli seksi saman sukupuolen mukaan on synti Jumalan antaman ilmoituksen mukaan kaikkien ihmisten kohdalla jotka tätä syntiä toteuttaa.

    Täytyy aina muistaa, että tässä ei syytetään mitään vähemmistöä, vaan tämä seksuaalisuuden muoto on synti kaikkien ihmisten kohdalla.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Minun mielestäni pitää huonompana, kun sanoo että homoseksuaaliset ovat synti ja häpeä ja heillä on psykoseksuaalinen kehityshäiriö."

    Tätä Päivi ei ole sanonut, se on sinun jatkuvasti toistavasi valhe vain vailla merkitystä.

    Päivi on todennut, että homoseksuaaliset TEOT eli seksi saman sukupuolen mukaan on synti Jumalan antaman ilmoituksen mukaan kaikkien ihmisten kohdalla jotka tätä syntiä toteuttaa.

    Täytyy aina muistaa, että tässä ei syytetään mitään vähemmistöä, vaan tämä seksuaalisuuden muoto on synti kaikkien ihmisten kohdalla.

    Heh heh eheh heheh hee. Miten voi olla homo, jos ei välillä vähän homoile? Mistä sinä tai Räsänen sillon tunnistaisit homon?

    Äänestä

  • Etkö sä yhtään tyhmempää kysymystä osaa tehdä? Kysyppäs itseltäsi että mistä ihmeestä se jumalsi on sitten homot osannut tunnistaa ellei juuri homoilusta? Miten muuten hänen nimissään olisi kirjoitettu homoilun vastaisia nootteja? Esim Nokia missionin kaveri tunnistettiin juuri homoilusta, vaikka hän saarnoissaan saarnasi homoja vastaan kunnon kiihkolla...

    PS. Siis mistä näitä oikein tulee?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Minun mielestäni pitää huonompana, kun sanoo että homoseksuaaliset ovat synti ja häpeä ja heillä on psykoseksuaalinen kehityshäiriö."

    Tätä Päivi ei ole sanonut, se on sinun jatkuvasti toistavasi valhe vain vailla merkitystä.

    Päivi on todennut, että homoseksuaaliset TEOT eli seksi saman sukupuolen mukaan on synti Jumalan antaman ilmoituksen mukaan kaikkien ihmisten kohdalla jotka tätä syntiä toteuttaa.

    Täytyy aina muistaa, että tässä ei syytetään mitään vähemmistöä, vaan tämä seksuaalisuuden muoto on synti kaikkien ihmisten kohdalla.

    Nuo nyt ovat Päivin sanoja. En minä itse osaa keksiä sellaisia asioita.

    Päivi on tullut kuuluisaksi puhumalla homoseksuaalisista, ei siitä, että puhuu kaikista ihmisistä.

    Äänestä

  • Päivi on syytteessä, siinä todiste.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Päivi on syytteessä, siinä todiste.

    Että Neuvostoliitossakin totuudenpuhujat syytteessä.

    👍

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Että Neuvostoliitossakin totuudenpuhujat syytteessä.

    👍

    Mikä tekee Päivin puheista totta?

    Alapas selittämään.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Nuo nyt ovat Päivin sanoja. En minä itse osaa keksiä sellaisia asioita.

    Päivi on tullut kuuluisaksi puhumalla homoseksuaalisista, ei siitä, että puhuu kaikista ihmisistä.

    "Päivi on tullut kuuluisaksi puhumalla homoseksuaalisista, ei siitä, että puhuu kaikista ihmisistä."

    Päivi on puhunut homoseksuaalisista TEOISTA, mitkä ovat syntiä kaikkien ihmisten kohdalla. Tässä ei siis ole kyse mistään vähemmistöstä, vaan kaikenlaisista ihmisistä jotka joko himoavat tai kokeilevat yhdyntöjä saman sukupuolen kanssa.

    Jätät systemaattisesti ja tahallasi TEOT-sanan pois muodostaaksesi valheen.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Heh heh eheh heheh hee. Miten voi olla homo, jos ei välillä vähän homoile? Mistä sinä tai Räsänen sillon tunnistaisit homon?

    "Mistä sinä tai Räsänen sillon tunnistaisit homon?"

    Ei uskovien tehtävä ole tunnistaa homoja! Emmehän ole tekemisissä homojen kanssa ollenkaan. Me vain tuomme julki Jumalan ilmoituksia ja Jumalan Sanaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Minun mielestäni pitää huonompana, kun sanoo että homoseksuaaliset ovat synti ja häpeä ja heillä on psykoseksuaalinen kehityshäiriö."

    Tätä Päivi ei ole sanonut, se on sinun jatkuvasti toistavasi valhe vain vailla merkitystä.

    Päivi on todennut, että homoseksuaaliset TEOT eli seksi saman sukupuolen mukaan on synti Jumalan antaman ilmoituksen mukaan kaikkien ihmisten kohdalla jotka tätä syntiä toteuttaa.

    Täytyy aina muistaa, että tässä ei syytetään mitään vähemmistöä, vaan tämä seksuaalisuuden muoto on synti kaikkien ihmisten kohdalla.

    "Täytyy aina muistaa, että tässä ei syytetään mitään vähemmistöä, vaan tämä seksuaalisuuden muoto on synti kaikkien ihmisten kohdalla."

    Tämä on oleellinen asia myös Päivin oikeudenkäynnissä! Myös pride-kulkueessa esiintyy vähän kaikenlaisia ihmisiä, myös heteroita.

    1Äänestä

  • Eli Päivin puheet eivät ole totta, tämä olikin jo tiedossa.

    Sinun puheet eivät myöskään ole totta, kuten tiedossa on.

    On siis pari ihmistä, joihin ei voi luottaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Mistä sinä tai Räsänen sillon tunnistaisit homon?"

    Ei uskovien tehtävä ole tunnistaa homoja! Emmehän ole tekemisissä homojen kanssa ollenkaan. Me vain tuomme julki Jumalan ilmoituksia ja Jumalan Sanaa.

    Kiva kuulla, että ette ole homojen kanssa missään tekemisissä..

    Siten on suuri vale, että homoja eheytetään tuhansittain.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Päivi on tullut kuuluisaksi puhumalla homoseksuaalisista, ei siitä, että puhuu kaikista ihmisistä."

    Päivi on puhunut homoseksuaalisista TEOISTA, mitkä ovat syntiä kaikkien ihmisten kohdalla. Tässä ei siis ole kyse mistään vähemmistöstä, vaan kaikenlaisista ihmisistä jotka joko himoavat tai kokeilevat yhdyntöjä saman sukupuolen kanssa.

    Jätät systemaattisesti ja tahallasi TEOT-sanan pois muodostaaksesi valheen.

    Päivi puhuu homoseksuaalisista, että minkälaisia he ovat. Hän ei puhu siitä mitä he tekevät.

    Äänestä

  • torre5 kirjoitti:

    Kiva kuulla, että ette ole homojen kanssa missään tekemisissä..

    Siten on suuri vale, että homoja eheytetään tuhansittain.

    Älä sitten tunge itseäsi jokaiseen ketjuun ja kommenttiin.

    1Äänestä

Homous on verrattavissa epäterveisiin mutaatioihin, rappeutumiin. ei tuota
lapsia.

2Äänestä
  • Voi kuinka kiva huomio. Tuolla periaatteella homous on verrattavissa miljooniin asioihin, vaikkapa virsien laulamiseen, koska sekään ei tuota lapsia.

    Äänestä

  • Ja mikäs lääketieteellinen tutkinto sinulla perusteena sanoa näin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voi kuinka kiva huomio. Tuolla periaatteella homous on verrattavissa miljooniin asioihin, vaikkapa virsien laulamiseen, koska sekään ei tuota lapsia.

    Evoluutio sanoo suhteensa poikki. Evoluutio loppu siihen.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voi kuinka kiva huomio. Tuolla periaatteella homous on verrattavissa miljooniin asioihin, vaikkapa virsien laulamiseen, koska sekään ei tuota lapsia.

    Mikään laulaminen ei tuota lapsia. Ota vähän aikuismaisempi olet jos edes yrität keskustella.

    1Äänestä

Kuinka luulette maskuliinisen heteromiesten suhtautuvan homojen naismaisiin gagaleikkeihin, ottavatko osaa? Minkälainen tunnereaktio luonnollisella ihmisellä syntyy, -astu rakkauteen.
Median tehtävä on keksimällä kaksi kansalle toipumisen aiheita, tämä ärsytyksen kesto aihe. Kuumeni syyttäjällä. Tilaustyö, -sale osaa?

Äänestä
  • Olet surkea ihminen, vai mikä olet.

    Äänestä

  • Niin että sinäkö olet oikein päässyt läheltä seuraamaan näitä gagaleikkejä? Oletko oikein ottanut itse osaa kun näyt tietävän mitä ne ovat? Ottaa sulla heti eteen kun pääset laukomaan moisia salaisia (?) kuvitelmiasi...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin että sinäkö olet oikein päässyt läheltä seuraamaan näitä gagaleikkejä? Oletko oikein ottanut itse osaa kun näyt tietävän mitä ne ovat? Ottaa sulla heti eteen kun pääset laukomaan moisia salaisia (?) kuvitelmiasi...

    Finlandia-voittaja Ystävä: Teoksesta luettiin graafinen kuvaus, siitä kuinka mies mies työntyi toiseen mieheen ja parhaaseen lounasaikaan 1998 Yle1. - Ja mitään varoittamatta. Onneksi syömisestä oli jo jonkin aikaa, muuten ruokalistan olisi voinut lukea lattialta. Tämän kaltainen elämys ei hevin unohdu.
    Kirjassa on varmaan rekvisittaa ruokarukoukseen saakkaa, siitä vaan.

    Äänestä

Raamatussa ei lue mitään rotuja. Siellä on ihmiset heimot lajit ja kansat sekakansat ja egyptiläiset .

Äänestä

”Räsäsen jutun teema on settä Räsänen sanoo että hänen jumalansa ei luonut homoja. Täällä väitetään, että Räsänen ei ole sanonut näin.”

Räsänen sanoi, ettei Jumala ole luonut homoseksuaalisuutta. Ihmisiä ei luoda, me synnymme (pätee homoihin yhtä lailla kuin heteroihin). Toki fundamentalistit pitävät kaikkia ihmisiä ”Jumalan luomina”, koska Jumala loi ensimmäiset ihmiset maan tomusta tai miehen kylkiluusta Raamatun mukaan.

"Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi".

Niin, hän ei sanonut, ettei Jumala olisi luonut joitakin ihmisiä. Hän katsoo, ettei homoseksuaalisuus ole Jumalan luomaa tai tarkoittamaa.

1Äänestä
  • "Hän katsoo, ettei homoseksuaalisuus ole Jumalan luomaa tai tarkoittamaa."

    Tämähän tarkoittaa, että homoseksuaalisuus on pyhää.

    Jumala on luonut kaiken muun paitsi itsensä. Ainoastaan siihen Jumala ei ole voinut täysin vaikuttaa, millainen hän itse on.
    Se mikä ei ole Jumalan luomaa, on osa sitä substanssia, joka yhdessä muodostaa itse Jumalan.

    Äänestä

Kommentointi on suljettu.

Ketjusta on poistettu 34 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Räsäsen jutun teema on settä Räsänen sanoo että hänen jumalansa ei luonut homoja. Täällä väitetään, että Räsänen ei ole sanonut näin. Mutta kun kuuntelee Räsästä Ruben Stillerin vieraana niin kyllähän siellä noin sanoo.

https://areena.yle.fi/audio/1-50363169

Kohta 40.00 eteenpäin. tarkemmin kohta 41.44 jossa Räsänen sanatarkasti sanoo: "Jumala ei alunperin luonut ihmistä homoseksuaaliksi".

Räsänen on tiukka fundamentalisti. Siihen kuuluu että ihmisen geeniperintö on rappeutunutta luomisesta lähtien. Kun hänen jumalansa loi Aatamin niin Aatami eli yli tuhatvuotiaaksi, koska hän oli suoraan jumalastaan lähtöisin.

Vuosituhansien kuluessa "matka" jumalaan on pidentynyt ja sen vuoksi ihmisten geenistö rappeutuu. Tämä "rappautumisen" seurauksena on sitten syntynyt esim homoja, jotka ovat siis Räsäsen mukaan vähemmän hyviä ihmisiä kuin "heterot".

Kun tättä todistelua käydään läpi oikeudessa, niin paikalla olevat toimittajat antavat näyttöpäätteensä sauhuta. Kyseessä on ihan selvä rasistinen viittaus. Looginen johtopäätös on että homot eivät ole yhtä hyviä kuin heterot.

Keskustelu on suljettu, eikä siihen voi enää kirjoittaa.

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu