Kokoomuksen puheenjohtaja on väärässä; hyvinvointia ei mitata pankkitilien saldoilla tai edes valtion budjetin ylijäämällä. Rahalla ei saada hyvin toimivaa hallintoa, turvallisuutta, oikeusturvaa, perusoikeuksia, terveyttä, vanhuspalveluja, ei oiekastaan mitään. Vaikka pankkitileillä makaa kymmeniä miljardeja, on suurella osalla kansalaisia yhä ongelmia ihan perusasioissa. Ylimääärinen raha yhteiskunnassa ei ole realisoitunut kuten poitäisi vaan on vain nostanut mm. asumisen hintaa. ja ylläpitänyt inflaatioita.
Ennen oli paksut puhelinluettelot joita selaamalla sai paremman käsityksen hallinnosta ja virkamieskunnasta. Nykyään on vain ekonomisteja ja omaa etuaan ajavia poliitikoita. Heitä me joudumme kuulemaan medioissa. Julkista hallintoa ei enää ole. Ei ole niiin että ottamallam taseet käyttöön, yhteiskuntaa rakennetaan ylhäältä rahan ja ostovoiman voimalla vaan hyvä yhteiskunta syntyy alhaalta ja sitä toteuttaa poliittisesti ja taloudellisesti riippumaton virkamieskunta.
Persutulo on hyvä lähtökohta kun parannetaan kanslaisen toimintakykyä ja hyvinvointia. Pienpuolueilla on parempi kösitys hyvinvoinnin perusteista.
Hyvinvoinnin mittari
Anonyymi
0
66
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457869
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/885493Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593869Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913829- 983569
- 553213
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743182Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342578IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112262- 521698