Aika vähän on uutisoitu siitä mikä puolue tulee olemaan kuntavaalien 2021 voittaja. Marginaalista viis
Voittoa tullaan piilottelemaan vähättelemään ym.
Jytky 2.
Voittoa tullaan piilottelemaan vähättelemään ym.
Jytky 2.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Missä vesilahtelaisia ehdokkaita saa tavata livenä?. Minä en kuvia kumartele. Pitää päästä jutulle kyseisen henkilön kanssa ja todeta sen tietotaito ennen kuin tekee väärän valinnan tai sitten sen oikean.
Persujen pelko on suunnaton kun lukee sosiaalista mediaa kuinka valtapuolueet peloissaan mustamaalaa Perussuomalaisia. Paniikissa oleva rottakin tekee viimeisillä voimillaan hyökkäyksen mutta saa kuolettavan iskun vastustajaltaan. Näin toimii hallituspuolueitten propakanda.
Huomista mainostetaan voittaako kok sdem vai PS. Kok saattaa olla suurin mutta voittaja on perinteisesti ollut se joka kasvattaa kannatustaan eniten. Ja se jo tiedetään se on PS!
Ketä ne vihreätelttaiset oli tänään Salen edessä. Se yks punapää ei sanonut mitään vaan katsoi vaan kun mykkä v.ttua. On siinäkin "edustuskelpoinen" ihminen ja pyrkii toisten asioista päättämään.
Katsoi varmaan, että tuon kaltaiselle ihmiselle ei ole kannattavaa sanoa mitään.
Heikosti lähestyttäviä monet näistä ehdokkaista. Jää pimentoon mitä he oikein osaavat .Siksi jätän äänestämättä niin ei tule vikavalintaa.
Moni kuvittelee olevansa paremman luokan kansalainen kuin ne jotka heitä voisi äänestää. Jää monta ääntä saamatta omaa tyhmyyttään. Vesilahdessa näitä "pikku silmäätekeviä kyllä riittää".
Onko viiden prosentin kannatuksen kasvu JYTKY?
2011 kannatuksen kasvu oli 15 prosenttia. 5 prosenttia on siten kolmannesjytky.
Pakko myöntää että oli pettymys. En usko että PS kannattajat näin kauniina kesäpäivänä vaivaantuvat uurnille.
Kihniö https://vaalit.yle.fi/kv2021/fi/regions/7/municipalities/250
Persujen voitto on kasvussa. Saattaa tulla puolijytky.
Kankaanpää https://vaalit.yle.fi/kv2021/fi/regions/4/municipalities/214
Siellä Keskustalle raju pudotus
Äänestysprosentti jäi paljon alemmas kuin viimeksi. Voi voi...
Äänestäjät todennäköisesti kyllästyneet politiikan kaksinaamaisuuten, esim Sinnemäki, Halla-aho ja Marin vähän sählänneet liikaa. http://www.magneettimedia.com/helsingin-sanomat-riensi-halla-ahon-apuun-eika-ihme/
Niinpä ja se kaksinaamaisuus näkyy myös kuntapolitiikassa, siksi en lähtenyt kauniina kesäpäivänä äänestämään , koska ei kunnassa ole ketään varteenotettavaa ehdokasta jota olisin halunnut äänestää.
Se on siinä.
🟢 Vihreät: -102 valtuutettua
🟠 Vasemmisto: -150 valtuutettua
🔴 SDP: -248 valtuutettua
🔵 PS: 580 valtuutettua
Nämä luvut kertovat selkeää kieltä siitä, että Suomi otti nyt lisää askelia sinivalkoiseen suuntaan.
Kyseessä on perussuomalaisten historian paras kuntavaalitulos. Kiitos siitä kuuluu teille suomalaiset ja perussuomalaisten kenttäväki.
Kun äänestysaktiivisuus oli vuosikymmeniin pienintä, on tällainen tulos todellinen myrskyvaroitus muille puolueille, sillä me emme koskaan menesty perussuomalaisina, jos äänestysaktiivisuus on pientä. Nyt oli kuitenkin toisin.
Muutos ei tapahdu hetkessä ja politiikka on pitkäjänteinen laji. Tänään otettiin kuitenkin iso hyppy eteenpäin - kaikesta vaalisabotoinnista huolimatta.
Tästä on todella hyvä jatkaa eteenpäin.
Minua risoo sellaiset apinan tasolla olevat ihmiset jotka vain valittaa mutta eivät kuitenkaan äänestä.
Keskusta on paatunut vasemmistopuolue. Se haluaa jatkaa kunnan väestökatoa viitoittamallaan tiellä yhdessä sossujen kanssa.