Miksi esim. lahjaa tmv. annettaessa

Anonyymi

sanotaan "ole hyvä"? Eihän siinä ole oikeastaan mieltä..kehotetaan toista olemaan hyvä..????

4

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Espanjan kielen sana "olé" on suomeksi = hyvä. Periaaatteessa pelkkä "olé" sana jo riittäisi. Kun hidasjärkinen suomalainen oli alkujansa kielitaidoton eikä ymmärtänyt maailman kieliä kuten espanjaa, niin oli tarve myös kääntää hienoudet suomeksi.
      olé = hyvä. Sanontaa käyttivät alunperin merimiehet palatessaan pitkiltä vuosien juopporeisuiltansa kotisuomeen. Oli opittu kieliäkin (espanja, portugali,englanti) meriä seilatessa. Tuomisia ja lahjoja oli jaettavaksi koko suvulle ja naapureillekin. Samalla oli hyvä briljeerata kielitaidollansa. Kun jotain annetaan toiselle tarkoitetaan että annettava lahja on hyvä eli erinomainen. Lahjan antaja siis kehuu hienoa ostostansa. Olé hyvä

      • Anonyymi

        Ahaa.. kiintoisa tarina :). No, entäpä sitten ruotsin vastine: "Var så god"...ymmärtäisin , että tämä kuuluisi kääntää esim. "olkoon niin hyvä", eli se natsaa toteamuksesi kanssa, että toivotus viittaa siihen lahjaan eikä saajaan.
        "Var" on siis vara/olla -sanan imperatiivi tässä, vaikka se voi myös olla kysyvä "missä" tai imperfekti "oli,olivat" jne.....:)


    • Anonyymi

      Kiitos ja Ole Hyvä. Samassa lauseessa on aina kumpikin sanoa kohteliaita jos ollaan.

      • Anonyymi

        tuo ei kyllä oikein auennut...:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3013
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1467
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1326
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1151
    6. 37
      1021
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1012
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe