Miksi esim. lahjaa tmv. annettaessa

Anonyymi

sanotaan "ole hyvä"? Eihän siinä ole oikeastaan mieltä..kehotetaan toista olemaan hyvä..????

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Espanjan kielen sana "olé" on suomeksi = hyvä. Periaaatteessa pelkkä "olé" sana jo riittäisi. Kun hidasjärkinen suomalainen oli alkujansa kielitaidoton eikä ymmärtänyt maailman kieliä kuten espanjaa, niin oli tarve myös kääntää hienoudet suomeksi.
      olé = hyvä. Sanontaa käyttivät alunperin merimiehet palatessaan pitkiltä vuosien juopporeisuiltansa kotisuomeen. Oli opittu kieliäkin (espanja, portugali,englanti) meriä seilatessa. Tuomisia ja lahjoja oli jaettavaksi koko suvulle ja naapureillekin. Samalla oli hyvä briljeerata kielitaidollansa. Kun jotain annetaan toiselle tarkoitetaan että annettava lahja on hyvä eli erinomainen. Lahjan antaja siis kehuu hienoa ostostansa. Olé hyvä

      • Anonyymi

        Ahaa.. kiintoisa tarina :). No, entäpä sitten ruotsin vastine: "Var så god"...ymmärtäisin , että tämä kuuluisi kääntää esim. "olkoon niin hyvä", eli se natsaa toteamuksesi kanssa, että toivotus viittaa siihen lahjaan eikä saajaan.
        "Var" on siis vara/olla -sanan imperatiivi tässä, vaikka se voi myös olla kysyvä "missä" tai imperfekti "oli,olivat" jne.....:)


    • Anonyymi

      Kiitos ja Ole Hyvä. Samassa lauseessa on aina kumpikin sanoa kohteliaita jos ollaan.

      • Anonyymi

        tuo ei kyllä oikein auennut...:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe